Słupki i statystyki rządzą pracą prokuratorów

autor: Ewa Ivanova25.07.2013, 07:01; Aktualizacja: 25.07.2013, 13:29
Wymiar sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwościźródło: ShutterStock

Prokuratorzy za wszelką cenę zwalczają zaległości i podkręcają wyniki. Szaleństwo nasila się dwa razy do roku – w czerwcu i w grudniu. Wtedy efekty działań są zbierane i porównywane.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (14)

  • prorok(2013-07-29 00:16) Zgłoś naruszenie 00

    Rostowski szuka oszczędności a wystarczy rozwiązać apelacyjne i rozgonić towarzystwo, które nie prowadzi żadnych postępowań tylko produkuje tony raportów i kombinuje jakby tu dopisać jeszcze z kilkanaście dodatkowych słupków. Rozumiem, żeby rozliczać prokuratorów za merytoryczne uchybienia ale teksty typu " za dużo macie aresztów (np.) w Piotrkowie, ale za to za mało apelacji - piszcie od każdego wyroku, my będziemy je cofać /z wytykami, że oczywiście bezzasadne), ale w statystyce będzie ok" - jest żenujące dla nas.Brzmi znajomo, nie?

    Odpowiedz
  • Guido(2013-07-28 23:52) Zgłoś naruszenie 00

    Najwięcej czasu w prokuraturach spędza się nad tabelami ze statystyką, a nie prowadzeniem spraw. Numerek jest tylko numerkiem, nie ważne jaką sprawę zakończyłeś, czy poważną gospodarczą czy jazdę po pijaku. Myślę, że jest tak we wszystkich instytucjach państwowych, cieszę się, że w końcu ujrzy to światło dzienne.Niech społeczeństwo dowie się, że prokuratura działa nie po to aby ścigać przestępców tylko aby kreować słupki.

    Odpowiedz
  • xvart(2013-07-28 22:43) Zgłoś naruszenie 00

    o?! znowu Ministerstwo odkryło Amerykę?! I co kochani Kolumbowie? Nadal jest tam gdzie była zawsze? No właśnie...

    Odpowiedz
  • Yaga Yasmina(2013-07-25 18:00) Zgłoś naruszenie 00

    Ile pieniędzy wydało Ministerstwo na informacje, które albo otrzymuje z Prokuratury albo może sie o nie zapytać tamże? A ponoć zniknęło w MS 26 milionów.

    Odpowiedz
  • jajo(2013-07-25 17:02) Zgłoś naruszenie 00

    w ITD i GITD jasnie pana Tomasza tak samo :D ******* karac nie wyrozniac" motto dnia

    Odpowiedz
  • ryba(2013-07-25 16:08) Zgłoś naruszenie 00

    W końcu zaczęto mówić o tych patologiach. Brawo Związek Zawodowy Prokuratorów za zainspirowanie MS do tych badań.

    Odpowiedz
  • W CLE - STATYSTYKA I MUSZTRA !(2013-07-25 11:57) Zgłoś naruszenie 00

    W administracji celnej jest podobnie.
    Zgodnie z poleceniami dyrektorów izb celnych i niżej - naczelników urzedów celnych, najważniejsze są cyfry ze statystyki.
    "Spraw" musi być jak najwięcej, jakość pracy jest bez znaczenia. Minister Rostowski nie wie zapewne, że najwięcej strat zawdzięcza swemu wiceministrowi od akcyzy, specowi od wpadek hazardowych - Jackowi Kapicy.
    Wszystko wskazuje na to, że ten kierunek osiągania zysków i dobrych wyników jest stale udoskonalany, zatem następna cyfra określająca wysokość dziury budżetowej nie jest możliwa do przewidzenia.
    Jedno pewne - zwiększy się ilość godzin pracy poświęconych na ćwiczenia z musztry.

    Odpowiedz
  • Raf(2013-07-25 10:07) Zgłoś naruszenie 00

    Niestety w SRach jest dokładnie tak samo... statystyki poganiają statystkę. Oceniana nie jest merytoryczność postępowań i orzeczeń, ale jak szybko sprawa spada z wokandy...i na tej podstawie rozdawane są awanse... Wymiar sprawiedliwości statystyką stoi

    Odpowiedz
  • Nemo(2013-07-25 09:49) Zgłoś naruszenie 00

    podobnie jak w skarbówce, 30 % czasu idzie na raporty i statystyki, a pod statystykii robi się całą robotę, bez względu na jakość i kwoty oraz merytoryczność, byle więcej i szybciej, a że czas na wykonaniei raportów jest krótszy niż możliwość ich wykonania, to jakość danych przekłada się na wyniki, co widać potem po planach budżetu ;)

    Odpowiedz
  • realista(2013-07-25 09:13) Zgłoś naruszenie 00

    Naiwnie myślicie, że gdzieś jest inaczej? Statystyka nowym bożkiem - w urzędzie, Sądzie, banku, korporacji. Statystyka - idol, złoty cielec, który kiedyś przyjdzie nam, sproszkować i zeżreć.

    Odpowiedz
  • kamlot(2013-07-25 09:04) Zgłoś naruszenie 00

    Nie ma to jak statystyka statystyki. Ministerstwo ostatnimi czasy przechodzi same siebie.

    Odpowiedz
  • żle sie dzieje(2013-07-25 08:51) Zgłoś naruszenie 00

    prokurator ściga pijany rower- nie ma przeproś - a afery są umarzane :(

    Odpowiedz