Stowarzyszenie wiodących przedsiębiorców na świecie- Ashoka, w dniu 25 marca 2009 roku przyznało Społeczny Nobel Ashoki-Markowi Łagodzińskiemu.

Marek Łagodziński, wprowadzający w życie nowe metody resocjalizacji skazanych, został laureatem Społecznego Nobla Ashoki.

Społeczne Noble przyznaje co roku międzynarodowa organizacja Ashoka, która wyszukuje i zrzesza przedsiębiorców społecznych, wyjątkowych ludzi, którzy swoimi działaniami pomagają tysiącom ludzi w Polsce i na świecie.

Ashoka wyróżnia osoby, które wprowadzają systemowe zmiany społeczne, a ich działania spełniają pięć kryteriów, którymi są: Nowa idea, Kreatywność, Przedsiębiorczość, Zasięg oddziaływania i Etyka. Statystycznie, jedna osoba na 10 milionów populacji spełnia kryteria Ashoki. W Polsce Społecznego Nobla Ashoki otrzymuje średnio 4 – 5 osób rocznie.
Marek Łagodziński, nowy członek Ashoki, założył Fundację Sławek i wraz z nią wprowadza w życie nowe metody resocjalizacji skazanych, poruszające aspekty psychologiczne jak i odpowiadające na praktyczne potrzeby więźniów. Jego Fundacja prowadzi kompleksowe działania wspierające więźniów od momentu rozpoczęcia odbywania kary i po opuszczeniu więzienia. Jeden z programów Marka to „Anioł Stróż”, który pozwala przygotować więźniów skazanych na wieloletnie wyroki do wyjścia na wolność. Pomaga im również odbudować relacje rodzinne (poprzez mediację) i społeczne na długo przed zakończeniem wyroku.
Marek Łagodziński stworzył program “Aniołów Stróżów”, który pozwala przygotować więźniów skazanych na wieloletnie wyroki do wyjścia na wolność jeszcze przed zakończeniem wyroku. Tymczasowe przepustki umożliwiają wybranym więźniom spędzić dzień poza więzieniem w towarzystwie byłego więźnia-wolontariusza jako opiekuna. Jest to szansa, by nauczyć się lub przypomnieć sobie podstawowe zasady funkcjonowania w społeczeństwie i zacząć szukać pracy.

W 2005 r. Fundacja Sławek otrzymała 2-letni grant od Unii Europejskiej, aby wprowadzić swój model działania w kolejnych więzieniach. Od tego czasu Marek intensywnie spotykał się z władzami penitencjarnymi i przedstawicielami organizacji społecznych, by powołać do życia federację organizacji pracujących z więźniami, byłymi więźniami i ich rodzinami oraz zaproponować zmiany w prawie promujące resocjalizację i reintegrację. Ponad 100 byłych więźniów od 10 lat jeździ do więzień w Polsce i opowiada swoje historie, by zachęcić innych do podjęcia próby zmiany swojego życia. Od 1998 r. ponad 100 rodzin skorzystało z mediacji. Praca Marka Łagodzińskiego jest wysoko ceniona przez polskie władze penitencjarne.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w Areszcie Śledczym Warszawa-Mokotów.

AS

Zobacz także:

Złote paragrafy rozdane

Pierwsze urodziny Centrum Pro bono

Zbigniew Hołda otrzymał Nagrodę Tolerancji