statystyki

Kontrola społeczna jest najbardziej efektywna. Także wobec sędziów

13.12.2013, 09:45; Aktualizacja: 13.12.2013, 10:00
prawo, sąd

Niezasadna jest zatem obawa, że ujawnienie stanu majątku sędziów umożliwiłoby gangsterom ustalenie ich miejsca zamieszkaniaźródło: ShutterStock

Nie łudźmy się gangsterzy, jeśli zechcą, łatwo namierzą sędziego, nawet bez zaglądania do jego oświadczenia majątkowego

W polemice opublikowanej w poprzednim wydaniu tygodnika „Prawnik” („Zaprośmy gangsterów do domów”, DGP z 6–8 grudnia 2013 r. nr 236) sędzia Waldemar Żurek z Krajowej Rady Sądownictwa pochylił się nad kwestią niewystarczającej w jego opinii weryfikacji oświadczeń majątkowych składanych przez sędziów. Przy tej okazji odniósł się m.in do moich wcześniejszych wypowiedzi, zamieszczonych w artykule Ewy Ivanovej „Jawność boli trzecią władzę” (DGP z 3 grudnia 2013 r. nr 233). Pozwolę sobie zatem na obszerniejsze przedstawienie moich racji.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Witalis(2013-12-13 15:02) Zgłoś naruszenie 00

  Jak pogodzić społeczną kontrolę sędziów z zapewnieniem ich bezpieczeństwa, niezależności i niezawisłości? Oba aspekty funkcjonoiwania wymiaru sprawiedliwości są konieczne.
  Warto zapoznać się z rozwiązaniami innych krajów, których ja niestety nie znam :(
  W każdym razie problem wymaga głębokiego przemyślenia i udziału specjalistów z nauk społecznych, a nie tylko posłów, czy prawników.

  Odpowiedz
 • Taka jest PRAWDA(2013-12-13 16:53) Zgłoś naruszenie 00

  Wielu z was żyje sobie tak, jak gdyby nic się nie stało i jak gdyby nie miało się stać.
  Czyż nie słyszysz trzeszczenia w konstrukcji waszego chorego sposobu życia. Zmień swój punkt widzenia. Zmień swój słownik. Zmień swój sposób działania. Wielkie przemiany torują sobie coraz wyraźniej drogę.
  Nadejdzie moment, w którym nie będzie już odwrotu. To będzie moment, który w Biblii jest określony jako oddzielenie ziarna od plew.
  To ja przeprowadzę ten podział. To ja pojawię się jako sędzia całego Wszechświata. Wyplenię tych, którzy chcą podkopać, a nawet zwalczyć boski porządek. Chaos zostanie usunięty i powstanie nowy porządek jak błyszczące światło.
  Zmień twoją drogę jeszcze dzisiaj. Zwróć się do Pana, gdyż nie ma innej drogi.

  Odpowiedz
 • Slavcek(2013-12-13 20:16) Zgłoś naruszenie 00

  kontrola społeczna to naruszenie niezawisłości i niezależności

  Odpowiedz
 • sasanka(2013-12-13 20:22) Zgłoś naruszenie 00

  Społeczna kontrola sędziów jest bardzo ważna i wbrew pozorom bardziej prosta i skuteczna niż to się wielu osobom wydaje. Temu celowi służy np. jawność i publiczność rozpraw. Niestety ostatnio obywatele bardzo rzadko korzystają z prawa uczestniczenia w rozprawach jako publiczność. A szkoda. Gdy na sali sądowej poza sędziami są tylko strony i ich pełnomocnicy, a często tylko strony (bez pełnomocników), to znacznie łatwiej jest sędziom pozwolić sobie na stronniczość i wydawanie niesprawiedliwych orzeczeń. Dlatego zachęcam wszystkich do przychodzenia na rozprawy. Sędziom trzeba patrzeć na ręce.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane