W dniach 24 i 25 października odbyła się VIII Ogólnopolska Konferencja „Pomoc dzieciom – ofiarom przestępstw”, która wzorem lat ubiegłych poświęcona została pomocy dzieciom, które doświadczyły różnych form przemocy i wykorzystywania, a także ochronie praw dzieci, które uczestniczą w procedurach prawnych.

Począwszy od 2003 r. konferencja organizowana jest przez Ministerstwo Sprawiedliwości, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy oraz Fundację Dzieci Niczyje.

Krajowi i zagraniczni eksperci przedstawili uczestnikom modelowe rozwiązania zapobiegania przestępstwom wobec dzieci oraz najnowsze ustalenia empiryczne i teoretyczne, dotyczące problemu krzywdzenia najmłodszych. Zaprezentowane zostały projekty i inicjatywy praktycznej pomocy dzieciom – ofiarom przestępstw i ich rodzinom.

Zobacz: MS uruchomiło telefon dla osób pokrzywdzonych przestępstwem przemocy w rodzinie

Pokrzywdzony małoletni

Ze statystyk Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że w 2010 r. 3592 małoletnich było pokrzywdzonymi w różnego rodzaju sprawach karnych z czego ponad 3000 w sprawach znęcania się nad rodziną w których orzekały polskie sądy (art. 207§1 kodeksu karnego).

Z kolei w pierwszym półroczu 2011 r. dzieci były pokrzywdzonymi w 2769 sprawach w których orzekały sądy, z których 1916 dzieci było ofiarami znęcania się.

- Dla usprawnienia postępowań o przestępstwa na szkodę małoletnich w 2010 r. zwróciłem się do prezesów sądów o rozpoznawanie spraw karnych o przestępstwa na szkodę osób małoletnich jako priorytetowych, co oznacza rozpoznawanie ich w pierwszej kolejności – powiedział Minister Sprawiedliwości.

- Na aktach spraw, w których dziecko występuje jako ofiara przestępstwa od roku sekretariaty sądów umieszczają wyrazy „pokrzywdzony małoletni”. Mam nadzieję, że dodatkowe oznakowanie akt przypomina sędziom o obowiązku szczególnego traktowania spraw z udziałem dzieci, zgodnie ze standardami międzynarodowymi - dodał.

Zobacz: Zasady postępowania w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Izolacja sprawców domowej przemocy

Ponadto, w sierpniu tego roku Minister Krzysztof Kwiatkowski zwrócił się w trybie nadzoru do prezesów sądów o przeanalizowanie przez nich prawidłowości stosowania rozwiązań prawnych wprowadzonych ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie w tym w szczególności nowych rozwiązań związanych z izolacją sprawców od pokrzywdzonych i ich najbliższych jakimi najczęściej są dzieci.

Z danych za pierwsze półrocze 2011 r. wynika, że poszkodowanymi przemocą w rodzinie w rozumieniu ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie było 435 małoletnich, 1473 kobiety i 257 mężczyzn.

Zobacz: ETS w sprawie ochrony ofiar przemocy w rodzinie

Pokoje przesłuchań

Co roku dochodzi do 5 – 6 tysięcy przesłuchań małoletnich świadków. W Polsce istnieje już ponad 300 pokoi przesłuchań dzieci prowadzonych przez komendy i komisariaty policji, sądy, samorządy i organizacje pozarządowe.

Pokoje te powstawały w ciągu kilku ostatnich lat, lecz ich poziom jest jeszcze zróżnicowany. Część z nich znajduje się w odosobnionych miejscach, wyposażona jest w meble dostosowane do dzieci w różnym wieku i zabawki, pomalowane są w spokojne pastelowe kolory. Nie mają jednak sprzętu umożliwiającego dokonanie nagrania audio-wideo z przesłuchania. Inne mają sprzęt nagrywający nie odpowiadający sprzętowi umożliwiającemu odtworzenia nagrania z przesłuchania na sali sądowej.

Dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości i Fundacja Dzieci Niczyje opracowały standardy jakie winny spełniać miejsca przyjazne dziecku służące jego przesłuchaniu. Miejsca te po obejrzeniu ich przez psychologa i prawnika mogą otrzymać certyfikat przyjaznego pokoju przesłuchań małoletnich świadków.

PS/źródło:MS

Zobacz także:

Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie priorytetem resortu sprawiedliwości

Nowe zasady przeciwdziałania przemocy w rodzinie