Za porwaną kurtkę lub poparzenie fajerwerkiem można się domagać odszkodowania. Za uszczerbek na zdrowiu i na mieniu odpowiada organizator niezależnie od tego, czy jest nim gmina, czy prywatny przedsiębiorca
Czy mogę ubiegać się o odszkodowanie
W ubiegłym roku podczas miejskiej zabawy sylwestrowej zostałem trafiony w oko odpryskiem z petardy. Musiałem przejść drogie leczenie. Czy mogę się ubiegać o rekompensatę od organizatora?
Poszkodowani uczestnicy plenerowych imprez sylwestrowych mają coraz większą świadomość tego, że to właśnie organizatorzy odpowiadają za ich bezpieczeństwo. Używanie materiałów pirotechnicznych w tłumie zawsze niesie ze sobą zagrożenie dla zdrowia i życia. Powinien wiedzieć to organizator, który zezwala na używanie fajerwerków podczas zabawy. Miasto nie może uchylić się od odpowiedzialności, przypisując brak zachowania ostrożności i rozwagi samemu poszkodowanemu. Sąd Najwyższy orzekł w podobnej sytuacji, że do obowiązków gminy, która zaprosiła mieszkańców na spotkanie w sylwestrową noc, należało zapewnienie bezpieczeństwa gromadzącym się tłumnie ludziom. Jeżeli tego nie zrobiła i pozwoliła na odpalanie petard, ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną wypadkiem, do którego doszło (wyrok Sądu Najwyższego z 20 lipca 2005 r., sygn. akt II CK 794/2004).
O wypadku, który wydarzył się w trakcie imprezy, należy niezwłocznie powiadomić organizatora, by sporządzić odpowiednią dokumentację. Pozwoli to mu sporządzić protokół, w którym dokładnie opisze zdarzenie. Jeśli miejsce wypadku było monitorowane, będzie można również dzięki temu na czas zabezpieczyć nagranie kamer. Jeżeli organizator wykupił ubezpieczenie, taka dokumentacja ułatwi mu wystąpienie do towarzystwa, które ubezpieczało imprezę, z odpowiednim wnioskiem. W momencie wykupienia ubezpieczenia ryzyko wypłaty odszkodowania przerzucane jest na ubezpieczyciela.
Podstawa prawna
Art. 415 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).
Czy mam szansę na rekompensatę
W trakcie prywatnej zabawy sylwestrowej przez nieuwagę poparzyłem się fajerwerkiem. Posiadam ubezpieczenie od skutków nieszczęśliwych wypadków. Czy mogę się ubiegać o odszkodowanie także wtedy, gdy uszczerbek na zdrowiu powstał z mojej winy?
Także uszczerbek na zdrowiu, który powstał z winy poszkodowanego, może być rekompensowany. Osoby, które mają wykupioną polisę, nie powinny rezygnować ze starań o odszkodowanie tylko dlatego, że przyczyniły się do wypadku. Najczęściej używana definicja nieszczęśliwego wypadku określa go jako zdarzenie nagłe, mające swoje źródło na zewnątrz organizmu, więc oparzenie czy uszczerbek powstałe w wyniku wybuchu fajerwerku mieści się najczęściej w zakresie ochrony udzielanej w zakresie ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków.
Od nieszczęśliwych wypadków możemy ubezpieczyć się sami, wykupując indywidualne ubezpieczenie. Poza tym możemy często skorzystać z ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków, które zawierają pakiety ubezpieczeń mieszkaniowych. Nie ma tutaj znaczenia, czy szkoda powstała w wypadku działań samego zainteresowanego, czy też z zewnątrz. Uszkodzenie ciała w wyniku nieumiejętnego posługiwania się fajerwerkami jest sytuacją analogiczną do takich, jakie mają miejsce na przykład w wypadku niefortunnego pośliźnięcia się i złamania nogi. W niektórych przypadkach wysokość wypłaconego odszkodowania może nie odpowiadać oczekiwaniom ubezpieczonego. Zgodnie z kodeksem cywilnym, jeżeli poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody, obowiązek jej naprawienia ulega odpowiedniemu zmniejszeniu stosownie do okoliczności, a zwłaszcza do stopnia winy obu stron. Z rozwiązania tego mogą korzystać także ubezpieczyciele. Z wypłaty odszkodowania może zostać wyłączona osoba, która doznała uszczerbku na zdrowiu po spożyciu alkoholu, narkotyków bądź innych środków odurzających. Wszelkie przypadki umożliwiające wyłączenie lub ograniczenie odpowiedzialności powinny zawsze zostać określone w sposób wyraźny, jasny i precyzyjny w umowie (por. wyrok z 29 grudnia 2011 r. Sądu Apelacyjnego w Warszawie, sygn. akt VI ACa 855/2011).
Podstawa prawna
Art. 362 i art. 829 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).
Czy mogę żądać zwrotu pieniędzy za złą fryzurę
Podczas wizyty u fryzjera przeżyłam dramat. Przefarbował mi włosy na zupełnie inny odcień, niż sobie życzyłam. Obciął je też zdecydowanie krócej. Dzień przed imprezą wigilijną w pracy musiałam szukać innego fachowca, który na szczęście poprawił mi fryzurę. Czy mogę ubiegać się o zwrot zapłaconych pieniędzy?
