Podczas spotkania ministrów spraw wewnętrznych i sprawiedliwości państw członkowskich unii europejskiej omówiono m.in. politykę azylową.

Wśród poruszonych tematów znalazł się:

Wspólny program przesiedleńczy – ministrowie odnieśli się do przedstawionego na krótko przed posiedzeniem Rady komunikatu Komisji w sprawie unijnego programu przesiedleńczego oraz do powiązanej z tym komunikatem propozycji zmiany decyzji Rady nr 573/2007/WE w sprawie Europejskiego Funduszu na rzecz Uchodźców (ERF). Poparli ogólny cel, jakim jest bliższa i skuteczniejsza współpraca między państwami członkowskimi, w wymiarze zarówno politycznym, jak też praktycznym, zmierzająca do zmniejszenia presji migracyjnej i zracjonalizowania polityki UE wobec uchodźców. Program przesiedleńczy skierowany będzie do imigrantów pochodzących z określonych każdego roku, traktowanych priorytetowo regionów świata i narodowości. Cudzoziemcy objęci programem mogą - wyłącznie na zasadzie dobrowolności – wyrazić zgodę na powrót do kraju pochodzenia lub bezpiecznego państwa trzeciego, a zachęcać do tego będzie ich bezzwrotna jednorazowa pomoc finansowa w wysokości 4000 Euro na osobę. Komisja zaproponowała, by do realizacji programu zaangażować Europejski Urząd Wsparcia w zakresie Polityki Azylowej (EASO), który – jak oczekuje Komisja – powinien rozpocząć funkcjonowanie w 2010 r.

Zasady polityki azylowej – w trakcie dyskusji nad programem przesiedleńczym, na wniosek Niemiec podjęto ogólną debatę nad zasadami polityki azylowej, które powinny lec u podstaw nowych wspólnotowych instrumentów prawnych. Ministrowie skupili uwagę na kwestiach kryteriów nadania cudzoziemcom statusu uchodźcy międzynarodowego oraz samego statusu uchodźcy, a także procedurom nadania i pozbawienia statusu uchodźcy. Te zagadnienia, widziane w świetle założeń Programu Haskiego i Europejskiego Paktu w sprawie Imigracji i Azylu, powinny zostać uregulowane na gruncie nowych przepisów prawa wspólnotowego i uzupełnić już przedstawione propozycje nowych lub zmienionych aktów wspólnotowego prawa azylowego: rozporządzenie Dublin II, rozporządzenie o EURODAC, dyrektywę o warunkach przyjmowania osób poszukujących azylu, decyzję w sprawie Europejskiego Urzędu Wsparcia ds. Polityki Azylowej oraz w sprawie Europejskiego Funduszu Uchodźców.

Niepełnoletni cudzoziemcy poszukujący azylu – kolejną kwestią związaną z polityką azylową było stanowisko wobec niepełnoletnich cudzoziemców przybywających samotnie do UE i starających się o azyl. Podkreślając wagę problemu, w sensie zasad moralnych oraz norm prawa humanitarnego, ministrowie uznali za niezbędne wzmocnienie współpracy między państwami członkowskimi w zakresie wymiany informacji, przekazywania wzorcowych praktyk, przeciwdziałania handlu ludźmi i wykorzystywaniu nieletnich cudzoziemców, a także wspólnych działań ułatwiających powrót cudzoziemców do kraju pochodzenia.

Nielegalna imigracja do UE – ministrowie tradycyjnie podjęli dyskusję na temat zapobiegania i zwalczania nielegalnego napływu cudzoziemców. Sytuacja w ostatnim czasie uległa pogorszeniu, liczba nielegalnych cudzoziemców docierających do terytorium państw członkowskich UE, w szczególności w rejonie Morza Śródziemnego, stale rośnie. W związku z tym ministrowie uzgodnili podjęcie w najbliższym czasie konkretnych działań, takich jak: uruchomienie pilotażowego programu dobrowolnego przesiedlenia znajdujących się na terytorium Malty osób objętych ochroną międzynarodową; jak najszybsze ustanowienie Europejskiego Urzędu Wsparcia Azylu; zintensyfikowanie współpracy z krajami trzecimi, zwłaszcza głównymi krajami pochodzenia i tranzytu nielegalnych migrantów; wzmocnienie działań Frontexu, szczególnie w regionie śródziemnomorskim.

Swobodny przepływ obywateli UE w obrębie Wspólnoty – Rada podkreśliła kardynalne znaczenie zasady swobodnego przepływu osób jako jednego z fundamentów Unii. Jednocześnie podkreśliła, że ta zasada nie może być nadużywana, ani tym bardziej wykorzystywana do działań niezgodnych z prawem. W związku z tym Rada uznała za konieczne podjęcie wszelkich możliwych działań w celu przeciwdziałania nadużyciom prawa do pobytu i przemieszczania się w UE oraz zwalczania przestępczości, w szczególności oszustw i fałszerstw

Współpraca transgraniczna w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego z Norwegią i Islandią – Ministrowie osiągnęli porozumienie w sprawie zawarcia porozumienia z Norwegią i Islandią w sprawie stosowania przez te dwa kraje nordyckie decyzji Rady UE w sprawie wzmocnienia współpracy Rada wyraziła zgodę na tymczasowe stosowanie zasad współpracy policyjnej i sądowej określonych w powyższych decyzjach do czasu zawarcia formalnego porozumienia i wprowadzenia go w życie.





WSiSWUE/AS

Zobacz także:

Testament Europy-spotkanie KRN

Upowszechnianie praw człowieka wśród dzieci