NSA podjął uchwałę, ponieważ konieczne było rozstrzygnięcie wątpliwości, czy na podstawie przepisów kodeksu postępowania administracyjnego obowiązujących przed 11 kwietnia 2011 r. zasada wyłączenia pracowników organów od udziału w postępowaniu odwoławczym ma zastosowanie również w przypadku, gdy decyzje w pierwszej instancji wydaje minister lub samorządowe kolegium odwoławcze.
W takich sprawach strona, która jest niezadowolona z decyzji, nie może wnieść odwołania, ale może się zwrócić do tego organu z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy.
Skład orzekający podkreślił, że przed wspomnianą datą zasada wyłączenia pracowników dotyczyła tych osób, które brały udział w niższej instancji w wydaniu zaskarżonej decyzji. Zasada ta została zmieniona w wyniku nowelizacji art. 24 par. 1 pkt 5 kodeksu. Obecnie przepis brzmi już tak, że wyłączeniu podlega pracownik, którzy brał udział w wydaniu zaskarżonej decyzji.
Podejmując uchwałę, sąd podkreślił, że organ musi tak zorganizować pracę podległego mu aparatu administracji, aby pracownicy, którzy brali udział w wydaniu decyzji, nie uczestniczyli w postępowaniu o ponowne rozpatrzenie sprawy – tak jest również w przypadku, gdy organem niższej i wyższej instancji jest ten sam organ administracji. Tylko w ten sposób – uzasadniał sąd – strona ma zapewnioną ochronę procesową w toczącym się postępowaniu.

ORZECZNICTWO
Uchwała NSA w składzie siedmiu sędziów z 18 lutego 2013 r. (sygn. akt II GPS 1/12).