Ośrodki ruchu drogowego przygotowują się do zmian w egzaminach na prawo jazdy, które zaczną obowiązywać 19 stycznia. Największą z nich jest całkowicie odmienny od dotychczasowego egzamin teoretyczny.

Zamiast testu wielokrotnego wyboru spośród znanych kursantom 500 pytań, kandydat na kierowcę będzie musiał wskazać w każdym pytaniu jedną właściwą odpowiedź dotyczącą prawidłowego zachowania w konkretnej sytuacji na drodze. Zagadnienia będą losowane z puli trzech tysięcy i nie będą wcześniej znane kursantom.

W Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Siedlcach przygotowania przebiegają dwutorowo. Z jednej strony są to przygotowania do systemu egzaminowania, z drugiej przygotowania sprzętowe - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej wicedyrektor ośrodka Marek Kordecki. Dodał, że nowy system wymaga od ośrodka kompletnie nowych rozwiązań informatycznych. Dlatego obecnie instalowane są nowe komputery i serwery.

Wicedyrektor WORD zapewnia, że prace przebiegają zgodnie z planem i siedlecki ośrodek powinien zdążyć z instalacją wszystkich rozwiązań technicznych do 19 stycznia - tak, by od poniedziałku, 21 stycznia, móc egzaminować według nowych zasad. Przyznał jednocześnie, że może się zdarzyć, iż pierwsze egzaminy według nowych zasad odbędą się kilka dni później, choć niekoniecznie z winy ośrodka. Rozmówca Polskiego Radia ocenił, że dziś nie widać chętnych, którzy jako pierwsi chcieliby podejść do egzaminu na prawo jazdy w nowej formule. "Każdy czeka: niech ktoś zda i powie, jak to jest" - powiedział Marek Kordecki.

Tłumy chętnych próbują zdać egzamin na prawo jazdy według starych zasad. W Siedlcach przeprowadza się obecnie blisko dwa razy więcej egzaminów niż normalnie.