Grupa 32 organizacji pozarządowych wystosowała list otwarty w sprawie nowelizacji ustawy o zgromadzeniach. Wskazuje w nim, że gdyby zmiany dotyczące tej materii zostały przyjęte w aktualnym brzmieniu, doprowadziłoby to do znaczącego pogorszenia konstytucyjnego standardu wolności organizowania pokojowych zgromadzeń.

Organizacje pozarządowe w tym m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka, wyrażają zaniepokojenie dotychczasowymi pracami nad przedłożoną przez Prezydenta nowelizacją Prawa o Zgromadzeniach, a także nad treścią przepisów planowanej nowelizacji przyjętych przez połączone Komisję Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Komisję Sprawiedliwości i Praw Człowieka Sejmu RP w dniu 23 maja 2012 roku.

Wydłużenie terminu na zgłoszenie zgromadzenia

Projekt nowelizacji przewiduje wydłużenie terminu na zgłaszanie zawiadomienia o zgromadzeniu z 3 dni do 6 dni przed datą planowanego zgromadzenia.

„Tak poważne wydłużenie terminu nie może być zaakceptowane, gdyż prowadzić będzie do ingerencji w istotę wolności organizowania pokojowych zgromadzeń” – czytamy w liście.

Organizacje podkreślają także, że zaproponowane rozwiązanie jest rażąco sprzeczne z dotychczasowym standardem, a także ze standardami międzynarodowymi wyrażonymi m.in. w Wytycznych OBWE ds. Wolności Zgromadzeń.

Brak regulacji zgromadzeń spontanicznych

W projekcie nowelizacji nie zostały także uwzględnione postulaty w zakresie regulacji zgromadzeń spontanicznych.

„Brak regulacji zgromadzeń spontanicznych, przy jednoczesnym wydłużeniu terminu na przedstawienie zawiadomienia o planowanym zgromadzeniu, bez wątpienia spowoduje zwiększenie liczby konfliktów oraz problemów prawnych” - piszą organizacje.

Zobacz: Zgromadzenie spontaniczne nie jest czynem społecznie szkodliwym

Krytyka ze strony OBWE

Autorzy listą przypominają również o opinii Biura Legislacyjnego Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE, w której zawarto szereg krytycznych uwag pod adresem nowelizacji. Dotyczą one przede wszystkim wydłużenia terminu notyfikacji jak również braku regulacji zgromadzeń spontanicznych.

Zdaniem organizacji opinia ta nie została wzięta w sposób wystarczający pod uwagę w toku prac legislacyjnych.

W opinii sygnatariuszy listu wolność organizowania pokojowych zgromadzeń ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania demokracji w Polsce. „Dlatego tak ważne jest tworzenie przepisów w tym także przepisów proceduralnych które w pełni pozwalać będą na korzystanie z tej wolności”- czytamy w konkluzjach wystąpienia.

Z związku z powyższym organizacje apelują o nieprzyjmowanie projektu i szczegółowe przeanalizowanie zastrzeżeń wniesionych przez Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE.

PS/źródło:HFPC

Zobacz także:

Iustitia w sprawie zmian w ustawie o zgromadzeniach

Czy zmiany dotyczące zgromadzeń publicznych są potrzebne?