statystyki

Jak obniżyć kapitał w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

autor: Ewelina Stępień24.06.2013, 06:41; Aktualizacja: 24.06.2013, 12:42

Zgromadzenie wspólników może obniżyć kapitał zakładowy spółki z o.o. z różnych powodów, np. gdy jego dotychczasowa wartość staje się za wysoka w stosunku do skali biznesu albo spółka chce umorzyć udziały niektórych wspólników i w ten sposób zmienić skład osobowy. Inną przyczyną może być chęć przesunięcia części kapitału do funduszu zapasowego albo rezerwowego, by przeznaczyć je np. na wypłatę dywidendy dla udziałowców.

Procedurę tę stosuje się także, gdy wartość wkładów niepieniężnych została zawyżona. Na skutek tego kapitał zakładowy nie był w całości pokryty i powstała konieczność uregulowania jego wysokości zgodnie z rzeczywistą wartością wniesionego aportu. Spółka podejmuje również uchwałę o redukcji kapitału np., gdy dokonała nabycia udziałów w drodze egzekucji na zaspokojenie swoich roszczeń, jeśli nie mogła ich zaspokoić z innego majątku wspólnika.


Pozostało 91% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane