Z tą datą został opublikowany w Dzienniku Ustaw wyrok Trybunału z 11 lipca. Trybunał uznał w nim, że niezgodne z konstytucją są 24 przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.
Jeden z nich - art. 10 ustawy - stracił moc już z datą ogłoszenia wyroku, czyli 20 lipca. Chodzi o przepis, który dotychczas nakazywał Skarbowi Państwa i samorządom przekazywanie w nieodpłatne użytkowanie Polskiemu Związkowi Działkowców gruntów stanowiących ich własność, jeżeli są one przeznaczone w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego pod rodzinne ogrody działkowe.
Pozostałe zakwestionowane przez Trybunał przepisy stracą moc z upływem 18 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw. Są to głównie przepisy będące fundamentem istnienia Polskiego Związku Działkowców
Uzasadniając wyrok Trybunał wyraźnie podkreślił, że nie uznał za sprzeczną z konstytucją samej idei ogrodnictwa działkowego. Zdaniem TK potrzebna jest ochrona praw poszczególnych działkowców, jak i samej idei ogrodnictwa działkowego i dlatego potrzebna jest nowa ustawa. Trybunał wyraźnie podkreślił, że ochroną prawną objęci w pierwszym rzędzie muszą być sami działkowcy, którzy w dobrej wierze, niekiedy od wielu lat, a nawet kilku pokoleń użytkują rodzinne ogrody działkowe.
Natychmiast po ogłoszeniu wyroku poszczególne kluby parlamentarne zapowiedziały przygotowanie projektów nowych ustaw. Marszałek Sejmu Ewa Kopacz poinformowała, że projekty złożone przez różne kluby w tej sprawie będą procedowane wspólnie.
Jeżeli przez półtora roku nie doszłoby do uchwalenia nowej ustawy, wówczas 21 stycznia 2014 r. wygaśnie zarówno prawo użytkowania wieczystego, jak i prawo użytkowania gruntów przyznane PZD, a pełne prawa do nich wrócą do właścicieli gruntów, na których dotychczas istniały ogródki działkowe.