RPO: Banki blokują rachunki, pozbawiając środków do życia

autor: Agnieszka Pokojska12.11.2013, 07:42; Aktualizacja: 12.11.2013, 08:50

Rzecznik praw obywatelskich po raz kolejny wskazuje na nieprawidłowe wykonanie obowiązków egzekucyjnych przez banki. W piśmie do ministra finansów zarzuca, że pozbawiają one właścicieli kont środków do utrzymania wskutek prowadzonej z rachunku bankowego egzekucji długów. Banki pomijają ograniczenia mające na celu zapewnienie dłużnikowi minimum egzystencji.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • MB(2013-11-13 10:52) Zgłoś naruszenie 00

  A urzędy skarbowe to nie robią tego? wystawiają egzekucję do banku. Wystarczy, że podpisze się w banku jako współwłaściciel do pobierania gotówki dla osoby w starszym wieku, a samemu jest się na bezrobociu, bez środków do życia z zaleganiem podatku od nieruchomości. Potrafią nie swoje dochody zaliczyć na dług bezrobotnej, nie zostawią przy tym starszej osobie nawet na chleb, nie patrzą czy starszą osobę chroni konstytucja pod artykułem kombatant II WS. Patologia, dyktatura, pogania reżim. Urzędy straciły jakiekolwiek człowieczeństwo i szacunek wobec ludzi pracy i wobec zasłużonych dla kraju. brak słów.

  Odpowiedz
 • Witalis(2013-11-13 11:19) Zgłoś naruszenie 00

  Nie o zasłużonych, ale o szacunku dla każdego trzeba mówić.
  To nie jest rozważanie o walce w obronie ojczyzny, ani o steraniu życiem.
  Może MB chce zająć stanowisko stworzone dla niego Rzecznika Sasłużonych?

  Otóż mają być zachowane prawa do ochrony środków do życia dla każdego, a nie dla wybrańców. Kombatant może też być gangsterem, może być oszustem, a młody człowiek może być ratownikiem. Kto jest lepszy, pytam?

  Patologią naszego państwa jest, poza bezprawiem, też właśnie posługiwanie się argumentami o zasługach i osiąganie z tego tytułu przywilejów ponad miarę. Nie ma ekonomicznego uzasadnienia dla ochrony kombatanta przed egzekucją komorniczą, gdy zaciągnął długi, których nie spłaca. To nie byłoby godne traktowanie, tylko usankcjonowane, niemerytoryczne uprzywilejowanie.

  Kombatant, czy emeryt, ma być tak samo praworządnie chroniony przed wyzyskiem, jak każdy inny. Chodzi o realne poszanowanie i równe traktowanie w obliczu prawa.

  Odpowiedz
 • Pozbawianie środków jest środkiem do celu.(2013-11-12 15:22) Zgłoś naruszenie 00

  Banki wykonują tylko to do czego zostały powołane czyli okradanie ludzi i czynienie z nich niewolników. Nawet wyrok z 21.12.2012r tego nie zmienił, pomimo zakazu prowadzenia działalności przez korporacyjne międzynarodowe przestępcze organizacje na rzecz niewolnictwa tzw. instytucje finansowe.

  Odpowiedz
 • Witalis(2013-11-12 18:28) Zgłoś naruszenie 00

  Oprócz winy banków, które blokują nadmierną ilość rachunków, winę ponoszą też komornicy i sądy.
  Komornicy dlatego, że nie wpisują w dokumencie zajęcia zakresu ograniczeń, a wykonują czynności konkretne i indywidualne, czyli że trzeba się im podporządkować, niezależnie, co ogólnie stanowi kodeks.
  Sądy dlatego, bo nie nadzorują komorników w trybie nadzoru z urzędu, a gdy otrzymują skargę indywidualną, rozpoznają ją przez wiele miesięcy, mimo ustawowego terminu 7 dni.
  Gdyby sądy działały zgodnie z prawem, RPO miałby mniej pracy.

  Odpowiedz
 • $(2013-11-12 21:03) Zgłoś naruszenie 00

  ... to zmienić lub dokonać poprawki art. 81 par. 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 1015 z późn. zm.).

  Odpowiedz
 • miro i ryho(2013-11-12 22:44) Zgłoś naruszenie 00

  3 rp to patologia do 3 POtęgi

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2013-11-13 20:41) Zgłoś naruszenie 00

  Banki , i komornicy też , blokują rachunki po to , by uniemożliwić klientowi
  spłatę długu poprzez sparaliżowanie jego działalności gospodarczej , lub warunków do zarobkowania i okraść go ze wszystkich aktywów - zazwyczaj chodzi o nieruchomości . W przypadku gdy ta opcja zawiedzie , pozostaje geszeft z firmą windykacyjną - sprzedaż tzw. długu , w pakiecie , za kilkanaście procent jego wartości i oczywiście udzielenie kredytu na "zakup",
  a za to , pod stołem , wicie-rozumicie ... ; w literaturze ekonomicznej nazywa się to nieracjonalną postawą bankowców , a normalnie , to złodziejstwo i łapownictwo - czyli zwyczajna gangsterka .
  A jakby co , to taki krążący , od Annasza do Kajfasza niby dług , to już towar normalny jest i jego wartość jest taka , jaką ustala rynek , czyli nabywca tego towaru (ten ścierwojad windykacyjny) - co poddaję pod rozwagę cwaniaczkom z e-geszeftu , a pokrzywdzonym w szczególności .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane