Dziwne pytania na egzaminie na prawo jazdy: Jaką długość powinien mieć drążek od skrzyni biegów?

autor: Tomasz Żółciak15.07.2013, 00:00; Aktualizacja: 22.07.2013, 11:12
Zdający na prawo jazdy skarżą się, że nowe testy wymagają od nich fachowej wiedzy technicznej

Zdający na prawo jazdy skarżą się, że nowe testy wymagają od nich fachowej wiedzy technicznejźródło: ShutterStock

Żeby zdać egzamin na prawo jazdy, trzeba znać odpowiedzi na najdziwniejsze pytania.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (51)

  • ber(2013-07-15 07:09) Zgłoś naruszenie 00

    To nie jest egzamin państwowy !!! To jest egzamin poszczególnych Woj.Ośrodków Egzaminowania , Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych, Instytutu Transportu Samochodowego !!! Bez nadzoru, bez weryfikacji. Radosna twórczość nastawiona na robienie kasy.

    Odpowiedz
  • czarny(2013-07-15 08:03) Zgłoś naruszenie 00

    Bo w Polsce nie chodzi o to żeby ten egzamin zdać, tylko żeby dać zarobić kolesiom ze szkół jazdy i ośrodków egzaminacyjnych.

    Odpowiedz
  • Gienek(2013-07-15 08:40) Zgłoś naruszenie 00

    Tadeusz Wachowski z PWPW "zapewnia, że pytania nie wykraczają poza zakres merytoryczny przewidziany przepisami." Nieprawda!. Wiele pytań wkracza na grunt interpretacji przepisów, która możne być rózna o czym można się przekonać w sądzie.
    Najważniejsze jest ile takich ułomnych pytań jest w stosunku do wszystkich pytań.
    "Pytania były weryfikowane przez ekspertów z wielu dziedzin - mówi dr inż. Marcin Ślęzak, zastępca dyrektora ITS ds. rozwoju." W takim razie proszę zmieńcie tych ekspertów. Przykład: Pytanie (z przykładowego testu zamieszczonego w jednej z gazet): 1. Czy widoczny po prawej stronie znak D-21 szpital zobowiązuje kierujących do zachowania szczególnej ostrożności i niepowodowania nadmiernego hałasu? Odpowiedź TAK.
    Par. 8. Ust. 4. pkt. 4 rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych z dnia 11 stycznia 1993 roku - znak " D-21 "szpital", oznaczający, że kierujący pojazdem powinien zachować szczególną ostrożność w związku z ruchem, jaki może odbywać się w pobliżu szpitala, oraz nie powodować hałasu,". Rozporządzenie to straciło moc na podstawie Par. 114. Ust. 1. rozporządzenia z dnia 21 czerwca 1999 roku o tym samym tytule. W rozporządzeniu z 1999 roku nie ma już ww zapisu dotyczącego znaku D-21. Dalej rozporządzenie to straciło moc na podstawie Par. 115. Ust. 1. rozporządzenia z dnia 31 lipca 2002 roku o tym samym tytule.

    Odpowiedz
  • e(2013-07-15 08:43) Zgłoś naruszenie 00

    kiedyś wiele egzaminów, w tym tzw. państwowych wyglądało tak, że nie było żadnych pytań, należało opanować mnóstwo materiału "w ciemno", od jakiegoś czasu się od tego odchodzi, podają zestawy, nawet konkretne pytania, wielka oszczędność czasu, niektórzy ograniczają się tylko do "zapamiętania" odpowiedzi na podane pytania, może to dobre może nie ?, ale pytanie o długość "wajchy" do zmiany biegów jeżeli chodzi o ten egzamin, to chyba przejaw głupoty, w ogóle te egzaminy i kursy z zasady wyglądały na „niedorobione” i ci instruktorzy, egzaminatorzy, kiedyś w fiatach 126, którym wydawało się, ze „zjedli wszystkie rozumy”, robili i robią z takim kursantem, co chcą, zresztą nie tylko tam, a najlepiej „wydojili” by go z całej kasy, bo „pazerność” niektórych nie zna granic,

    Odpowiedz
  • jura(2013-07-15 08:49) Zgłoś naruszenie 00

    Kolejny temat który udalo się Ztuskolić

    Odpowiedz
  • makfob(2013-07-15 09:02) Zgłoś naruszenie 00

    Pecunia non olet - nieważne jak się je zdobywa.

    Odpowiedz
  • krol(2013-07-15 09:03) Zgłoś naruszenie 00

    To jest tylko prawo jazdy,a egzaminatorom się wydaje,że bez tego nie można zyć,ze to najwazniejszy dokument na swiecie.Leczyć ich,albo wymienić na zdrowo myślacych

    Odpowiedz
  • Cezary(2013-07-15 09:22) Zgłoś naruszenie 00

    DLACZEGO NA STRONIE MINISTERSTWA NIE MA PEŁNEJ LISTY PYTAŃ OKREŚLAJĄCYCH ZAKRES WIEDZY NIEZBĘDNEJ DO UZYSKANIA PRAWA JAZDY?
    Z rozmów ze znajomymi kierownikami wydziałów komunikacji (mam kontakty zawodowe) wiem, że WORD-y znajdują sposoby na kupowanie sobie przychylności ministerialnych urzędników, a chodzi wyłącznie o uczynienie egzaminu jak najtrudniejszym do zdania. Im mniejsza zdawalność - tym więcej zarabia ośrodek.
    Jak mawiał Korwin-Mikke: "W tym systemie każdy się sk..wi".

    Odpowiedz
  • cez(2013-07-15 09:29) Zgłoś naruszenie 00

    Proponuję utworzyć coś w rodzaju wewnętrznej policji ścigającej nadużycia przy egzaminowaniu (teoretycznym i praktycznym). Za nadużycia władzy odbierać uprawnienia egzaminatorom i zamykać WORDY. Porządek wróci bardzo szybko.

    Odpowiedz
  • A.(2013-07-15 09:48) Zgłoś naruszenie 00

    Hm, może warto by się zainteresować kursami w państwach ościennych? Rozwiązałoby to problem, że tak powiem, systemowo.

    Odpowiedz
  • magda(2013-07-15 09:50) Zgłoś naruszenie 00

    Znajomość wymiarów tablicy rejestracyjnej na pewno polepszy bezpieczeństwo na drogach...

    Odpowiedz
  • Michał(2013-07-15 10:09) Zgłoś naruszenie 00

    W pytaniu o długość drążka wymieramy odpowiedź -optymalną. Odpowiedź 0 mm i 90000 mm odrzucamy. Proste pytanie na myślenie i tyle.

    Odpowiedz
  • Zasłyszane(2013-07-15 10:13) Zgłoś naruszenie 00

    Co to jest kolejka miejska? I jaką max długość może mieć samochód osobowy z przyczepą kempingową?

    Odpowiedz
  • Zdzisław(2013-07-15 10:15) Zgłoś naruszenie 00

    Na 15 osób zdających egzamin teoretyczny w Opolu - zdały tylko 2 osoby. WORD chodzi tylko o kasę. To wyjątkowa pazerność i ewidentne złodziejstwo. Dodajmy , że nigdzie takich pytań jakie były , i odpowiedzi, nie znaleziono. Odpowiedzi na pytania nie udzielają też egzaminatorzy , i chyba tylko po to ,żeby ponownie wyłudzić za egzamin 30 zł. Co na to ministerstwo , bo ten rozbój powinien się już skończyć.

    Odpowiedz
  • katowiczanin(2013-07-15 10:17) Zgłoś naruszenie 00

    Co do uczciwości ośrodków egzaminowania mają sami egzaminatorzy w Katowicach, gdzie przyjmuje się ich na tymczasowe zastępstwo, następnie po dwóch takich umowach przez miesiąc nie mają pracy. Następnie wszystko powtarza się na nowo, państwowa firma, która uczciwością powinna wręcz śmierdzieć na odległość. Państwo pozwala bez wyjątku dla robienia dobrego interesu dopuszczać każdą niegodziwość.

    Odpowiedz
  • Janek Skisły znad Wisły(2013-07-15 10:19) Zgłoś naruszenie 00

    Świetlana myśl przyświeca testom i ich autorom ,a ja mam propzycję należy dodać jeszcze jedno pytanie do testu o treści : jaki jest wpływ zorzy polarnej na miesiączkowanie pingwinów kierujących pojazdami mechanicznymi na bezpiczeństwo w ruchu drogowym - można wybrać dowolną ilość odpowiedzi -byle tylko podobały się autorm testów.

    Odpowiedz
  • Sebastian(2013-07-15 10:20) Zgłoś naruszenie 00

    Polacy bierzcie torby i uciekajcie z tego kraju tutaj nic dobrego was nie czeka. Tylko głód i bieda.

    Odpowiedz
  • wy borca(2013-07-15 10:26) Zgłoś naruszenie 00

    PO i PSL ma naród za idiotów i stąd takie kretyńskie pytania na państwowym egzaminie na prawo jazdy. Dla mnie to szok i wstyd - na kogo głosowaliśmy, czy nam wówczas Bóg rozum odebrał?

    Bezpieczniej i pewniej teraz zdawać egzamin na prawo jazdy w którymkolwiek z państw poza Polską w krajach europejskich, bo są równoważne i honorowane w UE, a nawet znacznie tańsze :)

    Odpowiedz
  • zawiedziona(2013-07-15 10:32) Zgłoś naruszenie 00

    i nawet nikt nie poczuwa się do odpowiedzialności... taka rzecz w zdrowym państwie by była niemożliwa. Jako społeczeństwo musimy bardziej kontrolować i w sposób aktywny i zbiorowy protestować przeciwko takim nonsensom inaczej ta zaraza rozniesie się na kolejne dziedziny życia. Wiara w dobre chęci władzy i fachowość ich specjalistów po raz kolejny legła w gruzach. Polska państwem obywatelskim? Kpiny!

    Odpowiedz
  • haha(2013-07-15 11:40) Zgłoś naruszenie 00

    wybraliście PO to macie PO... płaćcie..hahahaha

    Odpowiedz