HFPC skierowała pismo do Ministra Sprawiedliwości w sprawie sformułowania jednolitych wytycznych precyzujących zasady, na jakich sądy udostępniają dziennikarzom akta postępowań sądowych.

Wystąpienie związane jest z sprawą dziennikarzy „Wiadomości Wrzesińskich”, którzy zostali skazani za ujawnienie informacji z akt postępowania niejawnego, po tym jak sąd udzielił im zgody na dostęp do tych akt.

Dziennikarze zostali skazani w kwietniu tego roku. Zdaniem sądu, orzekającego w tej sprawie, podawanie informacji z utajnionego procesu jest bezwzględnie zabronione i nawet zgoda sądu tego nie zmienia, a dziennikarze powinni o tym wiedzieć.

W ocenie HFPC zgoda sądu na wgląd do akt powinna określać jednocześnie transparentne reguły dalszego wykorzystania udostępnianych materiałów. Jednocześnie zasady te nie mogą w sposób nieuzasadniony utrudniać dziennikarzom dostępu do informacji i powinny w jak największym stopniu uwzględniać specyfikę i znaczenie pracy dziennikarskiej w demokratycznym społeczeństwie.

Zobacz: ETPC: Odpowiedzialność karna za brak sprostowania narusza wolność słowa

„Tymczasem zgodnie z obowiązującymi przepisami regulującymi zasady udostępnienia akt osobom niebędącym uczestnikami postępowania, to na sędzim wydającym zgodę na dostęp do akt, ciąży wymóg określenia jasnych zasadach dalszego ich wykorzystania” – czytamy w wystąpieniu HFPC. Sprawa dziennikarzy „Wiadomości Wrzesińskich” pokazuje jednak, że ten obowiązek nie jest realizowany.

W ocenie HFPC, nie można oczekiwać od dziennikarzy, którzy otrzymali nieobwarowaną restrykcjami zgodę pozwalającą na udostępnienie im akt postępowania, aby mieli świadomość, że sąd który ją wydał, nie dopełnił wszystkich ciążących na nim wymogów.

PS/źródło:HFPC

Zobacz także:

HFPC chce lepszej ochrony informacji stanowiących tajemnicę adwokacką

HFPC: Zmiany procedury karnej oceniamy pozytywnie