Co więcej taka osoba będzie musiała wylegitymować się pełną zdolnością do czynności prawnych, pełnią praw publicznych oraz wykazać, że jest nieskazitelnego charakteru i swym dotychczasowym zachowaniem daje rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu. Tak stanowi nowelizacja prawa o adwokaturze oraz niektórych innych ustaw, którą przygotował Senat.
Tymczasem zdaniem władz korporacyjnych należałoby taką osobę sprawdzić także pod kątem odpowiedniego przygotowania merytorycznego i praktycznego, niezbędnego do wykonywania zawodu zaufania publicznego z najwyższą starannością. Radcowie prawni proponują więc, aby starający się o ponowny wpis na listę mieli obowiązek zdania egzaminu radcowskiego.
– Dodanie tego warunku ma na celu ochronę interesu publicznego. Przez okres dziesięciu lat dochodzi do zasadniczej zmiany ustawodawstwa, wobec czego taki kandydat winien poddać się badaniu kwalifikacji zawodowych w postaci aktualnej wiedzy prawniczej – argumentuje Jan Łoziński, wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych.
Naczelna Rada Adwokacka zwraca uwagę, że brak takiego wymogu stanowi zagrożenie dla potencjalnych klientów, którzy korzystając z usług profesjonalisty ufają, że ich sprawy są prowadzone z najwyższą starannością. Wskazuje, że osoba wobec której orzeczono karę wydalenia z zawodu, przez okres co najmniej 10 lat nie wykonywała jakichkolwiek czynności procesowych, a jej kwalifikacje zawodowe nie były poddawane bieżącej weryfikacji podczas obowiązkowych szkoleń organizowanych przez samorząd zawodowy.
Dlatego też władze obydwu korporacji apelują o wprowadzenie do projektu noweli przepisu, zgodnie z którym starający się o ponowny wpis będą musieli zdać egzamin zawodowy, ale bez konieczności odbywania aplikacji.
Etap legislacyjny
Projekt znajduje się na etapie uzgodnień międzyresortowych