statystyki

Jak ustanowić służebność drogową

autor: Ewelina Stępień30.08.2013, 07:15; Aktualizacja: 30.08.2013, 11:52
Działka

Działkaźródło: ShutterStock

Właściciel gruntu może się domagać od sąsiadów ustanowienia służebności drogi koniecznej, gdy jego działka nie ma dojazdu do publicznej. Może to zrobić, nawet jeśli stworzy to ryzyko w ruchu pojazdami.

Niekiedy się zdarza, że działka nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej (krajowej, wojewódzkiej, powiatowej czy gminnej). W takim przypadku właściciel (użytkownik wieczysty) ma w zasadzie do wyboru trzy możliwości: dojeżdżać do nieruchomości przez działkę sąsiada bez jego zgody, kupić pas gruntu, który pozwoli mu na swobodny dojazd do drogi publicznej albo domagać się ustanowienia służebności drogowej. W pierwszym przypadku zachodzi ryzyko, że cierpliwość sąsiada w końcu się wyczerpie. Z kolei nabycie pasa ziemi nie zawsze jest możliwe. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest więc ustanowienie służebności drogi koniecznej. Daje ona prawo przejścia, przejazdu przez czyjś grunt (nieruchomość obciążoną) w celu dostania się do swojej działki (nieruchomości władnącej). Właściciel gruntu ma prawo żądać ustanowienia służebności zarówno w sytuacji, gdy jego działka w ogóle nie ma dostępu do drogi publicznej, jak i wtedy, gdy dostęp wprawdzie istnieje, ale jest nieodpowiedni (tj. nie zapewnia niezbędnej łączności umożliwiającej normalne, gospodarcze korzystanie z nieruchomości).


Pozostało jeszcze 87% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane