Tusk o abonamencie RTV: Przestarzały i dokuczliwy dla ludzi. Będzie likwidacja?

25.06.2012, 11:55; Aktualizacja: 25.06.2012, 12:03

Projekt rozwiązań dotyczący finansowania mediów publicznych powinien być gotowy w najbliższych tygodniach. - Ma nim być zbudowanie takiego systemu finansowania, który pozwoli na zmianę, na którą tak długo czekamy, i którą miałem ambicję przeprowadzić szybciej - powiedział premier Donald Tusk. -  Czyli bezpieczne finansowanie, może nie na takim poziomie, jaką dawałby abonament ściągany w 100 procentach, ale bezpieczne finansowanie ze środków publicznych i odejście od abonamentu, który jest przestarzały i dokuczliwy dla ludzi - dodał premier.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (61)

  • krzyś(2013-02-04 23:49) Zgłoś naruszenie 00

    jakim prawem państwo chce abonament jak na wsi nie mogę odbierać programów tv chyba że płacę za odbiornik tv to jakiś nonsens a jak chcę oglądać to muszę kupić Polsat lub inną platformę i platformy niech płacą państwu bo ja płacę platformie i puenta ile razy muszę płacić za oglądanie tv

    Odpowiedz
  • rani(2013-01-18 11:15) Zgłoś naruszenie 00

    Płacić powinien każdy, kto korzysta z energii elektrycznej (opłata wliczona w rachunek za energię) i wtedy "ściągalność" byłaby prawie 100%, a kwota abonamentu mogłaby ulec zminiejszeniu np do 5 zł/miesiąc.

    Odpowiedz
  • ff(2013-01-13 19:50) Zgłoś naruszenie 00

    jak bym juz musiał zapłacic to nie zycze sobie reklam,,,

    Odpowiedz
  • blady(2012-11-05 15:20) Zgłoś naruszenie 00

    Wystarczy zakodować, chętni kupią dekodery. Zarobki w telewizji wzrosną.

    Odpowiedz
  • Kaz(2012-11-02 12:43) Zgłoś naruszenie 00

    Jak wszystko co obiecywał. I co Panie Premierze z tym nawoływaniem??? Oszukał Pan wszystkich!!!
    Donald Tusk o abonamencie głupie lemingi!!! Haracz ściągany z ludzi, archaiczny sposób finansowania mediów publicznych, ciężar, który urąga poczuciu przyzwoitości - to tylko niektóre określenia, jakimi Premier określał abonament radiowo-telewizyjny. W 2006 r. nawoływał nawet do tego, by go nie płacić. A teraz... Co nam mówił Tusk w sprawie abonamentu: Październik 2007 r. To nie jest telewizja publiczna Przestańmy udawać, że płacimy abonament na telewizję publiczną, a ona jest telewizją rządową. Wszystkich, którzy tak drastycznie nadużyli mediów publicznych do własnych celów politycznych, czeka bardzo surowe rozliczenie. Nie wykluczam, że także w trybie karnym. Nie chcę straszyć prywatyzacją, lecz oczekuję od mediów publicznych misji. Kwiecień 2008 r. Abonament to haracz Abonament radiowo-telewizyjny jest archaicznym sposobem finansowania mediów publicznych, haraczem ściąganym z ludzi; dlatego rząd będzie zabiegał o poparcie prezydenta i opozycji dla jego zniesienia. (...) Nie wyobrażam sobie jednak, aby w finale utrzymać ten niesprawiedliwy, a kosztowny system. (...) Mamy zbyt wiele informacji na temat nieracjonalnego wydawania pieniędzy publicznych, pieniędzy podatnika, jeśli chodzi o media publiczne. Maj 2008 r. To wyjątkowo obłudny system Chciałbym powiedzieć, że nie spoczniemy dopóty, dopóki nie zmienimy tego wyjątkowo obłudnego systemu narzucania haraczu Polakom szczególnie niezamożnym po to, by nieliczna grupa ludzi mogła korzystać z tego materialnie w sposób nieuzasadniony, poza jakąkolwiek kontrolą, i żeby niektórzy najbardziej ambitni politycy wykorzystywali te media publiczne we własnym interesie. W 22.06..br Premier w Katowicach powiedział: ,,Będziemy rozmawiali, mając świadomość, że ewentualne zniesienie abonamentu nie może być zastąpione nowym podatkiem, a trzeba będzie media publiczne finansować" oraz "Raczej będziemy szli w stronę: ograniczone finansowanie ze środków publicznych w miejsce abonamentu i takie zmiany w mediach publicznych, szczególnie w telewizji publicznej, które uczynią tę telewizję tańszą i bardziej misyjną, a mniej komercyjną".Tak Pan mówi i co. To są Pana słowa Zwolennicy PO posłuchali Pana Premiera. Zostali oszukani przez Premiera oraz ludzi Platformy. Przez min. Rostowskiego wzywającego US do ściągnięcia abonamentu, min. Nowaka, który nie interweniuje w S.A Poczta Polska o zachłanność na nasze pieniądze. Rozumiem Prezesa S.A Poczta Polska - ma 6% od każdego ściągniętego abonamentu (podatku???) za friko. Min. Boni od cyfryzacji dołączający do grupy nękających opracowując zakres obowiązków Poczty. Dlaczego TVP SA i SA Poczta Polska posiada dane obywateli bez zgody ich??? Gdzie jest GIODO??? Oczekuję że dostanę przesyłkę do zapłaty, zapłacę dopiero jak dostanę wezwanie z US. Ale, to będzie gwóźdź do trumny PO. Nie będę głosował na PiS, bo to nie ten sort, ale nie pójdę na wybory i nie zagłosuję na nikogo. Zresztą moja rodzina też. Pozwolę wygrać innym... Słowa premiera są warte tyle co nic. Nawoływał żeby nie płacić, teraz zapłacimy nie tylko abonament, ale też odsetki od nich... Pewnie premierowi Tuskowi chodziło o dodatkowe pieniądze (odsetki) dla TVP SA i SA Poczty Polskiej. Dodatkowy haracz. Takich jeleni jak ja jest więcej co popierali Platformę Obywatelską. Mają wysłać do 3 milionów domów, w których były zgłoszone w dawnych latach TV. Licząc średnio 3 osoby ( bo to są przeważnie po 45 roku życia, więc mają dorosłe dzieci) w domu to jakieś 9 milionów wyborców, a może być więcej.

    Odpowiedz
  • Karl(2012-08-23 11:15) Zgłoś naruszenie 00

    KOMU WIERZYC???
    1. Premier - powiedział, że "nie potwierdza rewelacji, iż urzędy skarbowe dostały polecenie, by angażować się w egzekucję abonamentu".

    CZY JEDNAK
    2.MF - skierowało też w ostatnich dniach do dyrektorów wszystkich izb skarbowych w kraju pismo, w którym znalazły się szczegółowe wytyczne dotyczące jednolitych zasad egzekucji zaległości abonamentowych.

    Odpowiedz
  • Kasia(2012-08-06 16:05) Zgłoś naruszenie 00

    Czy US naprawdę będą ściągały zaległości z kąt emerytów ? Nie mają co robić?

    Odpowiedz
  • demiurg(2012-07-04 15:34) Zgłoś naruszenie 00

    wiadomo dlaczego nie zakoduja sygnalu i nie liczcie na to- gdyby to zrobili to straciliby reklamodawcow, a tak to spasli sie na kasie z reklam, fakt z abonamentu sie nie utrzymaja ale abonament mial byc na misyjna dzialalnosc TVP - w ktorym momencie jest ona robiona? bo jakos nie widze, skonczyc z farsa misji ktorej i tak nie ma a jak chca sobie wyplacac miliony to brac z rynku a nie zdzierac z ludzi- uff jak dobrze ze nie mam telewizora, juz dawno zmadrzalam, zrobcie to samo bedziecie zdrowsi,swiat jest ciekawszy niz glupoty w tv

    Odpowiedz
  • Kombinacje PO,SLD,PSL,RuchaczyPalikota,WSI(2012-07-04 11:40) Zgłoś naruszenie 00

    A POtem bandycie Tuska z powodu "nieoplacalnosci" bedzie likwidacja TVP i przejcie oficjalnie przez agenture WSI i o to chodzi bandycie !

    Odpowiedz
  • BRRRRR(2012-07-02 19:04) Zgłoś naruszenie 00

    jak to jest?wystarczy ze zona bogatego biznesmena przerejestruje telewizor na siebie i przedlozy niski dochod jest zwolniona z abonamentu ,a ja samotna matka place...

    Odpowiedz
  • kornik(2012-07-02 10:54) Zgłoś naruszenie 00

    Abonament jest totalnym idiotyzmem.

    To, że uzależnieni od abonamentowego żłoba (zatrudnieni w KRRiTV, PR i TVP oraz tzw. "twórcy", którzy nie muszą się starać o prywatne środki na swoje serialowo-teleturniejowe WYPOCINY), wykorzystują każda okazję do lobbowania na rzecz utrzymania tej patologii wcale mnie nie dziwi. Wszak fajnie jest mieć mniej lub bardziej głębokie źródełko złotówek, które jednak nie wysycha. Dziwi to, że sposób gromadzenia tych środków przypomina średniowieczne pogłówne zaś gospodarowanie nimi jest kompletnie nieefektywne (przekonuje o tym utrzymująca się z roku na rok mierna jakość ramówki np. w TVP, dostosowana w 99% do masowego, czytaj niewymagającego odbiorcy). Na dokładkę pobór tego parapodatku jest drogi (rozbudowany, wydzielony aparat urzędniczy) i nieskuteczny. Czy nie można tego poprawić? Czy media publiczne są tak samo niereformowalne jak betonowy zarząd PZPN?

    Otóż nie! Wystarczyłoby:
    1) wydzielić w budżecie państwa dotację przeznaczoną na media publ.,
    2) dodać kilka pól do znanego wszystkim PIT-a / CIT-a w celu oświadczenia, czy podatnik korzysta / czy nie z mediów publ.,
    3) naliczyć i przekazać środki TVP i PR w postaci dotacji budżetowej (Min.Fin.),
    4) rok rocznie przeprowadzać niezależny od finansującego i beneficjenta audyt realizacji celów w spółkach dotowanych,
    5) zlikwidować KRRiTV i sam abonament (nie będą już potrzebne).


    Ustalony % dochodów z PIT/CIT - określałby Min.Fin. Należy pamiętać, że poświadczenie nieprawdy wobec skarbówki kończy się poważnymi konsekwencjami = samokontrola podatników. Śmiem twierdzić, że całość zamknęła by się prostym i skutecznym mechanizmem poboru realizowanym przez Urzędy Skarbowe, których mamy wystarczającą liczbę. Jeżeli to takie proste, to czemu jeszcze tego nie ma?

    Prawdopodobnie rozliczanie efektów poprzez niezależny audyt budzić może strach pośród gromady uzależnionych od "nic-nie-robienia", których zawrotne kariery zawisłyby na włosku, gdyż podlegałyby chłodnej ocenie efektów (realizacji celów).

    Odpowiedz
  • tak i siak(2012-07-02 07:01) Zgłoś naruszenie 00

    "Premier ma rację bo płacąc abonament i tak nie mamy żadnego włpływu na to jaką sieczką nas karmią tzw publiczne Media stąd TVP i Polskie Radio powinny służyć Polsce i Polakom i opłacane z budżetu Państwa."

    Media powinny utrzymywać się z własnych wypracowanych pieniędzy. Podobnie partie polityczne. Nadal bicie piany i będzie następny zakalec. Kto kontroluje cokolwiek w naszym państwie?

    Odpowiedz
  • cd(2012-07-01 22:45) Zgłoś naruszenie 00

    Premier ma rację bo płacąc abonament i tak nie mamy żadnego włpływu na to jaką sieczką nas karmią tzw publiczne Media stąd TVP i Polskie Radio powinny służyć Polsce i Polakom i opłacane z budżetu Państwa.

    Odpowiedz
  • Anna(2012-07-01 10:58) Zgłoś naruszenie 00

    abonament dla wszystkich albo dla nikogo Bo placa tylko emeryci z epoki prl

    Odpowiedz
  • Kasia(2012-07-01 10:07) Zgłoś naruszenie 00

    Już raz obiecywał czyżby chciał się przenieść do Brukseli że znowu obiecuje

    Odpowiedz
  • Xińska(2012-06-30 22:24) Zgłoś naruszenie 00

    do "Michu": wypowiedzieć umowy niepopularnym dziennikarzom, których programy mają znikomą oglądalność? - no przecież tam się nikt nie ostanie;)

    Odpowiedz
  • artur(2012-06-30 20:15) Zgłoś naruszenie 00

    nie będa już dłużej budować imprrium judeopoloni naszym kosztem , i w naszym naszym kraju, łupiąc polaków ze wszystkiego co się tylko da , sprowadzając nas do roli żebraków .Muwia darmowa tv , więc niech sama zapracuje na siebie , poprzez wiarygodność przekazu i reklamy, wtedy skończy się wilki szmal dla prezesów , tomaszów lisów , wojewódzkich celebrytów i wszystkich aktorów starego i obecnego systemu , siejących wyniszczanie polski ,dziwne ze te same tważe zdrajców można zobaczyć na filmie dokumentalnym prawie sprzed 30 lat , film nośi nazwę nocna zmiana -zdrada,o dziwo to są wciąż ci sami pochołki reżimu i totalitaryzmu w polsce , dośyć nas okradli ,a zyjąc za naszą chrówę , chcieli jeszcze abonamęt

    Odpowiedz
  • mirek(2012-06-30 19:37) Zgłoś naruszenie 00

    oczywiście masz rację , nikt nie ma ochoty utrzymywać tych co żerują na polsce i kreują bzdury o wspaniałej zielonej wyspie to jest jedna wielka banda szubrawców i złodziei, sprywatyzowali już wszystko , niema już nic , odebrali chleb polakom likwidując przemysł , no i ta tv cyfrowa naziemmna zależna ,komu potrzebna do kreowania dalszej propagandy za nasze pieniądze .Niech już nie prubują wytrzymałosci polaków ,bo się przeliczą, masonobandyci.

    Odpowiedz
  • artur(2012-06-30 19:18) Zgłoś naruszenie 00

    dlaczego mamy płacić za utrzymanie telewizji i całej kliki dzięnnikaży nie służącej polsce ,wraz z bandą krajowej rady ,a umnie tv służy jako duży ekran do komputera ,i oglądam to co ja chcę , nie kożystam z ich sygnału , więc won od mojego tv abonamętu

    Odpowiedz
  • CZYTELNIK(2012-06-30 14:59) Zgłoś naruszenie 00

    ZA CO TU PLACIC ABONAMENT ? REKLAMY BEZ PRZERWY GLOSNE, ZE AZ W UCHU HUCZY. PO DRUGIE NIECH TYLE NIE PLACA PO 30 TYS ZL LIS CZY LISOWI PO 70 TYS ZL. TO JUZ PRZESADA I SKANDAL. NIECH ZARABIAJA PO 1600 ZL MIES I BASTA. ZRESZTA TAK SIE ZARABIA SREDNIO. JAK MA BYC DOBRZE SKORO WARIUJA Z PLACAMI.

    Odpowiedz