Europejski portal E-Sprawiedliwość już wystartował. Ma ułatwić mieszkańcom Unii Europejskiej dostęp do praktycznych informacji dotyczących funkcjonowania 27 porządków prawnych państw Wspólnoty.

E-justice to 27 porządków prawnych w 22 oficjalnych językach Unii Europejskiej. Europejska strona „e-Justice” oficjalnie została uruchomiona w trakcie posiedzenia Rady UE ds. wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, jaka odbyła się w Brukseli w dniach 15-16 lipca 2010 r.

Z kolei Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski uruchomił możliwość wejścia na tę stronę z poziomu strony głównej Ministerstwa Sprawiedliwości w dniu 20 lipca 2010 roku.

Jak działa „E-sprawiedliwość” ?

Informacje zawarte na portalu dostępne są w 22 oficjalnych językach Unii Europejskiej, w tym oczywiście w języku polskim.

1.Po wejściu na stronę portalu użytkownik dokonuje wyboru języka, w jakim korzystać będzie ze strony. Następnie klikając w zakładkę „TREŚĆ” użytkownik wybiera kategorię spraw, odnośnie których informacji potrzebuje.

Katalog obejmuje sprawy związane z:

  • Obywatelem
  • Przedsiębiorstwem
  • Zawodami Prawniczymi
  • Sądownictwem

2.Po wybraniu kategorii, użytkownik wskazuje państwo o jakim informacji w danej kategorii poszukuje. Na stronie dostępne są między innymi informacje dotyczące orzecznictwa, pomocy prawnej czy systemach sądownictwa w poszczególnych państwach członkowskich.

3.Natomiast po ustaleniu właściwości sądu, można np. zasięgnąć informacji co do kolejnych etapów postępowania, jakie należy podjąć zgodnie z prawem procesowym każdego państwa.

4.Po wybraniu symbolu państwa o którym chcemy uzyskać informację, zostaniemy przekierowani na stronę Europejskiej Sieci Sądowej – w ten sposób portal „e-Justice” łączy istniejące obecnie strony, które zawierają informacje o prawie i systemach prawnych państw członkowskich.

„E-justice” dla obywateli

Portal zawiera m.in. informacje na temat dochodzenia roszczeń pieniężnych, w tym zagadnienia prawne związane z europejskim nakazem zapłaty, europejskim postępowaniu w sprawie drobnych roszczeń, czy niewypłacalności, w którym znajdują się informacje odnośnie krajowych i unijnych form ochrony, dostępnych w przypadku gdy firma, wobec której wysuwa się roszczenie, ogłasza upadłość.

Innym rozbudowanym działem są informacje na temat możliwości uzyskania kompensaty przez ofiary przestępstw. Kolejną użyteczną zakładką są informacje pozwalające na znalezienie poszczególnych przedstawicieli zawodów prawniczych, gdzie znajdują się oficjalne informacje o rodzaju organizacji i organizacji zawodów prawniczych na szczeblu unijnych i krajowym jak również na temat różnych sieci sądowych.

„E-sprawiedliwość” dla prawników

Portal jest również bogatym źródłem wiedzy dla prawników i kadr wymiaru sprawiedliwości. Zawiera m.in. informacje o narzędziach mających ułatwić pracę sądów i prawników w przedmiotowym obszarze czy informacje odnośnie możliwości w zakresie szkoleń na szczeblu unijnym.

Minister Sprawiedliwości o portalu

Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski podkreślił, iż inicjatywa portalu ma na celu ułatwienie obywatelom, przedsiębiorcom i prawnikom dostępu do wymiaru sprawiedliwości wszystkich krajów Unii Europejskiej, poprzez jeden wspólny sposób dostępu do informacji o prawie UE oraz prawie wewnętrznym wszystkich państw.

Ponadto w opinii Ministra Sprawiedliwości portal pomoże pokonać bariery językowe, które często utrudniają obywatelom zdobywanie informacji o systemach prawnych państw członkowskich.

Dalsze kroki

Portal jest ciągle rozbudowywany o nowe zakładki. Docelowo informacje o przepisach prawa obowiązującego w danym kraju Unii będą podane we wszystkich 22 językach, czyli 27 porządków prawnych krajów UE w 22 oficjalnych językach Unii.

Paulina Szewioła

Zobacz także:

Pozwy zbiorowe-pomoc w dochodzeniu roszczeń

Aplikacja ogólna 2010- wyniki pierwszej części konkursu