Prawnicy coraz częściej dostrzegają, iż znajomość technik negocjacyjnych, umiejętność zarządzania zasobami ludzkimi, wiedza z zakresu komunikacji czy posiadanie innych tzw. umiejętności miękkich to kompetencje, które ułatwiają codzienną pracę profesjonalistów. Również wiedza z zakresu finansów, stała się dziedziną niezwykle cenioną wśród praktyków prawa.

Tak twierdzą prawnicy, którzy ukończyli organizowane przez Szkołę Główną Handlową i Ernst & Young Academy of Business studia Executive Studies in Finance, sytuacja na rynku oraz rosnące wymagania klientów wymuszają na prawnikach stałe podnoszenie kwalifikacji. Coraz częściej oczekuje się od nich już nie tylko bardzo dobrej znajomości przepisów prawa, ale również wiedzy z zakresu finansów. Zdobycie umiejętności pozwalających na lepsze zrozumienie biznesu i procesu podejmowania decyzji w firmie ułatwia kompleksową analizę i efektywniejsze prowadzenie transakcji klientów. Potwierdzają to również wyniki ankiety przeprowadzonej w dziale „Finanse w świecie menedżera” sekcji Manager+ na portalu Pracuj.pl. Aż 90% użytkowników sekcji uważa, że wiedza z zakresu finansów jest niezbędna do efektywnego zarządzania firmą. Finanse to również dziedzina, którą lepiej chciałaby poznać największa liczba ankietowanych. Wśród nich są także prawnicy, coraz częściej szukający studiów uzupełniających z tego zakresu.

Wiedza z zakresu finansów w pierwszej kolejności przydaje się tym prawnikom, którzy na co dzień zajmują się prawem gospodarczym. W praktyce oznacza to, że prawnicy z departamentów korporacyjnych w kancelariach doradzających przedsiębiorstwom powinni znać jej tajniki. Można również zaryzykować stwierdzenie, że takową wiedzą powinni dysponować wszyscy doradcy prawni w wewnętrznych działach prawnych firm. Nawet jeśli ich wiedza z zakresu finansów nie obejmowałaby swym zakresem wszystkich najistotniejszych zagadnień, to przynajmniej powinni oni posiadać umiejętność interpretowania sprawozdań finansowych. Bez nich bowiem trudno jest zrozumieć, jakże istotne dla wewnętrznego doradcy prawnego, zasady funkcjonowania przedsiębiorstwa.
Niezależnie od miejsca pracy, wiedza z zakresu finansów nie powinna być obca tym prawnikom, którzy są zaangażowani w procesy prywatyzacyjne, doradztwo przy transakcjach fuzji i przejęć, zakup przedsiębiorstw w egzekucji, likwidacji, czy stanie upadłości, jak również pozyskiwaniu finansowania dla przedsiębiorców. Łatwiej wtedy zrozumieć, czym jest kapitał ujemny i co on w praktyce oznacza oraz co kryje się za konkretnymi liczbami w sprawozdaniu finansowym spółki. W firmach o skomplikowanej strukturze własnościowej, umiejętność czytania wyników finansowych i interpretacji wskaźników przez doradzającego prawnika, może okazać się nieoceniona.
Dla prawników wewnętrznych, którzy muszą znaleźć wspólny język z osobami z różnych działów w firmie, rozmowa z księgowym na pewno będzie łatwiejsza, jeśli zrozumie on, czym dla niego jest nota czy potwierdzenie sald. Łatwiej będzie osiągnąć wzajemne zrozumienie posługując się różnymi pojęciami. Wiedza ta może pokazać, co finansista rozumie poprzez kompensatę, a prawnik potrącenie. Może to spowodować zakończenie wzajemnych sporów na temat sposobu naliczania odsetek, czy też dyskusji na temat funkcji i roli dokumentu prywatnego zwanego fakturą, także w zakresie skutków jej podpisania, bądź nie i to zarówno przez dostawcę jak i odbiorcę. Posiadanie choćby podstawowej wiedzy z zakresu finansów przez wewnętrznego doradcę prawnego wpłynie pozytywnie na komunikację i pozwoli na uniknięcie niepotrzebnych nieporozumień pomiędzy departamentem prawnym a księgowym danej spółki.
Oczywiście im większa wiedza, tym więcej prawnik jest w stanie wyczytać z rachunku wyników czy bilansu. Im więcej wyczyta z tych dokumentów tym łatwiej mu będzie poznać i przewidzieć decyzje innych podmiotów, u których jego klient ubiega się o finansowanie. Oznaczać to może ogromną oszczędność czasu dla osoby, która w ciągu kilku minut jest w stanie podać prawdopodobny tok wydarzeń. Doradca prawny posiadający konkretną wiedzę z zakresu finansów jest prawdziwym partnerem do rozmów dla osób zarządzających. A przecież kiedyś sam może zająć pozycję w zarządzie.
Oczywistym jest, że posiadanie umiejętności z zakresu biznesu i procesów zarządzania jest niezwykle przydatne na stanowisku partnera w kancelarii prawnej. Kancelaria prawna funkcjonuje tak jak każda inna firma, podlegając tym samym, co inne podmioty gospodarcze zasadom rynkowym. Partner jest tą osobą, która w kancelarii podejmuje wszystkie istotne dla jej funkcjonowania decyzje biznesowe, dlatego też od jego wiedzy i umiejętności zależy czy zarządzana przez niego organizacja osiągnie zamierzony sukces. Prawnicy prowadzący własną kancelarię z finansami zmagają się nie tylko podczas pracy na rzecz klienta, ale również w codziennym zarządzaniu kierowaną przez nich firmą. Posiadanie wiedzy z zakresu finansów może mieć zatem przełożenie nie tylko na poziom świadczonych przez nich usług, ale również mieć ogromny wpływ na funkcjonowanie ich własnej firmy, w której trafne decyzje biznesowe decydują o jej powodzeniu i przyszłości.
Kompleksowe i profesjonalne doradztwo w zakresie prawa gospodarczego, wymagające zrozumienia globalnej gospodarki oraz procesów zachodzących w przedsiębiorstwie, jest możliwe tylko dzięki posiadaniu odpowiedniej wiedzy z zakresu finansów. Jest ona też nieoceniona w podejmowaniu decyzji przez prawników in-house, którzy są często wewnętrznymi doradcami zarządów firm. Również osoby zarządzające kancelariami prawnymi powinny rozumieć sprawozdania finansowe, aby odpowiednio zarządzać kancelarią. Wiedza z zakresu finansów jest potrzebna, aby znajdować najlepsze rozwiązania zarówno dla klientów, jak i dla własnej firmy.
Magdalena Oleksiuk, FCCA, Ernst & Young Academy of Business