Fryzjer ponosi odpowiedzialność za źle wykonaną usługę na podobnych zasadach, jak inni przedsiębiorcy. W momencie gdy zjawiamy się w zakładzie i ustalamy z nim szczegóły dotyczące naszej nowej fryzury, dochodzi do zawarcia ustnej umowy. Jej nieprawidłowe wykonanie jest podstawą do złożenia reklamacji (najlepiej pisemnej). W piśmie można zażądać poprawienia usługi we wskazanym przez nas terminie. Jeżeli fryzjer tego nie zrobi lub nie jest to możliwe, klient ma prawo odstąpić od umowy i zażądać zwrotu zapłaconych pieniędzy. Najczęściej konsumenci wytykają fryzjerom niewielkie wady w usłudze. Nie jest to jednak podstawa do zwrotu pieniędzy, ale domagania się obniżenia ceny za błędnie wykonaną usługę.
Podstawa prawna
Art. 627 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).
Czy po płatnej imprezie muszę udowodnić winę
W trakcie zabawy karnawałowej zorganizowanej przez właściciela domu weselnego w szatni zniszczono mi płaszcz. Wstęp na imprezę był odpłatny. Czy ubiegając się o rekompensatę, muszę udowadniać, że straty powstały z jego winy?
Odpowiedzialność odszkodowawcza organizatora imprezy jest rozpatrywana na zasadzie winy. Charakteryzuje się tym, że zainteresowany musi udowodnić poniesioną przez siebie szkodę, jak również zaniedbanie ze strony organizatora, które na nią wpłynęło. Ciężar udowodnienia spoczywa na poszkodowanym. Jest to konieczność dość uciążliwa dla poszkodowanego, gdyż musi udowodnić pewne okoliczności, między innymi zaistnienie konkretnego zdarzenia, zaniechanie organizatora imprezy, co czasami sprawia trudności. Wykazuje się też winę organizacyjną, gdzie nawet nie trzeba wskazywać konkretnej osoby, która wyrządziła szkodę.
Jeżeli uczestnictwo w imprezie wiąże się z wykupieniem biletu, to sytuacja przedstawia się inaczej, gdyż dochodzi do zawarcia umowy. Jednym z jej elementów jest zapewnienie bezpieczeństwa. Gdyby więc doszło do zniszczenia kurtki czy innego mienia bądź też do szkody na osobie, to taka osoba korzysta z odpowiedzialności umownej. Wtedy ciężar przeprowadzenia dowodów spoczywa na organizatorze imprezy.
Podstawa prawna
Art. 6 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).
Czy organizator musi wykupić ubezpieczenie
W zeszłym roku uczestniczyłem w imprezie sylwestrowej na stoku narciarskim. W trakcie pokazu pirotechnicznego petarda uszkodziła mój samochód. Okazało się, że organizator nie miał ubezpieczenia. Czy zawsze musi je wykupić?
Nie wszyscy organizatorzy imprez muszą ubezpieczać się od odpowiedzialności cywilnej. Do zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone osobom w niej uczestniczącym zobowiązany jest jedynie organizator imprezy masowej, na którą wstęp jest odpłatny. Obowiązek ubezpieczenia OC powstaje najpóźniej w dniu złożenia wniosku o wydanie zezwolenia na przeprowadzenie takiej imprezy masowej.
Za masową imprezę artystyczno-rozrywkową jest uważana impreza, w której liczba udostępnionych miejsc wynosi co najmniej 500 osób, jeżeli jest ona przeprowadzana na terenie hali sportowej lub w innym budynku. W przypadku gdy impreza odbywa się na otwartym terenie, liczba miejsc zapewnionych dla uczestników musi wynosić nie mniej niż 1000. Koszt ubezpieczenia może przekroczyć tutaj nawet 30 000 euro, ale mimo to coraz chętniej inicjatorzy zabawy przerzucają ryzyko wypłaty świadczeń na barki towarzystw ubezpieczeniowych. Z ubezpieczenia może zostać wypłacone odszkodowanie w przypadku uszkodzenia auta w wyniku wybuchu petardy, ale też złamania ręki wykonawcy czy uczestnika imprezy. Nie oznacza to oczywiście, że nie ma możliwości wyegzekwowania odszkodowania od organizatorów, którzy nie wykupili polisy. Wówczas w grę wchodzi powództwo cywilne bądź też mediacja.
Podstawa prawna
Art. 53 ust. 1 ustawy z 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 611 z późn. zm.)
Rozporządzenie ministra finansów z 11 marca 2010 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej organizatorów imprez masowych (Dz.U. nr 54, poz. 323).
Czy legitymować kupujących fajerwerki
W tym roku zamierzam po świętach Bożego Narodzenia otworzyć na bazarze małe stoisko z fajerwerkami. Wiem, że nie można ich sprzedawać dzieciom. Czy jednak mogę prosić o okazanie dowodu osobistego, by to sprawdzić?
Osoby zamierzające sprzedawać fajerwerki powinny przede wszystkim pamiętać, że obrót materiałami pirotechnicznymi co do zasady wymaga uzyskania koncesji. Przepisy wymieniają jednak pewne grupy materiałów, które można nabywać i sprzedawać bez specjalnych pozwoleń. Do takich wyrobów zaliczają się najczęściej popularne fajerwerki, takie jak: zimne ognie, rakiety, bączki, fontanny, ognie bengalskie i rzymskie oraz wszelkiego rodzaju kapiszony. Wyroby pirotechniczne oraz broń, na której posiadanie nie jest wymagane pozwolenie, mogą być sprzedawane wyłącznie osobom pełnoletnim po okazaniu dokumentu stwierdzającego tożsamość. Osoba, która sprzeda taki produkt osobie, która nie ukończyła 18. roku życia, popełnia przestępstwo. Każdy, kto sprzedaje wyroby pirotechniczne wyłączone spod koncesjonowania niepełnoletnim, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Podstawa prawna
Art. 31 ust. 2 i 37 ustawy z 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 1017).