Z końcem roku wygaszony zostaje rządowy program „Rodzina na swoim”. Fakt ten nie uniemożliwia jednak zaciągnięcia kredytu z dopłatami na mieszkanie, które jest dopiero w budowie (lub jego budowa ma dopiero się zacząć) i zostanie oddane w 2013 czy nawet 2014 roku – podpowiadają eksperci firmy Home Broker.
Podkreślają, że zakończenie programu z końcem roku oznacza w praktyce, że wniosek o kredyt z dopłatą musi być złożony w banku kredytującym najpóźniej 31 grudnia. Do wniosku należy załączyć zestaw dokumentów, który w zasadzie nie różni się od tego, jaki potrzebny jest do standardowego kredytu.
Dochodzą jednak specjalne oświadczenia dotyczące stanu cywilnego oraz nieposiadania innej nieruchomości.
Oprócz tego: zaświadczenie o dochodach, umowa przedwstępna (deweloperska), wypis z księgi wieczystej nieruchomości, a w przypadku rynku pierwotnego także m.in. odpis KRS, numery NIP i REGON dewelopera, pozwolenie na budowę lub użytkowanie czy kosztorys inwestycji.
Wniosek o kredyt musi zostać złożony i zarejestrowany przez bank do 31 grudnia 2012 r. włącznie.
Ważne jest, aby skompletować wszystkie wymagane dokumenty, w przeciwnym razie wniosek zostanie odrzucony, a od nowego roku nie będzie już możliwości jego złożenia.