TK: przepis dotyczący tymczasowego aresztowania jest niekonstytucyjny

20.11.2012, 14:38; Aktualizacja: 20.11.2012, 17:07
Tymczasowo aresztowany

Tymczasowo aresztowanyźródło: ShutterStock

Przepis kodeksu postępowania karnego dotyczący braku określenia maksymalnego okresu, jaki trwać może tymczasowe aresztowanie w postępowaniu karnym, jest niezgodny z konstytucją - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (19)

 • Lubelski Full(2012-11-20 19:10) Zgłoś naruszenie 00

  Brawo Janek!

  Odpowiedz
 • Orzeczenie wymijające - wilk syty i owca cała(2012-11-21 00:12) Zgłoś naruszenie 00

  Szkoda pieniędzy podatników na specjalistów od takich "salomonowych" rozwiązań. Przede wszystkim należy wyeliminować automatyzm i bezmyślność przy stosowaniu tymczasowego aresztowania, które powinno być ograniczone do naprawdę uzasadnionych przypadków. Środek zapobiegawczy, jakim jest tymczasowe aresztowanie, powinien być ostatecznością i stosować go należy z wielką rozwagą, której niektórym pracownikom wymiaru sprawiedliwości wydaje się czasem brakować.

  Oczywistym powinno być, że tymczasowe aresztowanie nie powinno przeciągać się w nieskończoność. Jeżeli tej granicy nie potrafią sobie wyznaczyć prokuratorzy i sędziowie, to należy ją wprowadzić ustawowo. Dobre prawa rodzą się ze złych obyczajów.

  Odpowiedz
 • MASP(2012-11-21 09:18) Zgłoś naruszenie 00

  Tymczasowe aresztowanie to środek zapobiegawczy, a nie zabezpieczający.
  Brawa za profesjonalizm autora artykułu i to gazety, która tytułuje się "Prawna"

  Odpowiedz
 • Sędzia(2012-11-21 12:09) Zgłoś naruszenie 01

  Kolejny gniot upolitycznionego i niekompetentnego Trybunału. Taki werdykt to typowy wykwit leceważenie bezpieczeństwa obywateli i służalczość wobec przestępsców. Skoro ktoś popełnia przestępstwo to musi się liczyć z uciążliwością izolacji tak samo gdy przewleka z własnej winy postępowanie jak te cwaniaczek. Po raz kolejny na psuciu prawa zarabiają cwaniczki adwokaci pazerni na kasę...

  Odpowiedz
 • Ad Sędzia(2012-11-21 13:07) Zgłoś naruszenie 10

  Panie Sędzio (jeżeli pan nim jest) nie ma pan racji. Uciążliwa izolacja bez wyroku skazującego jest bezprawna i stanowi przejaw nieludzkiego i poniżającego traktowania, a nawet jest formą tortury. Niedopuszczalne jest stosowanie aresztu wydobywczego w przypadku braku możliwości zgromadzenia wystarczającego materiału dowodowego. Nie można izolować osoby podejrzanej tylko dlatego, że prokuratura nie jest w stanie zebrać dowodów mogących być podstawą oskarżenia. Samo domniemanie popełnienia czynu zabronionego nie może być przesłanką osadzenia, długoletniego niekiedy, bez prawomocnego wyroku skazującego, opartego na niepodważalnych dowodach.

  Odpowiedz
 • dla -Ad Sędzia(2012-11-21 13:19) Zgłoś naruszenie 00

  Jestem sędzią, choć nie wiem kim pan/pani jest. Mozliwe że adwokatem. No cóz nikt nie jest doskonały... Przedlużanie tymczasowego aresztowanie widać jest potrzebne skoro jest stosowane. Nikt dla widzimisię tego nie robi. Zauważam tylko interesującą praktykę: nigdy nie ma z tym kłopotów gdy sparwami nie interesują się adwokaci... Czyżby ich interesy w dojeniu klientów i podkłądaniu nogi spawnym procesom? Jeśli to taki problem to dlaczego TK i i pan/pani nie proponujecie nowelizacji procesury aby uniemzoliwić przestęp[com i adwokatom przedlużanie procesu? Bo za wasze wybryki i popisy nieudolności płacą podatnicy czyli my wszyscy.

  Odpowiedz
 • aby do wyroku(2012-11-21 13:21) Zgłoś naruszenie 00

  U nas jest tak, że jak praktyka byładobra bo przepisy pozwalały szybko spawrę zakończyć przed Prokuraturą i w sądzie to lobby adwokatów psujące to państwo zniszczyło te rozwiązania bo nie w smak im były. Skąd by wyciągali kasę od nieświadomych klientów jak by spawy nie można przedłużać? Może to by zmienić, wtedy i problem aresztów odpadnie. Nie wiem czy jest problem, bo jednostkowy przypadke za taki uważany być nie może... Problem jest systemowy- z samowolą adwokatów nieudolnych i niedouczonych...

  Odpowiedz
 • do sędzia(2012-11-21 17:30) Zgłoś naruszenie 10

  Stosowanie przedłużania aresztu tymczasowego wcale nie jest wyznacznikiem słuszności takiego rozwiązania. Proszę się zapoznać ze sprawą P. Staruchowicza, kibica Warszawskiej Legii, wobec którego ciągle jest przedłużany areszt tymczasowy, a jedynym "dowodem" przeciw niemu jest JEDEN niewiarygodny "świadek"...

  Odpowiedz
 • Do człowieka radzieckiego, ps. "Sędzia"(2012-11-21 17:53) Zgłoś naruszenie 10

  Osobnik podający się tutaj za sędziego jest przykładem tragicznej sytuacji polskiego wymiaru sprawiedliwości, zdemoralizowanego przez wpływy antycywilizacji panującej przez kilkadziesiąt lat w naszym kraju. Ten człowiek nie reaguje na argumenty i być może nie umie czytać ze zrozumieniem. Proszę jeszcze raz uważnie przeczytać komentarz "Ad Sędzia", panie sędzio z przypadku, a następnie skorzystać z szansy siedzenia cicho.

  Odpowiedz
 • we(2012-11-21 19:57) Zgłoś naruszenie 00

  do Sędzi i dla- Ad Sędzia
  nienawiść i zaślepienie przyćmiewają szare komórki

  Odpowiedz
 • badziewiak66(2012-11-22 08:51) Zgłoś naruszenie 00

  we
  Nie ma nienawiści jest po prostu polemika i ona musi być ostra, bo problem jest poważny. W państwach dużo bardziej doświadczonych w walce z przestępczością typową dla modelu państwa "zachodniego" ramy tymczasowego aresztowania są bardzo wyraźnie zakreślone , a w wielu ustawodawstwach zawarte są przepisy regulujące maksymalny termin stosowania tymczasowego aresztu. Trzeba wyjść z założenia , że aparat przymusu dysponuje uprawnieniami , możliwościami , sprzętem i materiałem ludzkim który predysponowany jest do ujawnienia dowodów przestępstwa w stosunkowo rozsądnym terminie. Do tego trzeba dodać szczególną staranność jaka cechować winna ludzi aparatu przymusu w wykonywaniu powierzonych im zadań. Punktem wyjścia nie jest zatem, jak to ujmuje sędzia, osoba potencjalnego sprawcy, który
  został wyznaczony , a reszta, w tym dowody, jakoś się znajdą, co ma umożliwić tymczasowe aresztowanie, ale właśnie ten szczególnie uprawniony i wyposażony aparat przymusu, obowiązany przez swą pozycję do profesjonalnego działania w rozsądnym czasie. Jeśli aparat przymusu nie znajdzie dowodów winy, zatrzymanego musimy wypuścić niezależnie od charakteru przestępstwa. Inna rzecz, że już w chwili zatrzymania ten aparat musi dysponować materiałem uzasadniającym podejmowane czynności. Nie można zastępować braku profesjonalizmu , niechlujstwa , bylejakości tymczasowym aresztowaniem, a potem na siłę kontynuować zatrzymanie "bo sprawa zaszła za daleko i coś trzeba z tym fantem zrobić".

