Jeśli umowa deweloperska nie zawiera informacji o terminie przeniesienia własności nieruchomości albo nie określa zakresu i standardu prac wykończeniowych, nabywca lokalu ma prawo od niej odstąpić.
Jeśli umowa deweloperska nie zawiera informacji o terminie przeniesienia własności nieruchomości albo nie określa zakresu i standardu prac wykończeniowych, nabywca lokalu ma prawo od niej odstąpić.
Takie uprawnienia przyznała mu obowiązująca od 29 kwietnia 2012 r. ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (Dz.U. z 2011 r. nr 232, poz. 1377) – dalej u.o.p.n.
– Możliwość odstąpienia od umowy przez nabywcę jest pewnego rodzaju sankcją dla dewelopera za niewywiązywanie się z obowiązków – wskazuje mecenas Przemysław Szymczyk z kancelarii Wardyński i Wspólnicy.
W szczególności klient będzie mógł odstąpić od umowy, jeśli deweloper nie dostarczy mu na żądanie prospektu informacyjnego wraz z załącznikami w sposób, jakiego wymaga ustawa (nieodpłatnie, na trwałym nośniku informacji, a w postaci papierowej w lokalu przedsiębiorstwa itd.).
– Nawet jednak gdy tak się stanie, klient nadal będzie mógł skorzystać z prawa do odstąpienia, jeżeli doręczony prospekt, na podstawie którego zawarto umowę, nie zawiera informacji określonych we wzorze stanowiącym załącznik do ustawy. A także jeśli informacje zawarte w umowie nie będą zgodne z informacjami zawartymi w prospekcie – dodaje Przemysław Szymczyk.
Nabywca może odstąpić od umowy deweloperskiej również wtedy, jeżeli nie zawiera ona wymaganych elementów: ceny, numeru pozwolenia na budowę, terminu rozpoczęcia i zakończenia prac budowlanych czy numeru rachunku powierniczego założonego dla inwestycji.
Jeżeli deweloper nie wywiąże się z któregoś z wyżej wymienionych elementów, konsument ma 30 dni od dnia zawarcia umowy deweloperskiej na odstąpienie od niej.
W sytuacji natomiast gdy deweloper nie dokona przeniesienia prawa własności lokalu w terminie określonym w umowie, nabywca przed odstąpieniem od umowy musi dać mu 120 dni na dokonanie omawianego przeniesienia. Dopiero w razie bezskutecznego upływu terminu będzie mógł od umowy odstąpić. Będą mu jednak przysługiwały roszczenia z tytułu kary umownej za okres opóźnienia.
Zgodnie z postanowieniami u.o.p.n. odstąpić od umowy deweloperskiej może również deweloper. Będzie możliwe to w sytuacji, gdy nabywca nieruchomości nie dokona zapłaty za nieruchomość w terminie lub wysokości określonej w umowie deweloperskiej, mimo wezwania go do uiszczenia zaległych kwot. W takiej sytuacji deweloper może odstąpić od umowy w terminie 30 dni od dnia doręczenia konsumentowi wezwania.
Podobnie będzie mógł uczynić, gdy jego klient nie stawi się na odbiór lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego lub na podpisanie aktu notarialnego, pomimo dwukrotnego doręczenia wezwania w formie pisemnej w odstępie co najmniej 60 dni.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama