Komisja Europejska poinformowała w środę o ukaraniu grzywnami łącznej wysokości 1,47 miliarda euro kilku międzynarodowych koncernów za udział w dwóch różnych kartelach w sektorze lamp kineskopowych do telewizorów i monitorów komputerowych.

Koncerny te - Chunghwa, LG Electronics, Philips, Samsung SDI, Panasonic, Toshiba, MTPD (obecnie filia Panasonika) i Technicolor (dawniej Thomson) - w latach 1996-2006 uczestniczyły w zmowach cenowych, dzieliły się rynkami i klientami oraz uzgadniały ograniczanie produkcji w celu utrzymania cen.

Oba kartele działały na skalę globalną. Tajwański koncern Chunghwa uniknął grzywny, ponieważ jako pierwszy poinformował Komisję Europejską o nielegalnych kartelach. Koncernom, które zdecydowały się współpracować w śledztwie, grzywny obniżono.

Najwyższą grzywnę - 313,4 miliona euro - nałożono na Philipsa.

Unijny komisarz ds. konkurencji Joaquin Almunia podkreślił, że oba kartele były wręcz "książkowe" - uczestniczące w nich koncerny łamały zasady uczciwej konkurencji w sposób absolutnie niedopuszczalny dla firm, robiących interesy w Europie.