Komisja Europejska wzywa Polskę do zastosowania się do wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie praw abonentów.

Komisja podjęła decyzję o skierowaniu do władz Polski wezwania do usunięcia uchybienia z żądaniem zmiany definicji pojęcia „abonent usług telekomunikacyjnych” w prawie krajowym.

Pomimo wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości ze stycznia 2009 roku nakazującego Polsce dostosowanie przepisów krajowych do prawodawstwa UE, władze Polski nie dokonały zmiany przepisów.

Oznacza to, że abonenci, którzy nie zawarli pisemnych umów, np. użytkownicy telefonów na kartę, stanowiący ponad połowę abonentów telefonii komórkowych w Polsce, mogą zostać pozbawieni wielu praw przewidzianych w unijnych przepisach. W przypadku braku zmiany definicji na Polskę może zostać nałożona kara, a sprawa zostanie ponownie skierowana do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Komisja zamknęła również kolejne postępowanie w sprawie uchybienia dotyczące niewykonania analiz rynku, ponieważ we wrześniu 2009 r. władze Polski powiadomiły Komisję o wykonaniu analizy dla ostatniego pozostałego rynku.

W dniu 22 stycznia 2009 r. Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że Polska nie dokonała właściwie transpozycji do polskich przepisów definicji pojęcia „abonent usług telekomunikacyjnych”. W Polsce pojęcie „abonent” ogranicza się do osoby, która zawarła umowę pisemną. To pozbawia abonentów, takich jak użytkownicy telefonów na kartę, wielu praw, w tym prawa do umieszczenia swoich danych w ogólnie dostępnej książce telefonicznej, prawa do otrzymywania rachunków zbiorczych oraz niektórych praw dotyczących wyświetlania identyfikacji rozmów przychodzących lub możliwości zablokowania automatycznego przekazywania połączeń. W dniu dzisiejszym Komisja podjęła decyzję o skierowaniu do władz Polski wezwania do usunięcia uchybienia z żądaniem wykonania wyroku Trybunału Sprawiedliwości (pierwszy etap postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego zgodnie z art. 228 Traktatu). Jeśli Polska nie przyjmie szybko niezbędnych zmian przepisów, będzie jej grozić nałożenie kary.

UKIE/AS

Zobacz także:

Prof. Safjan sędzią TSWE

Wpływ orzeczeń EuropejskiegoTrybunału Praw Człowieka na polski porządek prawny