statystyki

Jak wstrzymać niezgodną z prawem budowę u sąsiada

autor: Łukasz Sobiech26.09.2013, 07:42; Aktualizacja: 26.09.2013, 08:23
dom, nieruchomość

nieruchomośćźródło: ShutterStock

Każda inwestycja powinna być realizowana zgodnie z projektem i pozwoleniem na budowę. Gdy tak nie jest, wykonujący ją powinien się liczyć z wstrzymaniem toczących się prac.

Co do zasady roboty budowlane można rozpocząć dopiero po uzyskaniu ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę albo po upływie 30 dni od zgłoszenia o zamiarze dokonania robót, o ile w tym terminie właściwy organ nie wyraził sprzeciwu. Roboty to m.in. prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu. Przebudowa rozumiana jest jako wykonywanie prac, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego budynku (w takich przypadkach wymagane jest jedynie zgłoszenie), z wyjątkiem kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości bądź liczby kondygnacji. Opisaną w pytaniu przebudowę należy zakwalifikować jako roboty budowlane, które wymagają pozwolenia na budowę. W takim przypadku proces budowlany składa się z dwóch etapów. Pierwszy to postępowanie w sprawie ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu Drugi to zaś postępowania dotyczące zatwierdzenia projektu i udzielenia pozwolenia. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w toku obu prowadzonych postępowań właściwe organy administracji publicznej przy podejmowaniu decyzji zobowiązane są do uwzględniania dobra sąsiednich nieruchomości. Gmina, wydając decyzję o warunkach zabudowy, powinna zawiadomić wszystkich sąsiadów o wszczęciu postępowania i o możliwości złożenia uwag, wniosków oraz opinii. W praktyce jednak do zainteresowanych właścicieli nieruchomości zamiast informacji o wszczętej procedurze przesyłane są gotowe decyzje. W takim przypadku dopiero na tym etapie mogą oni zgłaszać swoje uwagi, składając odwołanie. Nie musi ono zawierać szczegółowego uzasadnienia, wystarczy wskazać to, co jest dla każdego najważniejsze. Należy jednak pamiętać, że im lepiej przygotowane jest odwołanie, stanowiące swojego rodzaju polemikę z wydaną decyzją i jej uzasadnieniem tym większe są szanse na jego uwzględnienie. Odwołanie kieruje się do właściwego miejscowo samorządowego kolegium odwoławczego w terminie 14 dni od doręczenia decyzji. Aby nie popełnić błędu w tym zakresie, warto się zapoznać z pouczeniem o możliwości zaskarżenia decyzji.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane