Warunkiem wydania zaświadczenia, potwierdzającego ukończenie odpowiedniego rodzaju szkolenia dla kierowców, będzie uczestnictwo w co najmniej 75 proc. zajęć. Na dodatek szoferzy wożący towary niebezpieczne, jak i ci, którzy dopiero chcą uzyskać takie uprawnienia, będą musieli zarezerwować sobie jeden dzień więcej niż do tej pory. Zdobywać będą bowiem nie tylko wiedzę teoretyczną, ale i praktyczną, np. z gaszenia pożaru czy pierwszej pomocy.

Liczba godzin

– Największym problemem dla prowadzących szkolenia z przewozu towarów niebezpiecznych jest wydłużenie kursu – mówi Małgorzata Walicka, prawnik w firmie Buch Car zajmującej się m.in. właśnie takimi szkoleniami.
Jeśli na zajęcia zgłosi się pięć osób lub więcej, trzeba je przedłużyć o godzinę zajęć praktycznych na każde pięć osób. Ponieważ w ciągu dnia można przeprowadzić tylko 8 godzin lekcyjnych, wiąże się to z wydłużeniem kursu o jeden dzień.
– W ten sposób początkowy kurs w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych wydłuży się z trzech do czterech dni. Kłopotliwe może okazać się zgłoszenie harmonogramów szkoleń marszałkowi województwa, co zgodnie z ustawą z 19 sierpnia 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych (Dz.U. z 2011 r. nr 227, poz. 1367 z późn. zm.) należy zrobić 10 dni przed rozpoczęciem. Nie zawsze dokładnie wiadomo, ile osób weźmie w nim udział – zauważa Małgorzata Walicka.
– Czasami bowiem ktoś w ostatniej chwili rezygnuje albo przeciwnie, kilka osób dopisuje się do listy i nie ma przepisów zabraniających tego. W efekcie liczba godzin zajęć praktycznych może ulec zmianie – dodaje prawniczka.
Ponadto dla niektórych prowadzących, szczególnie tych, którzy mają swoje ośrodki w centrach miast, problemem może być też prowadzenie zajęć praktycznych z zakresu gaszenia pożaru – trudno sobie wyobrazić, żeby odbywało się to w bezpośrednim sąsiedztwie budynków mieszkalnych czy biurowych.

Nowe przepisy

Rodzaje i zakres nauki dotyczącej przewozu towarów niebezpiecznych, a także minimalny czas trwania zajęć określa nowe rozporządzenie ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej z 29 maja 2012 r. w sprawie prowadzenia kursów w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 619).
Jego przepisy wejdą lub weszły w życie w trzech terminach – od 1 czerwca obowiązuje nowy wzór zaświadczenia o ukończeniu kursu. Od 15 czerwca – przepisy dotyczące szkoleń, a od 1 lipca regulacje określające warunki lokalowe i miejsca przechowywania dokumentacji przez prowadzących zajęcia.

Etap legislacyjny
Wejdzie w życie 1 i 15 czerwca oraz 1 lipca