Koniec z fikcją kar w zawiasach.Takich zmian w kodeksie karnym chce resort sprawiedliwości

autor: Małgorzata Kryszkiewicz26.11.2013, 07:18; Aktualizacja: 26.11.2013, 08:05
Pozbawianie wolności w zawieszeniu

Pozbawianie wolności w zawieszeniuźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Nie będzie już możliwości wielokrotnego zawieszania kar więzienia. Będzie mógł na to liczyć tylko sprawca, który w czasie popełniania czynu nie miał na koncie skazania na pozbawienie wolności.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (14)

 • z(2013-11-26 08:52) Zgłoś naruszenie 10

  Pewnie, że tak. Zamiast budować zakłady pracy budujcie więzienia.

  Odpowiedz
 • Auotr(2013-11-26 09:03) Zgłoś naruszenie 10

  po etapie legislacyjnym znowu wyjdzie potworek i okaże się, że nie wiadomo co robić
  a po drugie teraz na siłę wypuszczano ludzi z więzienia, a teraz na siłę będzie się zamykać
  dwa razy kradzież za 400 zł i do odsiadki, niezależnie czy szkoda naprawiona czy nie

  Odpowiedz
 • xvart(2013-11-26 09:26) Zgłoś naruszenie 00

  kolejna fikcyjna nowelizacja, która nie będzie stosowana w praktyce. A dlaczego? Bo miejsc pracy dla skazanych na ograniczenie wolności nie ma. Po prostu NIE MA. Więc sędziowie na karę ograniczenia wolności skazywać nie będą - niezależnie od tego co mądrego napiszą w przepisach. Nowelizacja powinna być poprzedzona zapewnieniem dla tych ludzi miejsc pracy. A tego jak zwykle zabrakło. Więc jak to się skończy? Drastycznym wzrostem krótkoterminowych kar pozbawienia wolności bez zawieszenia... O to chodzi?

  Odpowiedz
 • Raf(2013-11-26 09:51) Zgłoś naruszenie 00

  Zaraz, zaraz... przecież jeżeli dobrze pamiętam dyskusje prowadzone na ten temat dawno temu (gdy aktualne brzmienie przepisu wchodziło w życie) to jego celem był zaradzenie przepełnieniu zakładów karnych (które się raczej nie zmniejszyło, a za które ciągle dostajemy "baty" od ETPCz). Czy ktoś w MS wie ile wynosi okres od momentu wykynalności wyroku do momentu faktycznego rozpoczęcia jego odbywania (i to zarówno w przypadku osadzonych w AŚ jak i pozsotających na wolności w trakcie postepowania)? Kara ograniczenia wolności jest fikcją, bo nie ma jej GDZIE wykonywać...Nie wspomnę już o problemach w przypadku stosowania środków z art. 94-96 k.k., gdzie rekordziści pozostają w AŚ w trybie art. 264 par. 3 nawet 8-9 miesięcy bez opieki specjalistycznej do której to zostaja orzeczeniem skierowani). Jak zwykle wyjdzie bubel, który spowoduje przepełnienie ZK oraz wydłużenie okresu oczekiwania na odbycie orzeczonej kary... Podsumujmy - nowela k.k., nowela k.p.k., nowela k.k.w. (ile to oczekuje już na wejście?!) - populistyczna sr***ka legislacyjna...

  Odpowiedz
 • legalista(2013-11-26 10:16) Zgłoś naruszenie 00

  kara w zawieszeniu to żadna kara. Zawiasów nikt się nie boi.
  Kodeks karny powinien być znowelizowany z sądy powinny w końcu zacząć stosować kary krókoterminowe (np. 10 dni pozbawienia wolności zamiast pół roku roku) oraz w o wiele większym stopniu orzekać kary związane z pracami społecznymi. Zima idzie, miasta nieodśnieżone, w sam raz zajęcie dla skazanych.
  Prawo karne to nie miejsce do nabijania sobie przez prokuratorów statystyk żądaniem jak najdłuższych kar !!

  Odpowiedz
 • gg(2013-11-26 11:09) Zgłoś naruszenie 00

  I tak rośnie nam państwo totalitarne , po cichu . Inwigilacja , kary kary i zastraszenie . W imię bezpieczeństwa , ale dla władzy . Ludzie myślą ze , te zmiany nie dotyczą ich :) inwigilacja tez . Tłumaczenie , ale ja nic złego nie robię .

  Odpowiedz
 • wolny(2013-11-26 12:31) Zgłoś naruszenie 00

  A dlaczego niby osoba odbywająca karę więzienia nie może pracować przy robotach publicznych. Tyle brudu i zaniedbań widać w polskich miastach.
  Moim zdaniem więzień powinien ciężko pracować i otrzymywać wyłącznie lekkostrawne żarcie i nic więcej.

  Odpowiedz
 • gg(2013-11-26 13:02) Zgłoś naruszenie 00

  wolny ty to chyba idiota jesteś

  Odpowiedz
 • Armitage(2013-11-26 14:56) Zgłoś naruszenie 00

  Kara w zawieszeniu miałaby sens jedynie wtedy, gdyby jej odwieszenie następowało automatycznie po popełnieniu przez skazanego nawet najdrobniejszego wykroczenia (np. przechodzenia przez ulicę w miejscu niedozwolonym).

  Odpowiedz
 • pro(2013-11-26 15:08) Zgłoś naruszenie 00

  - po pierwsze: zakłady karne są przepełnione, bo nie wiadomo po co trzyma się tam ludzi na długoterminowych karach, którzy latami "zajmują" miejsca innym (np. za drobny włam grozi MINIMUM rok, i nawet jak jakiś menel zabierze powidła z piwnicy to najmniej grozi mu rok odsiadki). I co uważacie że naprawdę ma sens trzymanie kogoś takiego przez rok w więzieniu, żeby uległ kompletnej deprawacji pod bokiem prawdziwych kryminalistów? Ze statystyk wynika, że większość osadzonych to wcale nie groźni przestępcy ale pijani rowerzyści albo sprawcy drobnych występków.
  - po drugie: KK jest archaiczny a kary tam przewidziane nieżyciowe, dlaczego nie można uchwalić że za kradzież grozi kara od kilku dni (zamiast - jak obecnie od pół roku) do 5 lat pozbawienia wolności? Można, tylko nikomu się nie chce a i sędziom też prościej klepać bez opamiętania absurdalne wnioski prokuratury. Masowo orzeka się nie wiadomo po co długachne kary w zawiasach, z których skazani się śmieją, zamiast krótkich kar bezwzględnych. Przykładem Amber Gold, którego szef dostał 7 kar w zawiasach i nadal bez żadnych konsekwencji prowadził sobie biznes, naciągając kolejnych ludzi. Co to za kara zawiasy, nic się z tym nie wiąże, żadna konkretna dolegliwość. Gdyby trafił od razu na 2 tygodnie do więzienia już tam koledzy z celi by go nauczyli, żeby więcej tam nie trafiał.
  - po trzecie: argument że trudno jest zorganizować prace społeczne jest nietrafiony, o wiele wiele więcej kosztuje posadzenie sprawcy w więzieniu i utrzymywanie go tam przez ileś lat. Za 10% tej sumy spokojnie dałoby się zorganizować jakieś proste prace które mógłby wykonywać, choćby sprzątanie miasta, grabienie liści, usuwanie śmieci z lasów. To nie jest tak że się nie da - w USA jakoś się da, u nas też można. Tylko trzeba chcieć.

  A sędziom się nie chce. Byle wydać wyrok i zapomnieć o sprawie. A że orzekane kary nie mają sensu to ich nie obchodzi.

  Odpowiedz
 • michal k(2013-11-26 16:27) Zgłoś naruszenie 00

  Kara z warunkowym zawieszeniem jest często jedyną możliwością przymuszenia skazanego do wykonania obowiązku naprawienia szkody. Jeżeli go nie wykonuje, wszczynamy postępowanie o zarządzenie jej wykonania i zazwyczaj pieniążki się znajdują. W innym przypadku brak jest często motywacji i "bata". To jedna rzecz o której się zapomina.
  Poza tym można zmienić zasady. Widziałem ostatnio ciekawe wyroki skandynawskie: 2 lata pozbawienia wolności, z czego 6 miesięcy bezwzględna, a 1 rok i 6 miesięcy z warunkowym zawieszeniem. Można?

  Odpowiedz
 • pokrzywdzona(2013-11-27 00:34) Zgłoś naruszenie 00

  Już nie wierzę w sprawiedliwość sądów, prawo jest dla bandyty a poszkodowany jest traktowany w sądzie jak śmieć. Mam wiele spraw z bandytą, każdy mnie pyta czemu on jeszcze nie siedzi, odpowiadam, pytaj sędziów. Sami prokuratorzy i sędziowie traktując pobłażliwie bandytów im dają przyzwolenie na bandytyzm. Nie wierzę, że będzie inaczej.

  Odpowiedz
 • ssr(2013-11-27 01:36) Zgłoś naruszenie 00

  z art widac kto jest prawdziwym autorem rzadowego bubloprojektu. rezultat latwy do przewidzenia - wiecej osob niz dzis bedzie czekac w kolejce do przepelnionych zakladow karnych.

  Odpowiedz
 • bb(2013-11-27 21:23) Zgłoś naruszenie 00

  nie byłoby tylu kar w zawieszeniu wobec jednej osoby, gdyby sądy miały od ręki dostęp do danych o karalności. W praktyce skazania są wpisywane do krajowego rejestru karnego po kilku miesiącach od skazania, a na aktualną kartę w sądzie nawet 3 miesiące, bo trzeba się po nią zwrócić listownie do KRK. Stąd dany sąd nie wie, że człowiek został skazany np. miesiac, dwa, trzy, czy sześć miesięcy wcześniej w innym sądzie. Chyba , że oskarżony sam się przyzna.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane