Komorowski na konferencji w Trybunale Konstytucyjnym podkreślił, że 15 lat, to najdłuższy okres obowiązywania jednej ustawy zasadniczej. "Nigdy żadna inna polska konstytucja nie przetrwała dłużej niż te 15 lat" - powiedział. Według prezydenta, jest to ilustracja dramatyzmu losów polskich, ale także i procesu, którego jesteśmy świadkami i uczestnikami, czyli stabilizacji Polski i polskiego ustroju.

Komorowski zwrócił uwagę, że obecna konstytucja sprawdziła się jako fundament ustrojowy państwa w najtrudniejszych momentach. "Takim momentem niewątpliwie najtrudniejszym, kiedy ujawniła się z całą mocą rola konstytucji, jako stabilizatora ustroju państwa i państwa w ogóle, był moment katastrofy smoleńskiej" - zauważył.

Według prezydenta trudno sobie wyobrazić "inny bardziej dramatyczny sprawdzian". "Zadziałała konstytucja w pełni" - podkreślił.

Zaznaczył, że katastrofa ta oznaczała nie tylko dramat osób, ale także niesłychane trudności aparatu państwa, ponieważ "na raz zginął prezydent, dowódcy wojskowi, ważni szefowie ważnych instytucji".

Obecnie obowiązująca konstytucja została uchwalona przez Zgromadzenie Narodowe 2 kwietnia 1997 r., 25 maja została zatwierdzona w referendum konstytucyjnym; obowiązuje od 17 października 1997 r.