Krzysztof Wójcik egzaminator nadzorujący z warszawskiego WORD-a tłumaczył w PR24, że egzamin nie powinien stwarzać problemów dobrze przygotowanym kursantom. Ten, kto na kursie prawa jazdy traktował teorię poważnie i przykładał się do wykonywanych zadań, nie powinien mieć żadnego problemu ze zdaniem. Trzeba po prostu świadomie zgłębiać zasady ruchu drogowego.

Będzie mniej czasu na odpowiedź, a egzaminowany nie będzie wcześniej znać pytań testowych. Przygotowany został także specjalny test. Pytaniom będzie towarzyszyć film, pokazujący prawdziwe sytuacje na drodze. 

W ten sposób test będzie bardziej odpowiadać rzeczywistości- mówił Krzysztof Wójcik. Egzaminatorzy często spotykają się z pewnymi "sztucznościami", błędnymi odruchami, które trudno jest potem korygować. Nowe zasady egzaminu mają wprowadzić kursanta w realne sytuację, które mogą go spotkać na drodze. Pomoże to wyeliminować złe nawyki.

Były szef stołecznej drogówki Wojciech Pasieczny podkreśla, że nowy system testów, których nie da się wcześniej nauczyć na pamięć to dobry pomysł. Pasieczny podkreśla, że jeszcze jako policjant brał udział w uzgadnianiu nowych pytań egzaminacyjnych i nie uważa, żeby były trudne. Pasieczny twierdzi jednak, że zmuszają do myślenia i sprawdzają faktyczną wiedzę egzaminowanego. Szczególnie pomocne są krótkie filmy, dzięki którym można sprawdzić sytuacje podobne do tych, które faktycznie mają miejsce na drodze.

Były pilot rajdowy Mirosław Wdzięczkowski uważa, że młodzi kierowcy nie mają wielu miejsc w Polsce, żeby bezpiecznie wyszaleć się na sportowym torze. Dlatego wielu z nich niebezpiecznie jeździ na zwykłych drogach. Zdaniem Wdzięczkowskiego większa dostępność do takich miejsc przyczyniłaby się do poprawy bezpieczeństwa na drogach. "Budujmy tory wyścigowe, żeby młodzi ludzie mogli się edukować" - podkreśla były pilot.

Adam Knietowski z Toruńskiej Akademii Jazdy podkreśla, że wielu polskich kierowców przecenia swoje umiejętności i po zdaniu prawa jazdy nie szkoli się. Dlatego zdaniem Knietowskiego wielu Polaków jeździ źle i nie ma pojęcia o bezpiecznym zachowaniu na drodze.

Nowe regulacje dotyczą poszerzenia bazy pytań egzaminacyjnych, wprowadzenia nowych kategorii prawa jazdy oraz elektronicznego obiegu dokumentów. Mimo, że rzepisy weszły w życie dzisiaj, to większość WORD-ów wznowi egzaminy dopiero w przyszłym tygodniu.