  Odpowiedz
 • prowadzacy(2012-11-23 22:32) Zgłoś naruszenie 00

  Problem jest w tym ,że tym ktorym areszt zastosowano potem okazuje sie ,ze byli niewinni. przesiedzieli kilka lat i zostali uniewinnieni. Może SEDZIA nas uświadomi jakimi przesankami kieruje sie sad przy kolejnych przedłuzeniach aresztu/ czy tylko chciejstwem prokuratyry. czy tez moze merytorycznymi dowodami w sprawie jesli by takie byly to nie byloby uniewinnienia . Ale człowieka niewinnego juz upodlono ,złmano muzycie i zniszcono go . problem tez w tym ze za taka sytuacje nikt personalnie nie odpowiada , gdyby chociarz oskarzyciel za takiego gniota zaplacil do 12 m-cznych pensji to akty oskarzenia nie byly by tylko pisemkami bez pokrycia w dowodach no i gdyby sądziowie przegladali chociaz te najważniejsze w sprawie dowody.

  Odpowiedz
 • Mrchw(2012-11-27 02:12) Zgłoś naruszenie 00

  "Przedlużanie tymczasowego aresztowanie widać jest potrzebne skoro jest stosowane. Nikt dla widzimisię tego nie robi. Zauważam tylko interesującą praktykę: nigdy nie ma z tym kłopotów gdy sparwami nie interesują się adwokaci.."
  Kierunek jest raczej odwrotny mimo wszystko, najpierw ja mam problem że siedzę w areszcie bo prokuratura nie potrafi się ogarnąć a potem idę z nim do adwokata by coś z tym zrobił. A że problem jest zauważalny wiadomo nie od dziś, Polska regularnie przegrywa bajońskie sumy w ETPCz bo ciągle jest problem z tym aresztem.
  Pisanie że środek jest potrzebny bo jest stosowany jest nie do końca kogiczny- moim zdaniem jest stosowany bo jest wygodny a nie potrzebny

  Odpowiedz
 • Mrchw(2012-11-27 02:17) Zgłoś naruszenie 00

  Ale- podsumowując- problem nie do końca leży nawet w instytucji tymczasowego aresztowania ale w klasycznym już problemie czasu i rozwlekłości postepowania w polskim wymiarze sprawiedliwości. Ten wyrok jest jak plaster na głęboką ranę- w czymś pomoże ale problemu nie zlikwiduje

  Odpowiedz
 • lolek(2012-12-07 15:34) Zgłoś naruszenie 10

  polandia to dziwny kraj??? mozna trzymać kogoś w nieskończonośc ???
  Toc to gorzej niż w afryce.Ja myslalem że komuna umarla ...ale w polandii
  ma sie dobrze jak widać/po przepisach obowiązujących/

  Odpowiedz
 • tracący wiarę(2012-12-07 21:13) Zgłoś naruszenie 10

  a czy państwo polskie jest konstytucyjne???

  Odpowiedz
 • obywatel piszczyk(2012-12-08 13:17) Zgłoś naruszenie 00

  Tanie gadanie! KPK w ciągu 5 lat tak zepsuty, że teraz to wspaniałe państwo już nic nie może. Ubezwłasnowolniono organy ścigania, które są jak "dzieci we mgle". Teraz MAFIA i POLITYCY mogą wszystko. Obecnie areszt tymczasowy jest jak YETI wszyscy o nim mówią, mało który prawdziwy przestępca go doświadczył. Jak ukradniesz 100 zł jesteś przestępcą. Jak ukradniesz miliony jesteś Politykiem i BIZNES MENEM.

  Odpowiedz
 • Marek(2012-12-20 10:22) Zgłoś naruszenie 00

  Tymczasowy aresztowany i trzymany przez wiele miesiący a pożniej przygotowany materiały przy pomocy świadka koronnego który nie zawszę chę ,może uczestniczyć w sprawie areszty są przedłużane.Ludzie siedzą miesiącami i czekają kiedy "masa" bedzie mógł ,bo zle się czuje zeznawać a może dla akrora videokonferencja SZOK jakie pieszczoty dla przestepcy

  Odpowiedz
 • Grzegorz(2012-12-20 10:25) Zgłoś naruszenie 10

  TK: przepis dotyczący tymczasowego aresztowania jest niekonstytucyjny
  to wszyscy Ci co przesiedzieli miesiącami czy latami to należy im się odszkodowanie KTO ZA to zapłaci podatnik Czy indywidualnie ten co postanowił i podpisał.Należy ten temat rozpatrzyć !

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane