Profesjonalista nie może się zasłaniać błędami sądu

autor: Ewa Maria Radlińska03.10.2013, 07:20; Aktualizacja: 03.10.2013, 09:07
prawo, sąd

Pełnomocnik sam nie może powoływać się na to, że nie dochował terminu na skutek błędu sądu, jednakże nie jest wykluczone powołanie się na to przez samego pokrzywdzonegoźródło: ShutterStock

Nawet jeżeli niedotrzymanie terminu do wniesienia środka zaskarżenia spowodowane jest błędnym pouczeniem sądu, to pełnomocnik pokrzywdzonego powinien sam doskonale wiedzieć, ile ma dni na złożenie apelacji – uchwalił Sąd Najwyższy.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

  • karmi(2013-10-04 12:50) Zgłoś naruszenie 00

    na jakiej zasadzie SN żąda więcej staranności od pełnomocnika profesjonalisty niż od sędziego i sądu ???

    Odpowiedz
  • ledder(2013-10-03 08:19) Zgłoś naruszenie 00

    Z tego zo pamiętam, to SN uchwalił to już jakieś dwadzieścia lat temu, jak nie więcej...

    Odpowiedz
  • Mec.(2013-10-04 07:52) Zgłoś naruszenie 00

    sasanko należy oceniać nie tylko sam fakt tego, że przewinienie zostało dokonane, ale również i skutki. W Twoim wypadku na szczeście negatywnych skutków udało się uniknąć, dlatego postępowanie dyscyplinarne uważam za zbędne. Ale działanie prezesa czy przewodniczącego, przeprowadzenie "kontroli szafy" i przeprowadzenie rozmowy dyscyplinującej należy uznać za zasadne. Ale z drugiej strony na wieliu postanowieniach pouczenia są doszywane przez sekretariat. Jak brzmiało zarządzenie wykonawcze sędziego? Czy miało ono polecenie doręczenia z pouczeniem o zażaleniu? Fajnie jest oskarżać innych. Zapewne Twój wniosek o wyłączenie sędziego został uznany za nieuzasadniony i teraz się mścisz.

    Odpowiedz
  • Prawnik(2013-10-04 09:34) Zgłoś naruszenie 00

    W SN każdy skład orzekający ma swój pogląd prawny.Najczęściej niezgodny z obowiązującym prawem.Stosują interpretacje ,analogie itd.Naukowcy piszą na ten temat ale bezskutecznie.Każdy sędzia SN ma się za najmądrzejszego.

    Odpowiedz
  • do ledder(2013-10-03 11:33) Zgłoś naruszenie 00

    Ale ta uchwała jest ważniejsza.

    Odpowiedz
  • ??(2013-10-03 12:41) Zgłoś naruszenie 00

    "...inny jest bowiem poziom wymagań w stosunku do profesjonalistów, którzy mają obowiązek posiadać odpowiednią wiedzę i kwalifikacje, a inny w stosunku do stron".
    Czy to oznacza, iż SN uznał, że w sądach pracują sędziowie-nieprofesjonaliści i oni mogą popełniać błędy?

    Odpowiedz
  • Hirek(2013-10-03 13:35) Zgłoś naruszenie 00

    Termin do wniesienia apelacji to żadna tajemna wiedza - rozumiem, że pełnomocnik usiłował się ratować (albo klienta).

    Odpowiedz
  • ja(2013-10-03 15:40) Zgłoś naruszenie 00

    Obecnie jedynymi zawodami, w których nie można się mylić jest adwokat (radca prawny) i saper. Adwokatowi pomylić się nie wolno (sądowi już tak).

    Odpowiedz
  • sasanka(2013-10-03 17:30) Zgłoś naruszenie 00

    Mnie Sąd Okręgowy we Wrocławiu błędnie pouczył, że nie przysługuje mi żaden środek zaskarżenia od postanowienia oddalającego mój wniosek o wyłączenie sędziego. W sprawie występowałam sama – bez pełnomocnika-profesjonalisty. Pomimo błędnego pouczenia wniosłam w terminie zażalenie.
    Jednakże uznałam, że błędne pouczenie mnie o nie przysługiwaniu mi środków odwoławczych należy zgłosić Prezesowi Sądu Okręgowego, co też uczyniłam podnosząc także zarzuty wobec działalności sędziego, którego dotyczył wniosek o wyłączenie.
    Prezes Sądu Okręgowego we Wrocławiu uznał moją skargę za zasadną, tak w kwestii błędnego pouczenia mnie o braku środków odwoławczych, jak i w sprawie działalności sędziego, którego wniosek dotyczył (zarządzenie sędziego zostało uchylone). Jednakże nie zostałam niestety poinformowana czy i jakie sankcje zostały wyciągnięte wobec tych sędziów (np. kara pogrożenia palcem w zawieszeniu na dwa lata), albo czy wszczęto jakieś postępowania dyscyplinarne.
    Wygląda na to, że sędziowie mogą bezkarnie się mylić.

    Odpowiedz