Dziwne pytania na egzaminie na prawo jazdy: Jaką długość powinien mieć drążek od skrzyni biegów?

autor: Tomasz Żółciak15.07.2013, 00:00; Aktualizacja: 22.07.2013, 11:12
Zdający na prawo jazdy skarżą się, że nowe testy wymagają od nich fachowej wiedzy technicznej

Zdający na prawo jazdy skarżą się, że nowe testy wymagają od nich fachowej wiedzy technicznejźródło: ShutterStock

Żeby zdać egzamin na prawo jazdy, trzeba znać odpowiedzi na najdziwniejsze pytania.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (51)

  • Pan Kitkowy(2013-07-16 07:37) Zgłoś naruszenie 00

    Zdawałem egzamin w lubelskim WORD-zie krótko po zmianie przepisów, na początku lutego. Po przeczytaniu materiałów ze szkoły jazdy i Kodeksu Prawo o Ruchu Drogowym, przeczytaniu ze zrozumieniem trzeba dodać, nie ma problemu ze zdaniem egzaminu. Jest prostszy, niż w wersji poprzedniej. Na teorii straciłem 3 pkt (jedna błędna odpowiedź), ale egzamin zdałem za pierwszym razem, podobnie praktyczny. Także jeśli ktoś się sumiennie przyłoży, ten zda bezboleśnie.

    Sytuacja z egzaminu: w poczekalni dziewczyna z chłopakiem. Z ich rozmowy wynika, że ona ma trzecie podejście. Nagle na głos zaczyna się panna zastanawiać: "a jak się włącza światła mijania i która kontrolka co oznacza, bo ona nie wie". Dodam, że oblała na łuku, a więc światła włączyła. Cóż... tak czy inaczej mi by było szkoda pieniędzy.

    Wracając do tematu, większość ludzi, którzy stęka i kwęka, że za trudne, że jeden punkt zabrakło, że głupie pytania - po prostu się nie przygotowało.Punkt to punkt, zabrakło, znaczy wiem za mało, albo miałem wyjątkowego pecha. Brakująca sekunda albo centymetr na drodze będzie miało tak samo bezlitosne skutki.

    Odpowiedz
  • pawson(2013-07-15 21:50) Zgłoś naruszenie 00

    3/4 komentarzy osób powyżej piszących świadczy o kompletnym olewie współczesnych szkoleń na kierowców. I to zarówno instruktorów jak i egzaminatorów. Nikt nie chce szkolić mechanika. Ale na kursach nie uczą nawet jak wymieniać koło albo jak zabrać się za wymianę żarówki, jak ułożyć bagaż w bagażniku aby dobrze rozłożyć ciężar w samochodzie i nie spowodować zagrożenia itd. Niestety użytkujący auto zawsze musiał mieć minimum pojęcia o sprawach mechaniczno elektrycznych. Jeśli nie odróżnia akumulatora od alternatora albo myśli że auto porusza się za pomocą siły nośnej to nie nadaje się na kierowcę. Proste. Moja żona niedawno skończyła kurs w Poznaniu. Miała dodatkowe jazdy w kilku szkołach. Egzamin zdała po staremu. Szkoda tylko, że wszystkiego muszę ją uczyć sam. Włącznie z tym jak się obsługuje wycieraczki... Tak to wyglądają kursy na prawo jazdy współcześnie. Weźcie sobie mini podręczniki kierowcy sprzed 30 lat. Toż to więcej o mechanice niż we współczesnych dennych kolorowych książeczkach na kredowym papierze. Szkolenie kierowców w Polsce to, tak jak ze wszystkimi szkoleniami, obraz nędzy i rozpaczy.

    Odpowiedz
  • lina(2013-07-15 20:22) Zgłoś naruszenie 01

    Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze

    Odpowiedz
  • anka(2013-07-15 19:59) Zgłoś naruszenie 00

    a może by tak dr inż. Marcin Ślęzak ponownie przystąpił do egzaminu!

    Odpowiedz
  • pipi(2013-07-15 19:45) Zgłoś naruszenie 10

    szkoda że nie dadzą pytania -dlaczego kierownica nie jest kwadratowa??? dokładnie "CZARNY"

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ruszczu(2013-07-15 18:41) Zgłoś naruszenie 10

    Ja dwukrotnie zdawałem nowy egzamin, raz dostałem 73 punkty (kat B), drugi raz 74 punkty (kat A). Przyznaję testy są trudne, ale ciekawe. Teraz wreszcie zdobyta wiedza teoretyczna przydaje się w życiu. Nie jest to jak wcześniej wykucie kilku pytań na pamięć. Dziwne pytania się zdarzają, jednak procentowo jest dużo lepiej.

    Odpowiedz
  • ziut(2013-07-15 16:02) Zgłoś naruszenie 00

    ile kosztuje kurs w czechach to jest unia
    precz z idiotami i zeby mnie dojili z potu
    nieuki nieroby

    Odpowiedz
  • Podatni(2013-07-15 14:41) Zgłoś naruszenie 00

    No to panie Nowak! Jaką długość ma mieć ten drążek!!!
    Za nasz pieniądze się pan znów bawi?
    Do roboty a nie do zegarmistrza!

    Odpowiedz
  • zz(2013-07-15 14:18) Zgłoś naruszenie 00

    cytat "Dyrektor katowickiego WORD Roman Bańczyk nie ma sygnałów od egzaminatorów, by kandydaci skarżyli się na jakość pytań". ha ha ha ha ha.
    Ten dyrektor to jajcarz !

    Odpowiedz
  • haha(2013-07-15 11:40) Zgłoś naruszenie 00

    wybraliście PO to macie PO... płaćcie..hahahaha

    Odpowiedz
  • zawiedziona(2013-07-15 10:32) Zgłoś naruszenie 00

    i nawet nikt nie poczuwa się do odpowiedzialności... taka rzecz w zdrowym państwie by była niemożliwa. Jako społeczeństwo musimy bardziej kontrolować i w sposób aktywny i zbiorowy protestować przeciwko takim nonsensom inaczej ta zaraza rozniesie się na kolejne dziedziny życia. Wiara w dobre chęci władzy i fachowość ich specjalistów po raz kolejny legła w gruzach. Polska państwem obywatelskim? Kpiny!

    Odpowiedz
  • wy borca(2013-07-15 10:26) Zgłoś naruszenie 00

    PO i PSL ma naród za idiotów i stąd takie kretyńskie pytania na państwowym egzaminie na prawo jazdy. Dla mnie to szok i wstyd - na kogo głosowaliśmy, czy nam wówczas Bóg rozum odebrał?

    Bezpieczniej i pewniej teraz zdawać egzamin na prawo jazdy w którymkolwiek z państw poza Polską w krajach europejskich, bo są równoważne i honorowane w UE, a nawet znacznie tańsze :)

    Odpowiedz
  • Sebastian(2013-07-15 10:20) Zgłoś naruszenie 00

    Polacy bierzcie torby i uciekajcie z tego kraju tutaj nic dobrego was nie czeka. Tylko głód i bieda.

    Odpowiedz
  • Janek Skisły znad Wisły(2013-07-15 10:19) Zgłoś naruszenie 00

    Świetlana myśl przyświeca testom i ich autorom ,a ja mam propzycję należy dodać jeszcze jedno pytanie do testu o treści : jaki jest wpływ zorzy polarnej na miesiączkowanie pingwinów kierujących pojazdami mechanicznymi na bezpiczeństwo w ruchu drogowym - można wybrać dowolną ilość odpowiedzi -byle tylko podobały się autorm testów.

    Odpowiedz
  • katowiczanin(2013-07-15 10:17) Zgłoś naruszenie 00

    Co do uczciwości ośrodków egzaminowania mają sami egzaminatorzy w Katowicach, gdzie przyjmuje się ich na tymczasowe zastępstwo, następnie po dwóch takich umowach przez miesiąc nie mają pracy. Następnie wszystko powtarza się na nowo, państwowa firma, która uczciwością powinna wręcz śmierdzieć na odległość. Państwo pozwala bez wyjątku dla robienia dobrego interesu dopuszczać każdą niegodziwość.

    Odpowiedz
  • Zdzisław(2013-07-15 10:15) Zgłoś naruszenie 00

    Na 15 osób zdających egzamin teoretyczny w Opolu - zdały tylko 2 osoby. WORD chodzi tylko o kasę. To wyjątkowa pazerność i ewidentne złodziejstwo. Dodajmy , że nigdzie takich pytań jakie były , i odpowiedzi, nie znaleziono. Odpowiedzi na pytania nie udzielają też egzaminatorzy , i chyba tylko po to ,żeby ponownie wyłudzić za egzamin 30 zł. Co na to ministerstwo , bo ten rozbój powinien się już skończyć.

    Odpowiedz
  • Zasłyszane(2013-07-15 10:13) Zgłoś naruszenie 00

    Co to jest kolejka miejska? I jaką max długość może mieć samochód osobowy z przyczepą kempingową?

    Odpowiedz
  • Michał(2013-07-15 10:09) Zgłoś naruszenie 00

    W pytaniu o długość drążka wymieramy odpowiedź -optymalną. Odpowiedź 0 mm i 90000 mm odrzucamy. Proste pytanie na myślenie i tyle.

    Odpowiedz
  • magda(2013-07-15 09:50) Zgłoś naruszenie 00

    Znajomość wymiarów tablicy rejestracyjnej na pewno polepszy bezpieczeństwo na drogach...

    Odpowiedz
  • A.(2013-07-15 09:48) Zgłoś naruszenie 00

    Hm, może warto by się zainteresować kursami w państwach ościennych? Rozwiązałoby to problem, że tak powiem, systemowo.

    Odpowiedz