Członkowie najbliższej rodziny pominięci w testamencie mają jeszcze szansę otrzymać część majątku po zmarłym. Jeżeli dziedziczący nie będą chcieli wypłacić go dobrowolnie, można wystąpić z roszczeniem do sądu.

1. Ustal, czy w razie pominięcia w testamencie masz prawo do zachowku

Nie wszyscy członkowie rodziny pominięci w testamencie mogą się domagać części spadku po zmarłym. I tak: o zachowek mogą ubiegać się tylko zstępni, małżonek i rodzice spadkodawcy. W dodatku rodzice tylko wówczas, gdyby byli powołani do dziedziczenia z mocy ustawy, a tak będzie, gdy zmarły nie pozostawił dzieci i wnuków.
Natomiast prawa do zachowku nie mają rodzeństwo spadkodawcy oraz ich zstępni, mimo że też należą do grupy spadkobierców ustawowych. W dodatku należy pamiętać, że z roszczeniem należy wystąpić w ciągu 5 lat od ogłoszenia ostatniej woli zmarłego.
Zanim zaczniesz ubiegać się o zachowek, sprawdź również, czy spadkodawca nie uczynił na twoją rzecz darowizny, ponieważ jej wartość zalicza się na poczet należnego zachowku, bez względu na to, ile lat przed śmiercią spadkodawcy ją otrzymałeś.
Ustalając jej wartość, bierze się pod uwagę jej stan w chwili, gdy została dokonana, natomiast ceny obowiązujące w chwili ustalania zachowku nie mają znaczenia. Sprawdź też, czy w testamencie nie został dla ciebie ustanowiony zapis zwykły albo windykacyjny.
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: 6 sposobów na to, jak można skutecznie dochodzić zachowku
W pełnej wersji artykułu znajdziesz 5 pozostałych porad:
Jak udowodnić, że zarzuty co do możliwości uznania cię za niegodnego są nieprawdziwe
W jaki sposób wezwać spadkobierców i zapisobiorców windykacyjnych do dobrowolnej zapłaty
W jakim trybie sąd orzeka o wysokości zobowiązań
Jak wskazać właściwą datę ogłoszenia testamentu, gdy jest ich kilka
Czym jest umowy o zrzeczeniu się dziedziczenia