Likwidacja 79 małych sądów była "niepotrzebną awanturą" - tak szef Klubu PSL Jan Bury podsumował wysiłek reformatorski byłego ministra sprawiedliwości.

Głosami opozycji i PSL Sejm uchwalił obywatelski projekt ustawy o okręgach sądów powszechnych, który likwiduje reorganizację sądów wprowadzoną od początku roku przez Jarosława Gowina.

Bury podkreślił, że reforma sądów jest potrzebna, ale powinna zacząć się od wielkich sądów, przewlekłości w dużych procesach i zmiany procedur. Zapowiedział, że PSL w najbliższych dniach zaapeluje do senatorów i prezydenta Bronisława Komorowskiego, by nie zwlekali i poparli "dobrą, obywatelską, polską ustawę". Zdaniem szefa klubu PSL, większość "rozsądnych i mądrych prezesów" sądów rejonowych zapewne zachowała stare szyldy i emblematy, stąd kosztów kolejnej reorganizacji nie będzie.

Według szefa klubu PSL, koalicja ma się dobrze, bo mimo różnic w kwestii sądów, wzajemne poszanowanie przez cały czas było. Bury podziękował Komitetowi Inicjatywy Obywatelskiej, samorządowcom i posłom zaangażowanym w sprawę uchwalonej dzisiaj ustawy. Podkreślił, że w Polsce powiatowej żyją sympatycy wszystkich partii. Zadeklarował poparcie PSL dla nowego ministra sprawiedliwości Marka Biernackiego w reformowaniu sądownictwa.