Komisja nie może wyrządzać szkód przedsiębiorcom, publikując ich poufne dane. Nawet wtedy, kiedy pragnie ona zachować przejrzystość przez podanie do publicznej wiadomości swoich decyzji o ukaraniu za udział w kartelu. Konieczne jest zatem stosowanie środków tymczasowych, jeżeli ich brak pozbawiałby skuteczności ostateczny wyrok, który może zapaść w sprawie nieujawniania informacji poufnych. Tak orzekł Sąd Pierwszej Instancji Unii Europejskiej na wniosek trzech spółek przemysłu chemicznego.
Donos na siebie
Problem upubliczniania przez Komisję Europejską lub zachowywania w tajemnicy informacji ujawnionych przez przedsiębiorcę w programie leniency pojawił się w sprawie spółek Akzo Nobel z Holandii i ze Szwecji.
Trzy Akzo Nobel doniosły bowiem KE na siebie i na czternaście innych przedsiębiorców, ujawniając dane na temat kartelu, jaki zawiązały na rynku nadtlenku wodoru i nadboranu sodu.
Załóż konto lub zaloguj się
i zyskaj dostęp na 14 dni za darmo.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.