O przyznaniu profesjonalnego obrońcy z urzędu decyduje przede wszystkim trudna sytuacja finansowa strony. Ocenia ją prezes sądu na podstawie wniosku przedłożonego przez oskarżonego i załączonych do niego dokumentów.
Czy mogę ubiegać się o bezpłatnego adwokata
Prokuratura skierowała przeciwko mnie akt oskarżenia o oszustwo ubezpieczeniowe związane z upozorowaniem kolizji drogowej. Nie dopuściłem się tego czynu, jednak nie stać mnie na prawnika, który pomógłby mi to wykazać przed sądem. Czy mogę starać się o bezpłatnego adwokata?
Czy muszę mieć dokumenty o dochodach
Chcę przygotować wniosek o wyznaczenie obrońcy z urzędu, gdyż nie stać mnie na wynajęcie adwokata. Czy do wniosku muszę dołączyć dokumenty, które będą potwierdzały moje dochody?
Czy niepełnoletni musi mieć darmowego obrońcę
Zostałem posądzony o kradzież z włamaniem, polegającą na uszkodzeniu wiaty przystankowej w celu zaboru rozkładu jazdy. Za miesiąc kończę 18 lat. Czy z racji mojej niepełnoletności automatycznie przysługuje mi adwokat z sądu?
Czy sąd słusznie odrzucił moją apelację
Sąd odrzucił moją apelację. Starałem się wykazać, że w postępowaniu przed sądem pierwszej instancji nie miałem obrońcy z urzędu, lecz nie było mnie stać na wynajęcie adwokata. Czy sąd miał rację?
Czy adwokat może odmówić sporządzenia apelacji
Przegrałem sprawę o zniesławienie w sądzie pierwszej instancji. Mój obrońca z urzędu podkreślił, że jego rola się skończyła. Odmówił sporządzenia apelacji. Czy mógł to zrobić bez uzasadnienia?
Czy wyrok sądu podlega uchyleniu
Zostałem skazany przez sąd pierwszej instancji na 2 lata więzienia w zawieszeniu na 5 lat. W trakcie postępowania podkreślałem, że w przeszłości leczyłem się psychiatrycznie, ale nie przeprowadzono w stosunku do mnie badań sądowopsychiatrycznych. Nie miałem też obrońcy. Czy mogę domagać się uchylenia wyroku?
Czy obrońca musi stawić się za mnie w sądzie
Dostałem wezwanie na sprawę w sądzie, gdzie mam złożyć wyjaśnienia w charakterze oskarżonego. Mój obrońca z urzędu chce, bym stawił się tam osobiście. Czy nie mogę zająć stanowiska na piśmie, które następnie odczyta mój adwokat?

To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji poznasz odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania. Zobacz artykuł w elektronicznej wersji eDGP: Jak dostać bezpłatnego adwokata.