Boszko: Bez sprawnej adwokatury obywatele są bezbronni

autor: Ewa Maria Radlińska04.11.2013, 07:18; Aktualizacja: 04.11.2013, 08:54
Krzysztof Boszko

Krzysztof Boszko, adwokat, członek Naczelnej Rady Adwokackiej, kandydat na prezesa NRAźródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: materialy prasowe

Nie możemy dopuszczać do tego, żeby radcy coraz bardziej wchodzili w nowe segmenty rynku, a adwokatura zostawała w tyle - mówi w wywiadzie dla DGP Krzysztof Boszko, kandydat na Prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • tt(2013-11-05 08:02) Zgłoś naruszenie 00

  To się należy akurat zastanowić, czy adwokatura ma być wyznacznikiem 'obronności' Polaków. Może pora na zmianę całego systemu pomocy prawnej.
  Obecny to wytwór lat międzywojennych i komuny i ma się nijak do potrzeb społeczeństwa kapitalistycznego w XXI wieku. Twierdzenie, że jedna osoba może objąć całość przepisów prawnych, obecnie jest nie do obrony, a uczenie się przepisów podczas prowadzenia sprawy klienta, zwiększa radykalnie koszty takiej usługi. Dlatego uważam, że zmiany są nieuchronne.

  Odpowiedz
 • gf(2013-11-05 08:08) Zgłoś naruszenie 00

  Jak pisze Datoks: "Okręgowe Rady mają same problem bo rządzi w nich kumoterstwo, które nie dopuszcza do głosu młodych aktywnych adwokatów, którzy byliby zdolni ją reformować od środka". Kumoterstwo, które czyni zwykłych obywateli bezbronnymi wobec nierzetelnych adwokatów, które przejawia symptomy gromadomyslenia, które w imię fałszywego pojęcia solidarności zawodowej broni nierzetelnych adwokatów przed odpowiedzialnością dyscyplinarna, a skarżących uznaje za pieniaczy, czy idiotów. Przykład: 18 miesięcy trwa rozpatrywanie skargi na nierzetelnego adwokata z Kołobrzegu, który wcale nie ma czystej kartoteki i nadal jest bezkarny, bo RD ORA to kolega, a Dziekan, oczywiscie z racji funkcji będąca w strukturach NRA, czyli dbająca, by adwokatowi włos z głowy nie spadł.
  Czy pan, panie kandydacie Boszko jest w stanie zmienić przyzwyczajenia tej grupy? Wątpię.
  Jedyna szansa, by to zmienić, to przekazać postępowanie dyscyplinarne, nie bez powodów tak chronione przez Korporacje adwokacką organom od niej niezależnym, gwarantującym wysoką moralność. Ja takiego organu nie znam, wiec odpowiednich propozycji brak.

  Odpowiedz
 • wjw(2013-11-06 12:31) Zgłoś naruszenie 00

  Bla, bla, bla. A stawki za sprawy z urzędu od 2002 roku bez zmian.
  Co w tej sprawie zrobiła NRA ? Niewiele, prawie nic.

  Odpowiedz
 • pk(2013-11-04 16:44) Zgłoś naruszenie 00

  Czy adwokatura jest sprawna , czy nie, to obywatel Polski zawsze jest bezbronny.

  Odpowiedz
 • Datoks(2013-11-04 19:40) Zgłoś naruszenie 00

  Problem jest nie w tym kto będzie prezesem NRA i co zrobi. Adwokaci tracą zaufanie w społeczeństwie głównie na skutek zmiany przepisów, które biją w profesjonalnych pełnomocników. Podaje się też od lat nieprawdziwe statystyki np. że to adwokaci przedłużają sprawy a nie podaje się że np. na opinię biegłego trzeba czekać 1,5 roku i to jest faktyczny powód zwłoki. NRA niczego nie zmieni dopóki tak będzie. Okręgowe Rady mają same problem bo rządzi w nich kumoterstwo, które nie dopuszcza do głosu młodych aktywnych adwokatów, którzy byliby zdolni ją reformować od środka. Budżety takich rad są też sprawnie "rozplanowywane" wedle uznania tychże władz, czyli wiadomo. itd. itd.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane