Klub PiS złoży w Sejmie projekt ustawy o rodzinnych ogródkach działkowych - poinformował w środę PAP szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. Projekt ma umożliwić tworzenie wspólnot działkowców niezależnych od Polskiego Związku Działkowców.

"Klub parlamentarny PiS złoży niebawem projekt ustawy regulującej tę kwestię. Opowiadamy się za tym, aby ogrody działkowe pozostały jako tereny zielone, żeby dotychczasowi użytkownicy mogli je wykorzystywać. Jest realne zagrożenie, że te tereny mogą być przeznaczone pod zabudowę, mogą być łupem deweloperów. Temu się jednoznacznie sprzeciwiamy" - powiedział Błaszczak.

Według niego klub PiS obecnie prowadzi konsultuje z organizacjami społecznymi ws. rozwiązań, które znajdą się w projekcie. "Jest chociażby takie rozwiązanie, które na wzór wspólnot mieszkaniowych umożliwi tworzenie wspólnot działkowców, bez narośli jaką jest PZD - machina biurokratyczno-polityczna, która miała monopol na organizację ogrodów działkowych" - podkreślił poseł.

Błaszczak dodał, że istnieje zagrożenie dla dalszego działania ogrodów działkowych, jeśli przejdą pod bezpośredni zarząd gmin.

Osobne projekty ws. działkowców zapowiadają PO, Ruch Palikota i SLD.

Trybunał Konstytucyjny w środowym wyroku zakwestionował m.in. przepisy określające monopolistyczną pozycję Polskiego Związku Działkowców.

Zgodnie z decyzją TK z dniem ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw, a nie po 18 miesiącach jak pozostałe zakwestionowane przepisy, straci moc artykuł ustawy, który nakazuje Skarbowi Państwa i samorządom przekazywanie PZD w nieodpłatne użytkowanie gruntów stanowiących ich własność, jeżeli są one przeznaczone w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, pod rodzinne ogrody działkowe.

Wyrok Trybunału dotyczy ponad 966 tysięcy działek o łącznej powierzchni ponad 43 tysięcy hektarów.