TK: koniec bezterminowych praw jazdy. Wymiana dokumentów zgodna z konstytucją

autor: Maciej Suchorabski12.12.2013, 11:27; Aktualizacja: 12.12.2013, 13:32
Prawa jazdy wydane po 18 stycznia tego roku, czyli po wejściu w życie nowej ustawy o kierujących pojazdami, są ważne przez 15 lat. Te wydane wcześniej będą podlegać wymianie w latach 2028-2032

Prawa jazdy wydane po 18 stycznia tego roku, czyli po wejściu w życie nowej ustawy o kierujących pojazdami, są ważne przez 15 lat. Te wydane wcześniej będą podlegać wymianie w latach 2028-2032źródło: ShutterStock

Przepisy zaskarżone przez grupę posłów i senatorów Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski i Polskiego Stronnictwa Ludowego dotyczące obowiązku wymiany prawa jazdy są zgodne z ustawą zasadniczą - orzekł dzisiaj Trybunał Konstytucyjny.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (56)

  • pomyłka autora(2013-12-12 12:49) Zgłoś naruszenie 00

    Nie konstytucyjny a od grudnia 2012 dyspozycyjno-incydentalny

    Odpowiedz
  • Cyrk(2013-12-12 12:54) Zgłoś naruszenie 00

    Czyli można łamać konstytucję i odbierać bez przyczyny prawa nabyte, jeżeli jest "zasadne z punktu bezpieczeństwa ruchu drogowego" (swoją droga błędnie pojętego rozumienia bezpieczeństwa, bo nie ma ŻADNYCH definitywnych przesłanek ani dowodów, że 18 letni posiadacz prawa jazdy jest lepszym lub zdrowszym kierowcą niż 33 letni kierowca, który przejeździł 15 lat i jest zmuszony do poddawaniu się (na swój koszt!) badaniu. Żyjemy w socjalizmie drodzy państwo, gdzie absurd goni absurd, czy to się wam podoba czy nie.

    Odpowiedz
  • UBOLEWAM......(2013-12-12 12:58) Zgłoś naruszenie 00

    SZKODA, ŻE ZGODNIE Z KONSTYTUCJĄ NIE MA SZANS NA WYMIANĘ POSŁÓW I SENATORÓW...ONI NAWET NIE POTRZEBUJĄ BADAŃ LEKARSKICH...TO PRZYKRE

    Odpowiedz
  • Dziwne(2013-12-12 12:59) Zgłoś naruszenie 00

    Trochę tego nie pojmuję albo coś mi umyka.

    Użytkownik może kierować pojazdem cały czas niezależnie od tego jaki jest stan dokumentu.
    Jednak jeżeli dokument stanie się nieważny - nie może prowadzić mimo, że może prowadzić. Taka jest konkluzja sądu.

    Moje pytanie jest następujące: gdzie tu logika? I skoro dokument nie jest związany z prawem do poruszania się po drodze, to dlaczego jest wymagany a za jego brak jest mandat? Po co on w ogóle istnieje w kontekście poruszania się po drogach, skoro nie ma między nim a prowadzeniem auta relacji?

    Może się mylę, ale wiele wskazuje na to że ten dokument istnieje tylko po to by ktoś mógł go produkować i zapewnić sobie jego obligatoryjny zbyt. Po nic innego on nie istnieje i właśnie potwierdził to sąd.

    Nie łatwiej, wygodniej i taniej było zrobić bazę danych bez żadnych dokumentów? Nie trzeba byłoby płacić producentowi za druk i produkcję tych laminowanych papierków oraz ich administrację.

    Odpowiedz
  • lankietr(2013-12-12 12:59) Zgłoś naruszenie 00

    A co z wtórnikiem wydanym po 19 I 2013r.

    Odpowiedz
  • Oborzona!(2013-12-12 13:05) Zgłoś naruszenie 00

    W wolnym kraju prawo nie działa wstecz! Ale jak widać Polska nie jest wolnym, z poszanowaniem prawa krajem! Skandal! Ale czego tu się spodziewać po ludziach pokroju Stefana Niesiołowskiego zasiadających w ławach poselskich!!! :(

    Odpowiedz
  • GM(2013-12-12 13:11) Zgłoś naruszenie 00

    Po wprowadzaniu tych przepisów na początku roku przedstawiciele resortu mówili, że NIE BĘDZIE KONIECZNOŚCI robienia ponownych badań, chyba że komuś zbiega się to z terminem wymiany prawa jazdy wydanego na czas określony z powodów zdrowotnych. Jeśli nic w tych przepisach nie majstrowali od tego czasu, to raczej nadal tak jest. Poza tym jeśli wg TK nie dochodzi tutaj do utraty praw nabytych, to nie może być mowy o badaniach, które przecież mogą tych praw pozbawić w przypadku opinii negatywnej lekarza.

    Odpowiedz
  • KIK(2013-12-12 13:19) Zgłoś naruszenie 00

    W takim razie należy również wtrzymać wcześniejsze emeryturu np. policjantom czy sędziom ,prokuratorom i poddać ich badaniom lekarskim czy aby zamiast siedzieć na wcześniejszej emeryturze nie nadają się znowu do roboty . Bo skoro biorą emeryturkę i pracują to znaczy ,że powinno się cofnąć emeryturę wcześniejsza ,króra miaiłą należęć się z powodu wyniszczenia oraganizmu przepracowanego policjanta.
    Obecy rząd zmienił wiek emerytalny WSZYSTKIM OBYWATELOM POZA urzywilejowanymi POLICJANTAMI , SĘDZIAMI, PROKURATORAMI, POSŁAMI . EUROPOSŁAMI I WYSOKOIMI URZEDNIKAMI PAŃSTWOWYMI. iCH PRAWO WSTECZ NIE OBOWIĄZUJE.

    Odpowiedz
  • pm(2013-12-12 13:26) Zgłoś naruszenie 10

    ja mam wtórnik i niestety jest terminowy na 15 lat

    Odpowiedz
  • Cyrk(2013-12-12 13:28) Zgłoś naruszenie 00

    Założymy się, że będą i badania i możliwość utraty prawa jazdy w przypadku ich negatywnego rezultatu? Tak właśnie się w naszym kraju robi bezprawie: małymi kroczkami, najpierw "w trosce", a potem rozbój w biały dzień. Kolega nowy w tym kraju jak rozumiem?

    Odpowiedz
  • taka jest prawda(2013-12-12 13:29) Zgłoś naruszenie 00

    chcieliscie Po to macie PO!!!
    Trzeba było myslec w trakcie wyborów!!!

    Odpowiedz
  • sn(2013-12-12 13:48) Zgłoś naruszenie 10

    Oni tylko patrzą jak nachapać pod prawem stworzonym dla siebie, jak można brać za paliwo po 20 tys. w sejmie, rządzie do aut prywatnych , bez kontroli na widzimisie posła, bez sprawozdań z przejazdów,co na to US,MF . Ponadto, że część z nich ma limuzyny służbowe i jeździ na koszt podatników.Z ilości zużytego paliwa i kart jazdy autami służbowymi wynikałoby ,że prawie nie mieliby kiedy spać, nie mówiąc pracować dla w stałym miejscu. Wczorajszy SE podaje jakie to fortuny na fuchach w biednym państwie zrobili prezydencji wielu miast (do 200-300tys.rocznie w tym w RN ok100tys.) np.Gdańsk, mając wysokopłatne stanowiska (ok.20tys) jeszcze musieli chapać w paru RN sobie często podległych firmach, jaka i kiedy była praca ,jakość , czas pracy, zaniedbywanie obowiązków podstawowych, czy ktoś z władzy RP ich (POpartych ) rozlicza , gdzie tu ten co miał wycinać zło gorącym żelazem, a ludziom każe pracować do 67 lat za 1200 emerytury, renty.Jakie zakłamanie, rozpasanie, buta,ignorancja stanu rzeczy, jak długo będą Oni naciągać biedny lud (podnosząc ceny leków, zmniejszając nr w przych.ZOZ ,robiąc oszczędności (2mld + 500miln) nie licząc się z tym ,że wielu nie dostało leków,czy opieki na czas i uśmiercili ich(przez tego z MZ,NFZ) . To jest sygnał dla wyborców co robią wybrani jak sobie kpią z nich. !!! Dlatego tak jest źle.

    Odpowiedz
  • emer(2013-12-12 14:03) Zgłoś naruszenie 00

    TK jest taki,jacy wyborcy

    Odpowiedz
  • KK(2013-12-12 14:35) Zgłoś naruszenie 00

    Zajrzałem do art. 124 ustawy o kierujących pojazdami i nie ma tam nic o ponownych badaniach lekarskich - skąd wnioskodawcy to wytrzasnęli? W przepisie jest mowa o wymianie formularzy praw jazdy, za to nie ma mowy o badaniach. To pomysł jakiegoś ministra?

    Może ktoś bardziej zorientowany się wypowie.

    Odpowiedz
  • prawnik(2013-12-12 14:58) Zgłoś naruszenie 00

    Kosztami postępowania należy obciążyć tych pożal się boże posłów z bożej łaski... nie trzeba było aż trybunału, żeby przesądzić tę oczywistą-oczywistość jak mawiał ich klasyk...
    Jak ktoś nie rozumie czym różni się wymiana prawa jazdy od nabycia do niego prawa - to nie powinien być posłem.
    Wydanie dokumentu prawa jazdy - uprzednio bezterminowe - nigdy nie oznaczało, że prawa jazdy nie można stracić!!! Są przepisy, które regulują kiedy prawo takie można stracić! NIKT NIE POWIEDZIAŁ, ŻE JAK RAZ ZDASZ EGZAMIN TO BĘDZIESZ MIAŁ PRAWO DO KIEROWANIA POJAZDAMI!!!

    Odpowiedz
  • patrz tu KK(2013-12-12 15:07) Zgłoś naruszenie 00

    Art. 11. [Wymagania]

    1. Prawo jazdy jest wydawane osobie, która:

    1) osiągnęła minimalny wiek wymagany do kierowania pojazdami odpowiedniej kategorii;

    2) uzyskała orzeczenie:

    a) lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem,
    b) psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem - nie dotyczy prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T;

    3) odbyła szkolenie wymagane do uzyskania prawa jazdy danej kategorii;

    4) zdała egzamin państwowy wymagany do uzyskania prawa jazdy odpowiedniej kategorii;

    5) przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej co najmniej przez 185 dni w każdym roku kalendarzowym ze względu na swoje więzi osobiste lub zawodowe albo przedstawi zaświadczenie, że studiuje co najmniej od 6 miesięcy.

    2. Osoba, która nie ukończyła 18 lat, może uzyskać prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T za pisemną zgodą rodzica lub opiekuna.

    3. Osoby, o których mowa w art. 8 ust. 2 i 3, do czasu osiągnięcia wymaganego minimalnego wieku do kierowania pojazdami określonych kategorii, o którym mowa w art. 8 ust. 1, mogą otrzymać prawo jazdy z ograniczeniem wynikającym z możliwości prowadzenia określonego pojazdu.

    4. Dodatkowym warunkiem wydania prawa jazdy:

    1) kategorii C1, C, D1 lub D - jest spełnienie wymagań, o których mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, określonych dla prawa jazdy kategorii B;

    2) kategorii B+E, C1+E, C+E, D1+E lub D+E - jest spełnienie wymagań, o których mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, określonych odpowiednio dla prawa jazdy kategorii B, C1, C, D1 lub D.

    5. Osoby, o których mowa w art. 9 ust. 2 pkt 2, w okresie między 21. a 23. rokiem życia otrzymują prawo jazdy kategorii D i D+E z ograniczeniem do wykonywania regularnych przewozów osób na liniach komunikacyjnych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym na trasie nieprzekraczającej 50 km.

    6. Dodatkowym warunkiem wydania prawa jazdy osobie, wobec której została wydana decyzja o cofnięciu prawa jazdy w trybie art. 103 ust. 1 pkt 2 lub 3, jest uzyskanie orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem.

    7. Przepisy ust. 1 pkt 1-4 oraz ust. 4 stosuje się do pozwolenia wojskowego.

    Art. 12. [Zakaz wydania]

    1. Prawo jazdy nie może być wydane osobie:

    1) u której w wyniku badania lekarskiego stwierdzono aktywną formę uzależnienia od alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu;

    2) w stosunku do której został orzeczony prawomocnym wyrokiem sądu zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych - w okresie i zakresie obowiązywania tego zakazu;

    3) w stosunku do której wydano decyzję o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami lub zatrzymaniu prawa jazdy - w okresie i zakresie obowiązywania tej decyzji;

    4) posiadającej inny dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania pojazdem silnikowym;

    5) która uzyskała za granicą prawo jazdy, a to prawo jazdy zostało zatrzymane lub uprawnienie do kierowania pojazdami zostało cofnięte - w okresie obowiązywania zatrzymania prawa jazdy lub cofnięcia uprawnienia;

    6) której prawo jazdy zostało wymienione w trybie art. 97 ust. 1 i 2.

    2. Przepis ust. 1 pkt 2 stosuje się także wobec osoby ubiegającej się o wydanie prawa jazdy kategorii:

    1) B1 lub B - w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych obejmującego uprawnienie w zakresie prawa jazdy kategorii AM, A1, A2 lub A;

    2) AM, A1, A2, A, C1, C, D1 lub D - w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych obejmującego uprawnienie w zakresie prawa jazdy kategorii B;

    3) B+E, C1+E, C+E, D1+E lub D+E - w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych obejmującego uprawnienie w zakresie prawa jazdy kategorii B lub odpowiednio kategorii C1, C, D1 lub D.

    3. Przepis ust. 1 pkt 3 stosuje się także wobec osoby ubiegającej się o wydanie prawa jazdy kategorii:

    1) C1, C, D1 lub D - w okresie obowiązywania decyzji o cofnięciu lub zatrzymaniu prawa jazdy obejmującej uprawnienie w zakresie prawa jazdy kategorii B;

    2) B+E, C1+E, C+E, D1+E lub D+E - w okresie obowiązywania decyzji o cofnięciu lub zatrzymaniu prawa jazdy obejmującej uprawnienie w zakresie prawa jazdy kategorii B lub odpowiednio kategorii C1, C, D1 lub D.

    4. Przepis ust. 1 pkt 4 nie dotyczy międzynarodowego prawa jazdy oraz prawa jazdy posiadanego przez osoby, o których mowa w art. 10 ust. 3.

    5. Przepisy ust. 1-3 stosuje się do pozwolenia wojskowego.

    Art. 13. [Okres ważności]

    1. Prawo jazdy kategorii:

    1) AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T wydaje się na okres 15 lat, z tym że:

    a) okres ten może być krótszy, o ile wynika to z orzeczenia lekarskiego, o którym mowa w art. 11 ust. 1 pkt 2 lit. a,
    b) (wchodzi w życie od 4.01.2016 r.)

    2) C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D lub D+E wydaje się na okres 5 lat, nie dłużej jednak niż na okres wynikający z orzeczenia lekarskiego i orzeczenia psychologicznego, o których mowa w art. 11 ust. 1 pkt 2, z zastrzeżeniem art. 15.

    2. Orzeczenie lekarskie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, w uzasadnionych przypadkach dotyczących stanu zdrowia, może być wydawane na okres krótszy niż 5 lat.

    3. Okres ważności prawa jazdy kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D oraz D+E jest przedłużany przez starostę po przedłożeniu:

    1) orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem i orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem wydanych na podstawie badań, o których mowa w art. 75 ust. 1 pkt 2 oraz art. 82 ust. 1 pkt 2, albo

    2) orzeczenia stwierdzającego brak przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy i orzeczenia psychologicznego stwierdzającego brak przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy, o których mowa w rozdziale 7a ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym.

    4. Prawo jazdy może zawierać wymagania lub ograniczenia wynikające:

    1) ze stanu zdrowia kierowcy;

    2) z możliwości prowadzenia określonego pojazdu.

    5. Wymagania lub ograniczenia mogą dotyczyć:

    1) stosowania:

    a) korekty lub ochrony wzroku,
    b) korekty słuchu,
    c) protezy lub szyny ortopedycznej;

    2) możliwości ograniczonego korzystania z pojazdu;

    3) konieczności modyfikacji lub dostosowania pojazdu;

    4) ograniczenia uprawnienia do kierowania wskazanymi pojazdami;

    5) dodatkowego oznakowania pojazdu;

    6) terminu ważności prawa jazdy.

    6. Okres ważności prawa jazdy określonej kategorii jest przedłużany, na wniosek osoby zainteresowanej, za opłatą, o której mowa w art. 10 ust. 1, oraz po uiszczeniu opłaty ewidencyjnej, w formie wymiany prawa jazdy. Do wymiany prawa jazdy stosuje się przepisy ust. 1, 4 i 5 oraz art. 12 ust. 1-3.

    7. Przepisy ust. 4 i 5 stosuje się do pozwolenia wojskowego.

    Odpowiedz
  • kiero(2013-12-12 15:22) Zgłoś naruszenie 00

    to po co zmieniac ? co do badan okresowych kierowcow jak najbardziej.

    Odpowiedz
  • oszukiwana Polka, albo już nie Polka(2013-12-12 15:52) Zgłoś naruszenie 00

    Taaaa, i jest to kolejny SKOK NA KIESZEŃ PODATNIKA!!! Nic więcej!
    Skandal!!! SKANDAL!!! SKANDAL!!!
    Już raz ZMUSZONO MNIE do wymiany prawa jazdy i do WNIESIENIA ZA TO KOLEJNEGO HARACZU mimo, że prawko miało ważność!!!
    Kiedy wreszcie skończy się ta pazerność urzędowa???!!! Kiedy wreszcie???!
    Już nie wytrzymuję tego psychicznie. Zabieram całą swoją rodzinę i sp... m stąd gdzie pieprz rośnie. Tu już nie da się żyć!
    A w wyborach zagłosuję na zulu gulę... Z pewnością.

    Odpowiedz
  • zbulwersowana(2013-12-12 15:53) Zgłoś naruszenie 00

    Taaaa, i jest to kolejny SKOK NA KIESZEŃ PODATNIKA!!! Nic więcej!
    Skandal!!! SKANDAL!!! SKANDAL!!!
    Już raz ZMUSZONO MNIE do wymiany prawa jazdy i do WNIESIENIA ZA TO KOLEJNEGO HARACZU mimo, że prawko miało ważność!!!
    Kiedy wreszcie skończy się ta pazerność urzędowa???!!! Kiedy wreszcie???!
    już nie wytrzymuję tego psychicznie. Zabieram całą swoją rodzinę i sp... m stąd gdzie pieprz rośnie. Tu już nie da się żyć!
    A w wyborach zagłosuję na zulu gulę...

    Odpowiedz
  • Enzo(2013-12-12 17:15) Zgłoś naruszenie 00

    Cielawe ile osob pojdzie do Urzedow na ttzw wymiane prawa jazdy. Wezcie sie qwa wreszcie do roboty sie wezcie. Zeby bylo lepiej a nie z dnia na dzien coraz gorzej...

    Odpowiedz