W dniu 7 października 2013 roku przyjęto wniosek Komisji Europejskiej w sprawie zagwarantowania prawa do skorzystania z porady adwokata wszystkim obywatelom UE, wobec których wszczęto w postępowanie karne.

Wcześniej, tj. 10 września 2013 roku dyrektywa gwarantująca wszystkim obywatelom UE, którym grożą zarzuty karne, prawo do kontaktu z adwokatem, została zaakceptowana przez Parlament Europejski.

Zgodnie z jej postanowieniami wszystkim podejrzanym - bez względu na ich miejsce pobytu w Unii Europejskiej - zagwarantuje się w przyszłości prawo do korzystania z porady adwokata od chwili rozpoczęcia postępowania aż do jego zakończenia.

Zobacz: Nadal istnieją bariery dla działalności pro publico bono

W myśl nowych przepisów każda zatrzymana osoba będzie miała możliwość skontaktowania się ze swoją rodziną. Co więcej podejrzany, który znajduje się poza granicami własnego kraju, będzie miał także prawo do kontaktu z konsulatem swojego kraju.

W ciągu kilku następnych tygodni dyrektywa zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym UE, a od tego momentu państwa członkowskie będą miały trzy lata na włączenie przepisów do prawa krajowego.

Szacuje się, że po wejściu w życie nowej dyrektywy, będzie ona miała zastosowanie do 8 milionów postępowań karnych we wszystkich 28 państwach członkowskich UE.

PS/źródło:KE

Zobacz także:

Działania pro bono należy popierać, a nie krytykować