W najnowszym raporcie awansowaliśmy o 7 miejsc z 62 na 55 miejsce. "Myślę, że Bank Światowy docenił pewną determinację Ministerstwa Sprawiedliwości, żeby przeprowadzać reformy wbrew przeszkodom politycznym, wbrew negatywnemu nastawieniu środowiska sędziowskiego" - wyjaśnił minister.

Największe postępy odnotowaliśmy w rejestrowaniu własności i przepisach podatkowych a także upadłościowych. Dużą rolę odegrała także instytucja e-sądu, dzięki któremu łatwiej wyegzekwować pieniądze np. za niezapłacone rachunki - przekonuje minister Jarosław Gowin.

Minister dodaje jednak, że rok 2012 był rokiem nabierania rozpędu do skoku, który dokona się w 2013. Mowa chociażby o zmianach dotyczących kodeksu postępowania karnego, cywilnego , ustawy o prokuraturze a także kolejnej transzy ustawy deregulacyjnej.

Minister pytany o największa porażkę odpowiedział, że szybciej mógł się zdecydować na niektóre zmiany personalne w ministerstwie. Szczególnie dotyczą one sędziów.

"Była zbyt duża grupa sędziów, którzy pracowali w ministerstwie od bardzo dawna w związku z tym stracili kontakt z praktyką, z tym co dzieje się w sądach. Dziś ster spoczywa w rękach ludzi młodszych a przede wszystkim w rękach ludzi, których ja wyrwałem niemal z sali rozpraw co mam nadzieje zaowocuje - powiedział IAR Jarosław Gowin.

Minister w nowym roku chce też kontynuować prace dotyczące otoczenia biznesowego. Przełomowy ma być projekt dotyczący prawa upadłościowego a także ten dotyczący spółki bezkapitałowej aby pomóc młodym przedsiębiorcom w założeniu własnej firmy.

"Tak żeby posiadanie pieniędzy na starcie nie było warunkiem możliwości założenia firmy, bo zwłaszcza dla ludzi młodych jest to bariera nie do pokonania" - przekonuje Gowin.

Tymczasem od jutra czyli pierwszego stycznia zacznie obowiązywać rozporządzenie dotyczące reorganizacji 78 sądów rejonowych.

Ma ono usprawnić prace sądów a także przynieść oszczędności. Minister przyznał, że ten projekt przysporzył mu najwięcej kłopotów a nawet chwil zwątpienia ale jak zapewnił dzięki pełnemu poparciu premiera Donalda Tuska udało się go zrealizować.

Ksenia Maćczak/pbp