Obowiązek uregulowania roszczeń o zachowek powstaje w chwili śmierci spadkodawcy i zawsze spoczywa na spadkobiercach. Roszczenie to przedawnia się z upływem pięciu lat od ogłoszenia testamentu.
Obowiązek uregulowania roszczeń o zachowek powstaje w chwili śmierci spadkodawcy i zawsze spoczywa na spadkobiercach. Roszczenie to przedawnia się z upływem pięciu lat od ogłoszenia testamentu.
Ojciec podarował synowi mieszkanie i dużą sumę pieniędzy, natomiast córce chce zapisać w spadku dom, w którym razem z nią mieszka. Obawia się, że po jego śmierci syn wystąpi do córki z roszczeniem o zachowek. Żąda, aby jeszcze przed jego śmiercią syn zrzekł się prawa do zachowku. Czy spadkobierca może sam zrzec się spadku za życia spadkodawcy, zawierając z nim umowę w formie aktu notarialnego?
Spadkodawca nie miał dzieci i cały swój majątek pozostawił w testamencie sporządzonym własnoręcznie swojej żonie. Po jego śmierci jego rodzeństwo wystąpiło o zachowek. Czy żona będzie musiała podzielić się z nimi majątkiem?
Przed śmiercią ojciec sporządził testament. Dom i samochód po nim odziedziczył brat, zaś pozostałe nieruchomości siostra. Chcę skierować przeciwko nim sprawę o zachowek. Czy przed wysłaniem pozwu do sądu powinienem dopełnić jakiś formalności?
Zamierzam sporządzić testament u notariusza. Cały czas zastanawiam się, czy powinienem wydziedziczyć syna, który nie utrzymuje ze mną żadnego kontaktu. Czy spadkodawca może w inny sposób niż w testamencie pozbawić dziecko otrzymania majątku po jego śmierci?
Spadkodawca wydziedziczył córkę i pozbawił ją prawa do zachowku ze znanego tylko sobie powodu. W sądzie trwa sprawa o zachowek. Czy taki sposób wydziedziczenia pozbawia ją prawa do zachowku?
W sądzie trwa sprawa o zachowek. Pieniędzy po zmarłym ojcu od swojej matki domaga się córka. Ogłoszenie testamentu będącego podstawą dziedziczenia nastąpiło jeszcze w ubiegłym wieku. Czy można podnieść przeciwko takiemu postępowaniu skuteczne zarzuty?
W sądzie trwa sprawa o zachowek. Z roszczeniem do spadkobierców ustawowych wystąpiła była żona spadkodawcy. Czy jego dzieci będą musiały podzielić się z nią majątkiem otrzymanym na podstawie testamentu?
To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji poznasz odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania. Zobacz artykuł w elektronicznym wydaniu eDGP: Komu przysługuje zachowek i jak można się starać o jego wypłatę.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama