Rzecznik Praw Obywatelskich zapowiada ranking najpilniejszych zmian w prawie. Irena Lipowicz mówiła w radiowej Jedynce, że jutro przedstawi najważniejsze sprawy i najgorsze ustawy, które z jej perspektywy wymagają prac. Wśród nich jest ustawa o pomocy ofiarom przestępstw. Irena Lipowicz zajmuje się niedoróbkami w tych rozwiązaniach od lata ubiegłego roku. Ministerstwo Sprawiedliwości twierdzi, że prace nad zmianami trwają.

Irena Lipowicz podkreśla, że ta ustawa budzi jej gniew. Procedura, jaką przewiduje, zmusza ofiarę przestępstwa do konfrontacji ze sprawcą.

Rzecznik Praw Obywatelskich jednoznacznie wskazuje winnych złego prawa. To parlament nie dopilnował, a dziś choć na pomoc ofiarom przestępstw zarezerwowano 70 mln złotych, z funduszu skorzystały zaledwie 43 osoby.

Jutro przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Obchodzony jest corocznie 10 grudnia, w rocznicę uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. W tym roku przypada też 25-lecie powołania instytucji Rzecznika Praw Obywatelskich w Polsce.