Profesjonalista nie może się zasłaniać błędami sądu

autor: Ewa Maria Radlińska03.10.2013, 07:20; Aktualizacja: 03.10.2013, 09:07
prawo, sąd

Pełnomocnik sam nie może powoływać się na to, że nie dochował terminu na skutek błędu sądu, jednakże nie jest wykluczone powołanie się na to przez samego pokrzywdzonegoźródło: ShutterStock

Nawet jeżeli niedotrzymanie terminu do wniesienia środka zaskarżenia spowodowane jest błędnym pouczeniem sądu, to pełnomocnik pokrzywdzonego powinien sam doskonale wiedzieć, ile ma dni na złożenie apelacji – uchwalił Sąd Najwyższy.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

 • karmi(2013-10-04 12:50) Zgłoś naruszenie 00

  na jakiej zasadzie SN żąda więcej staranności od pełnomocnika profesjonalisty niż od sędziego i sądu ???

  Odpowiedz
 • ledder(2013-10-03 08:19) Zgłoś naruszenie 00

  Z tego zo pamiętam, to SN uchwalił to już jakieś dwadzieścia lat temu, jak nie więcej...

  Odpowiedz
 • Mec.(2013-10-04 07:52) Zgłoś naruszenie 00

  sasanko należy oceniać nie tylko sam fakt tego, że przewinienie zostało dokonane, ale również i skutki. W Twoim wypadku na szczeście negatywnych skutków udało się uniknąć, dlatego postępowanie dyscyplinarne uważam za zbędne. Ale działanie prezesa czy przewodniczącego, przeprowadzenie "kontroli szafy" i przeprowadzenie rozmowy dyscyplinującej należy uznać za zasadne. Ale z drugiej strony na wieliu postanowieniach pouczenia są doszywane przez sekretariat. Jak brzmiało zarządzenie wykonawcze sędziego? Czy miało ono polecenie doręczenia z pouczeniem o zażaleniu? Fajnie jest oskarżać innych. Zapewne Twój wniosek o wyłączenie sędziego został uznany za nieuzasadniony i teraz się mścisz.

  Odpowiedz
 • Prawnik(2013-10-04 09:34) Zgłoś naruszenie 00

  W SN każdy skład orzekający ma swój pogląd prawny.Najczęściej niezgodny z obowiązującym prawem.Stosują interpretacje ,analogie itd.Naukowcy piszą na ten temat ale bezskutecznie.Każdy sędzia SN ma się za najmądrzejszego.

  Odpowiedz
 • do ledder(2013-10-03 11:33) Zgłoś naruszenie 00

  Ale ta uchwała jest ważniejsza.

  Odpowiedz
 • ??(2013-10-03 12:41) Zgłoś naruszenie 00

  "...inny jest bowiem poziom wymagań w stosunku do profesjonalistów, którzy mają obowiązek posiadać odpowiednią wiedzę i kwalifikacje, a inny w stosunku do stron".
  Czy to oznacza, iż SN uznał, że w sądach pracują sędziowie-nieprofesjonaliści i oni mogą popełniać błędy?

  Odpowiedz
 • Hirek(2013-10-03 13:35) Zgłoś naruszenie 00

  Termin do wniesienia apelacji to żadna tajemna wiedza - rozumiem, że pełnomocnik usiłował się ratować (albo klienta).

  Odpowiedz
 • ja(2013-10-03 15:40) Zgłoś naruszenie 00

  Obecnie jedynymi zawodami, w których nie można się mylić jest adwokat (radca prawny) i saper. Adwokatowi pomylić się nie wolno (sądowi już tak).

  Odpowiedz
 • sasanka(2013-10-03 17:30) Zgłoś naruszenie 00

  Mnie Sąd Okręgowy we Wrocławiu błędnie pouczył, że nie przysługuje mi żaden środek zaskarżenia od postanowienia oddalającego mój wniosek o wyłączenie sędziego. W sprawie występowałam sama – bez pełnomocnika-profesjonalisty. Pomimo błędnego pouczenia wniosłam w terminie zażalenie.
  Jednakże uznałam, że błędne pouczenie mnie o nie przysługiwaniu mi środków odwoławczych należy zgłosić Prezesowi Sądu Okręgowego, co też uczyniłam podnosząc także zarzuty wobec działalności sędziego, którego dotyczył wniosek o wyłączenie.
  Prezes Sądu Okręgowego we Wrocławiu uznał moją skargę za zasadną, tak w kwestii błędnego pouczenia mnie o braku środków odwoławczych, jak i w sprawie działalności sędziego, którego wniosek dotyczył (zarządzenie sędziego zostało uchylone). Jednakże nie zostałam niestety poinformowana czy i jakie sankcje zostały wyciągnięte wobec tych sędziów (np. kara pogrożenia palcem w zawieszeniu na dwa lata), albo czy wszczęto jakieś postępowania dyscyplinarne.
  Wygląda na to, że sędziowie mogą bezkarnie się mylić.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane