Prezydent zapowiada inicjatywę ustawodawczą w sprawie sądów powszechnych. Jak powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej minister w Kancelarii Prezydenta Sławomir Rybicki, Bronisław Komorowski powiadomił o tym szefów klubów parlamentarnych PO i PSL na spotkaniu w Pałacu Prezydenckim.

Rybicki dodał, że prezydent ma zastrzeżenia zarówno do rozporządzenia ministra Gowina w tej sprawie, jak i do popieranych przez PSL rozwiązań, znoszących reorganizację sądów, a zawartych w obywatelskim projekcie: Zdaniem prezydenta, likwidacja części sądów rejonowych wskutek rozporządzenia ministra sprawiedliwości bez konsultacji z Krajową Radą Sądownictwa była zbyt arbitralna. Równocześnie Bronisław Komorowski uważa, że próba odebrania ministrowi sprawiedliwości w drodze ustawowej kompetencji do tworzenia i lkwidowania sądów i przenoszenia odpowiedzialności w tej sprawie na Sejm jest działaniem "nieodpowiedzialnym i psującym państwo".

Jak mówił Rybicki inicjatywa ustawodawcza, którą ma podjąć prezydent, ma doprowadzić do "racjonalizacji decyzji w zakresie tworzenia i likwidacji sądów w Polsce". Decyzje te mają być podejmowane na podstawie obiektywnych i racjonalnych przesłanek, takich jak kryteria ludnościowe czy liczba rozpatrywanych spraw. Prezydent przeprowadzi też konsultacje z liderami ugrupowań parlamentarnych w tej sprawie.

Bronisław Komorowski zachęcał Rafała Grupińskiego i Jana Burego do szukania kompromisu jeszcze w trakcie prac nad obywatelskim projektem.

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin zapewnia, że inicjatywa prezydenta go cieszy: Dodał, że nie odbiera tego jako wotum nieufności. Jarosław Gowin mówił, że rozmawiał z prezydentem na ten temat i jego stanowisko jest zbieżne z intencją ewentualnego projektu prezydenckiego. "Zgadzam się z tym, że kryteria na podstawie których minister sprawiedliwości podejmuje decyzje o znoszeniu bądź tworzeniu sądów mogą być doprecyzowane" - mówił Jarosław Gowin.

W ubiegłym tygodniu Trybunał Konstytucyjny uznał, że rozporządzenie ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina, na mocy którego 79 najmniejszych sądów rejonowych przekształcono w wydziały zamiejscowe większych jednostek, jest zgodne z konstytucją. Sędziowie zajmowali się sprawą na wniosek grupy posłów, głównie PSL-u, oraz Krajowej Rady Sądownictwa.

Jutro Sejm zajmie się, popieranym przez PSL, obywatelskim projektem ustawy znoszącym reorganizację sądów.