Wszystko wskazuje na to, że rygorystyczny 2-letni okres próbny, któremu mieliby podlegać świeżo upieczeni kierowcy – zacznie obowiązywać nawet z trzyletnim opóźnieniem. Tak wynika z pisma, jakie Ministerstwo Transportu skierowało do branżowego portalu L-instruktor.pl, oraz z naszych rozmów z przedstawicielami dwóch resortów: transportu i spraw wewnętrznych.
– Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, ze względu na brak możliwości rozbudowy i dostosowania funkcjonalności Centralnej Ewidencji Kierowców do wymagań ustawy o kierujących pojazdami, rozpoczęło prace legislacyjne zmierzające do przesunięcia wejścia w życie przepisów, których działanie jest związane z pełną funkcjonalnością CEK – tłumaczy w piśmie skierowanym do portalu rzecznik resortu Mikołaj Karpiński.
Dalej wskazuje, że przesunięciu ulegną przepisy dotyczące okresu próbnego, centralnych ewidencji ośrodków szkolenia kierowców, instruktorów, egzaminatorów, nowych zasad gromadzenia i ewidencji punktów karnych oraz komunikacji pomiędzy starostą a CEK.
– Zgodnie z informacją uzyskaną od MSW planuje się przesunięcie wejścia w życie tych przepisów na dzień 4 stycznia 2016 r. – informuje resort.
W rozmowie z nami rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak przyznała, że resort wciąż pracuje nad przebudową systemu, który jest awaryjny i sprawia wiele kłopotów (pisaliśmy o tym wielokrotnie w DGP). Stąd konieczność przesunięcia wejścia w życie niektórych przepisów nowej ustawy o kierujących pojazdami, w tym dotyczących okresu próbnego dla młodych kierowców.
Gdy jednak pytamy, czy dotyczy to wszystkich ograniczeń, które nakłada na kierowców okres próbny, odsyła nas do resortu transportu. Tam z kolei usłyszeliśmy, by o zakres nowelizacji ustawy o kierujących pytać... MSW. Rzecznik natomiast nie był w stanie wczoraj wyjaśnić, czy chodzi o przesunięcie wszystkich obostrzeń związanych z okresem próbnym, czy tylko część z nich. Zapewnił nas jedynie, że nic nie zmienia się w kwestii egzaminów czy dostosowania WORD-ów.
Okres próbny, któremu mają podlegać nowi kierowcy, zakłada m.in., że jeśli kierowca w czasie dwóch lat od uzyskania uprawnień popełni dwa wykroczenia, zostanie skierowany na kurs reedukacyjny. Do tego między 4 a 8 miesiącem od otrzymania prawa jazdy powinien zgłosić się na dwa odpłatne kursy doszkalające. Ponadto w obszarze zabudowanym nie może przekraczać 50 km/h, poza nim – 80 km/h, a na autostradach – 100 km/h. Konieczne będzie także oznaczenie z przodu i z tyłu samochodu nalepką liścia klonowego przez pierwszych 8 miesięcy.