Prokuratury w całym kraju czeka dziś paraliż. Wszystko przez protest pracowników administracyjnych prokuratur i prokuratorów. Część z nich weźmie urlop na żądanie, inni pójdą oddać krew, za co też należy się dzień wolny.

W ten sposób chcą zaprotestować przeciwko radykalnie niskim płacom. Jak mówi Karolina Roszak z Rady Okręgowej Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokurator ostatnie większe podwyżki odnotowano w latach 90-tych.

Tymczasem wymagania co do umiejętności i wykształcenia są coraz wyższe. "Osoby, które przychodzą tutaj na staż zarabiają 1700 złotych brutto.Po skończeniu stażu ta pensja wzrasta o 100, 200 złotych brutto i przez najbliższe lata nie dostają żadnych podwyżek. Chodzi nam o to by nie zamrażać nam pensji. Nie mamy podwyżek inflacyjnych, premii nagród, tak naprawdę nie ma nic" - mówi z rozmowie z IAR Karolina Roszak.

Dlatego dziś z sekretariatów nie wyjdą żadne pisma. To oznacza , że prokuratorzy nie będą mogli liczyć na pomoc w przygotowaniu dokumentacji postępowań, a co za tym idzie mieszkańcy nie zajrzą do akt swoich spraw.

Sami prokuratorzy żądania pracowników rozumieją dlatego w akcji protestacyjnej zamierzają ich dziś wspierać - potwierdza prokurator Jacek Skała. Ponadto przypomina, że w połowie kwietnia o podwyżkę płac pracowników sądów i prokuratur zaapelowała do ministrów sprawiedliwości i finansów, sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka.

"Podkreśliła, że płace pracowników sądów i prokuratur od lat nie były podwyższane ani waloryzowane i postulowała pilne rozpoczęcie prac nad zmianami przepisów oraz podjęcie racjonalnych działań na rzecz stworzenia czytelnych zasad wynagradzania i awansu zawodowego" - przytacza prokurator Skała.

Według danych Prokuratury Generalnej, przedstawionych sejmowej komisji, średnie wynagrodzenie pracowników prokuratury - a jest ich w kraju ponad sześć tysięcy - w latach 2010-12 wynosiło około 3,4 tys. zł.

Średnia płaca asystentów prokuratora to około 3,6 tys. zł.Pracownicy administracyjni już zapowiadają, że jeśli dzisiejszy protest nie przyniesie skutków kolejna akcja planowana jest na wrzesień.