Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski z okazji 10-rocznicy przyjęcia Statutu Rzymskiego Międzynarodowego Trybunału Karnego wystosował oświadczenie.

Przed dziesięciu laty w Rzymie przedstawiciele 120 państw otworzyli nowy rozdział w rozwoju prawa międzynarodowego przyjmując Statut Rzymski Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK), którego celem jest wykonywanie jurysdykcji w stosunku do najpoważniejszych zbrodni będących przedmiotem międzynarodowego zainteresowania.

Zdaniem MSZ MTK nie zastąpił krajowych sądów karnych ani jurysdykcji karnej państw wobec zbrodni międzynarodowych. Rolą Trybunału jest uzupełnianie jurysdykcji narodowych i działanie, gdy krajowy wymiar sprawiedliwości jest nieefektywny lub go brak.

Polska jest jednym z państw najbardziej popierających MTK. MSZ wyraził nadzieję, iż jego jurysdykcja zostanie powszechnie zaakceptowana – na dzień dzisiejszy 106 państw jest stronami Statutu Rzymskiego. Jak podkreślił Radosław Sikorski wspólną odpowiedzialnością jest popierać rządy prawa na całym świecie oraz wzmacniać wiarę ludzi w nieuchronność wymierzania sprawiedliwości.Polska jest przekonana, że Międzynarodowy Trybunał Karny ma swój znaczący wkład w tej dziedzinie.

MSZ/AS