Gotowy jest projekt Narodowego Programu Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Minister transportu Sławomir Nowak powiedział na konferencji prasowej, że jego celem jest przede wszystkim zmniejszenie liczby wypadków na drogach.

Nowe propozycje rządowe dotyczą między innymi: budowy nowych dróg i przebudowy już istniejących, działań policji w nadzorze ruchu drogowego i straży pożarnej w kwestii ratowniczej.

Planuje się też dalszą rozbudowę automatycznego systemu kontroli nad ruchem. Minister Nowak powiedział, że zainstalowane już fotoradary przynoszą bardzo dobre wyniki jeśli chodzi o działalność prewencyjną.

Przewiduje się też zmianę zasad egzaminu na prawo jazdy.

Reklama

Minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki podkreślił, że główną przyczyną wypadków drogowych jest nadmierna prędkość. Szef MSW zaproponował m.in. odbieranie prawa jazdy za podwójne przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym.

"Wydaje się, że ta propozycja odbierania prawa jazdy, i konieczności ponownego starania się o to prawo jazdy w momencie, kiedy zostanie zdublowana prędkość na terenie zabudowanym jest dobrą sankcją, która dla nas wszystkich jako kierowców byłaby na tyle uciążliwa, że nauczyłaby nas jeździć dużo wolniej" - mówił minister. Według statystyk policji, w ubiegłym roku co trzecią ofiarą wypadku drogowego był pieszy.

Najczęściej sprawcy wypadków to kierowcy samochodów osobowych. Projekt Narodowego Programu Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego został przyjęty wczoraj na posiedzeniu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Teraz trafi teraz do konsultacji społecznych.