Łatwiej uwierzyć policjantowi. Czy zeznania funkcjonariusza mają wyższą rangę?

autor: Anna Krzyżanowska20.12.2013, 07:35; Aktualizacja: 20.12.2013, 08:59
Instrumenty obrony

Instrumenty obronyźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Czy zeznania funkcjonariusza publicznego mają większą wagę od zeznań innego świadka? Teoria prawa odpowiada kategorycznie: Nie! Praktyka podejmuje dyskusję

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (20)

  • pin(2013-12-20 14:43) Zgłoś naruszenie 20

    nawet jak zeznania panów w mundurach są sprzeczne, to i tak wersja jest prawdziwa. Byle tylko dowalić grzywnę obywatelowi... Polska...

    Odpowiedz
  • POlycyjni bandyci z ZOMO Tuska(2013-12-21 10:12) Zgłoś naruszenie 00

    Jak uwierzyc polycjantowi,gdy wsrod POlicji sa przestepcy.Prosze wpszcie w wyszukiwrke np" POlycyjne zomo Tuska,zobaczycie jak POlycyjny bandyta kopie bezbronnego Polaka w czasie Marszu Niepodleglosci,potem dobiegaja umundurowani POlycyjni bandyci I POmagaja bic bezbronnego.Przekonajmy sie jacy ludzie sa w POlycji Tuska

    Odpowiedz
  • zlot(2013-12-20 14:50) Zgłoś naruszenie 00

    Podoba mi się, jak w sprawie pokrzywadzony jest funkcjonariusz policji (np. zniważenie, itp.) i oczywiście jest przesłuchiwany przez w pełni obiektywnego "kolegę z pokoju"...

    Odpowiedz
  • zet(2017-02-02 14:31) Zgłoś naruszenie 00

    no niestety wpolicji jest wielu bandytów, którzy nigdy nie powinni nosić munduru, cała rzesza głupków i i gnorantów, która wyrabia opinnie całej formacji

    Odpowiedz
  • emeryt policyjny(2013-12-20 15:02) Zgłoś naruszenie 01

    Fakt chyba zaczyna się ponownie nagonka na policjantów i pewnie zabiorą im jakiś przywilej - nic nowego - jeżeli pojawi się więcej artykułów w różnych gazetach w krótkim czasie szkalujących Policję to pewnie tak będzie - A L E - nie zmienia to sytuacji iż szkolnictwo w Policji UPADŁO - tak tak upadło już dawno temu kiedy zamieniono szkoły policyjne na szybki kursy i testy !!! . W ten sposób NASZE (jeszcze ) PAŃSTWO ( a właściwie politycy ) wypracowało tzw. oszczędności !!! CZY jednak rzeczywiście ? No nie . Fakt jest taki iż policjanci coraz mniej są douczeni ( proszę nie patrzeć na wykształcenie tj, że mają studia wyższe tytuły typu mgr . Chodzi mi tu o wyszkolenie w kierunku tylko i wyłącznie tzw. policyjnym. Znajomość przepisów prawa (chociaż z tym mają problemy sami prawnicy - zbyt duży bałagan prawniczy w RP), procedur itd. Ale piszę o policjantach kiedy zwykły obywatel nie zna swoich praw !!! Tak, tak naogląda się telewizji,różnych filmów i programów i myśli że tak jest. Kiedy pada pytanie dlaczego tak sądzi bo w TV było - no argument ho ho . A wystarczy przeczytać Konstytucję RP i inne akty normatywne - tylko po co ? Lepiej szkalować, obrażać - bo to modne !!! No bo kto lubi Policję ? Przecież to środek przymusu !!! A że są czasem niemili nieuprzejmi - no cóż wszędzie są i pracują tylko ludzie mający swoje humory, bolączki i problemy. WIĘC nie narzekajmy popatrzmy najpierw na Siebie .Czy rzucam papier lub niedopałek do kosza, czy nie wywożę śmieci do lasu, czy idąc ulicą nie bluzgam jak recydywa. A przede wszystkim czy wiem co to znaczy że robię źle lub dobrze, bo czasami nim się obejrzymy możemy mieć poważne problemy a wówczas to są źli policjanci . Życzę zdrowych i radosnych ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA - dla wszystkich i tych złych i tych dobrych

    Odpowiedz
  • karmi(2013-12-30 14:22) Zgłoś naruszenie 00

    Rraczej chodzi tu o przekonanie sądu orzekającego, że oskarżony na pewno kłamie i wszystko co mówi to jedynie jego przyjęta "linia obrony". Policja zaś zdaniem sądu nie ma interesu by pomawiac obywatela i poperać tym samym "linię oskarżenia". Sąd wie, że jak jest akt oskarżenia to pewnikiem winny i tylko czas zabiera wymyślając wnioski, które i tak mu nie pomogą.

    Odpowiedz
  • obywatel(2013-12-26 20:48) Zgłoś naruszenie 00

    ...przykro, ale policjanci mimo iż mijają się z prawdą to niestety "mają rację" w naszej rzeczywistości i biedny żuczek nie ma szans...polskie realia... ale wierzę że Tusk to zmieni...

    Odpowiedz
  • Kazik(2013-12-26 14:05) Zgłoś naruszenie 00

    Oświęcimscy policjanci - szkoda słów, miałam z nimi do czynienia. Pan Komendant nieudolnie próbował bronić swoich podopiecznych - stosując marne triki...ale inna sprawę chcę opisać...

    Komenda NOWY TARG:
    Policjalntka zatrzymuje pojazd - bez przedstawiania zaprasza do pojazdu policji.
    Tam informuje, iż kierowca zostanie obciążony mandatem za przekroczenie prędkości o 22 km/h. Na żądanie okazania prędkości jazdy odpowiedź odmowna (skasowali pomiar), na pytanie o homologacje (odmowa). Ze strony kierowcy odmowa przyjęcia mandatu i skarga do naczelnika. I zaczyna się: pismo, podjazdy funkcjonariuszy, Pani policjantka pisze w raporcie z zatrzymania nieprawdę - wskazując, iż się wylegitymowała i przedstawiła pomiar. Pomimo świadka kierowcy - przedstawia sprawę jako prawidłowe wywiązanie się z obowiązków...
    SĄD - świadek nie uznany (powinowactwo)
    RACJA - pomimo kłamstwa policjantki

    Pozostawiam dla przestrogi, gdyż artykuł to strzał na wiwat.

    Odpowiedz
  • braki wyszkolenia(2013-12-20 15:50) Zgłoś naruszenie 00

    POlicjanty z Oświęcimia nie odróżniają mgły od dymu -zgadza się nie byli wyszkoleni w tej spostrzegawczości

    Odpowiedz
  • Obudzily sie :Resortowe dzieci" POstkomuny(2013-12-22 18:55) Zgłoś naruszenie 00

    Ja widac to obudzili sie "Resortowe dzieci".
    Wpiszcie w wyszukiwrke "Resortowe dzieci" albo wejdzcie na strone
    TELEWIZJAREPUBLIKA.

    Odpowiedz
  • Do Obserwatora(2013-12-21 10:19) Zgłoś naruszenie 01

    Obywatel ujmuje, natomiast Policjant zatrzymuje :)

    Odpowiedz
  • 39 letni emeryt(2013-12-21 20:17) Zgłoś naruszenie 00

    do 15 ...PO PIERWSZE ...śmierdziela to sobie w domku poszukaj/CHYBA TY/ po drugie TAKICH JAK TY pastuchów mam w du...
    MOJE MERITUM JEST TAKIE ===na wolnym LEŻE SOBIE a ty dymaj...do 100...A CO DO FILMU to dobrze gnojkowi zrobił !!!
    I SAD jest od oceny A NIE taki śmieć jak ty ...TOBIE tez pewnie jakiś glina skopał dupę więc PLUJESZ JADEM !!!

    Odpowiedz
  • Jaromir(2013-12-21 18:45) Zgłoś naruszenie 00

    Do: 13 - 39 letni emeryt z IP: 83.22.10.*
    Panie b. "policjancie" zalecam takim ŚMIERDZIELOM jak Ty, UDANIE SIĘ NA NAUKI JĘZYKA POLSKIEGO! Masz teraz dużo czasu, to UCZ SIĘ WRESZCIE JĘZYKA OJCZYSTEGO! Co do meritum Twojego postu (wiesz co znaczy określenie "meritum"?), to WSZYSCY, którzy oglądali tą "akcję" widzieli, że to BANDYTA-POLICJANT zaczepił go, zaczął bić i kopać!

    Odpowiedz
  • Jaromir(2013-12-21 18:26) Zgłoś naruszenie 00

    "...sąd nie jest skrępowany żadnymi ustawowymi czy formalnymi zasadami, jak ma oceniać dane dowody..."
    I tak było w przypadku gdy świadek na rozprawie złożył fałszywe zeznanie ustne, a dowód rzeczowy (dokument przez niego podpisany) świadczył o zupełnie czym innym! Sąd(?) dokumentu nie w ogóle nie wziął pod uwagę i wyrok oparł na fałszywym zeznaniu URZĘDNIKA samorządowego, który obecnie jest DRUGA KADENCJĘ WICESTAROSTĄ! Takie oto cuda dzieją się w zapyziałym mieście powiatkowym na Mazurach!

    Odpowiedz
  • obserwator(2013-12-20 22:28) Zgłoś naruszenie 00

    Wprowadzono w Policji statystykę tzw. ujęć na gorącym uczynku. Co ci biedni policjanci wypisują, że ujęli " z własnej inicjatywy " sprawcę na gorącym uczynku, bez udziału informacji od zgłaszających obywateli. Za takie " ujęcie" można ( często tak jest ) załapać się na nagrodę. Więc się tak robi. Wszyscy, przełożeni, policjanci którzy "ujmują" mają z tego zysk i nikt tego nie zwalcza. Proszę się zapoznać z takimi dokumentami to to przecież włos na głowie się jeży i można uwierzyć w natchnienie ducha św. lub tzw. olśnienia jakiego doznają ci policjanci. Jak to się czyta to nie można uwierzyć, że to się działo. I jak tu wierzyć policjantom ? Później jako świadkowie naciągają tę rzeczywistość i takie klocki przy aktywnym udziale adwokatów wychodzą na rozprawach. Sędziowie mając tak niespójne zeznania często takich zeznań w ogóle nie biorą pod uwagę. Statystyka ( obecnie stosowana ! ) to straszna rzecz potrafiąca przyczynić się do wypaczenia różnych rzeczy. Szkolenie i postrzeganie nie ma tu nic do rzeczy. Ważne jest aby zaliczono gorący uczynek i tak go " sprzedano" w statystyce policyjnej. A tu czasem trzeba nieźle nakombinować aby to się udało. I jak tu wierzyć policjantom ?

    Odpowiedz
  • kk(2013-12-20 10:05) Zgłoś naruszenie 00

    Coś się święci !! na pewno znowu odbiorą policjantom jakiś przywilej - nagonka już trwa !!Sienkiewicz do boju !!

    Odpowiedz
  • bulanda(2013-12-20 22:07) Zgłoś naruszenie 00

    Byłem świadkiem łgania milicjanta w sądzie. Były na to dowody w postaci nagrań audio ale prokurator znamion nie dojrzał. A to Polska właśnie.

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2013-12-20 09:44) Zgłoś naruszenie 00

    Na rangę zeznań policjanta należy przyjąć taką poprawkę mianowicie , że jest to - na najniższym szczeblu umocowany - sługus mafii państwowej , a zatem zależy co i w jakiej sprawie zeznaje . Detalicznie : jeśli interes pokrzywdzonego koliduje z interesem mafijnym , to policjant , zgodnie z wytycznymi , rozjedzie ofiarę bez najmniejszych skrupułów .

    Odpowiedz
  • wjw(2013-12-20 09:16) Zgłoś naruszenie 00

    Niestety rzeczywistość skrzeczy. Panowie policjanci przed sądami często mówiąc eufemistycznie podają nieprawdę a ich dochodzenia to szczyt amatorszczyzny nie obrażając tych ostatnich.

    Odpowiedz
  • 39 letni emeryt(2013-12-21 14:26) Zgłoś naruszenie 03

    DO 10 I 12 POSTU
    BANDYTA TO CIE SPŁODZIŁ !!! nie mają się dać BIĆ za 2000 zł pensji???
    /gliniarze/ BARDZO DOBRZE że mu nakopał DRUGI RAZ nie podniesie ręki na gliniarzy !!! NA PRZEMOC POWINNI ODPOWIADAĆ ********** !!!
    TAK jest w normalnych krajach ...a nie tylko słychać TYLU I TYLU RANNYCH POLICJANTÓW po jakiś zajściach=czy manifestacje czy mecze...
    pewnie sam DEBILU dostałeś od nich ******** ==WIĘC PISZESZ

    Odpowiedz