Zmiana nie oznacza jednak, że strażnik z jadącego auta będzie mógł kazać zatrzymać się kierowcy, który w samochodzie rozmawia przez telefon komórkowy. Zgodnie z przepisami ustawy – Prawo o ruchu drogowym strażnicy nie mają aż tak szerokich uprawnień jak policjanci.
Straż może zatrzymać samochód, jeżeli kierowca nie zastosuje się do zakazu ruchu. W pełnym zakresie może prowadzić kontrolę wobec pieszych, osób poruszających się na skuterach czy motorowerach oraz w stosunku do rowerzystów.
Dlatego z jadącego służbowego auta strażnik będzie mógł wydać polecenie zatrzymania się np. kierowcy skutera, który jedzie bez kasku bądź narusza inne zasady ruchu.
– Rozszerzenie przepisów dotyczących kontroli ruchu drogowego dla wielu kierowców nie będzie miało istotnego znaczenia. Strażnicy mają ograniczone uprawnienia wobec kierujących – stwierdza prof. Ryszard Stefański, ekspert od przepisów ruchu drogowego z Uczelni Łazarskiego. Dodaje, że zmiana jest jednak logiczna. Tłumaczy, że skoro w określonych sytuacjach pojazd może zatrzymać pieszy strażnik, to nie powinno być przeszkód dla tego, który jedzie oznakowanym pojazdem.
– Obecnie strażnik musiałby wyprzedzić np. kierowcę jadącego na skuterze bez kasku, wysiąść z samochodu i dopiero wydać mu polecenie zatrzymania się – mówi prof. Stefański.
Od czwartku wystarczy więc, że strażnicy zrównają się z takim kierowcą i wydadzą mu polecenie przez okno auta. Tak samo straż postąpi w przypadku rowerzysty, który będzie na drodze łamał przepisy. Ale nie kierowcy samochodu, który np. nie włączy kierunkowskazu, chyba że skręci w drogę, na której jest zakaz ruchu.
Straż miejska może też kontrolować wszystkich kierowców, którzy źle zaparkowali pojazd, ale w takiej sytuacji nie musi wydawać poleceń z jadącego auta. Natomiast kierowców przekraczających dozwoloną prędkość strażnicy mogą kontrolować tylko za pomocą fotoradaru, ale nie mogą wydawać poleceń do zatrzymania się.

Podstawa prawna
Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych z 21 lutego 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie kontroli ruchu drogowego (Dz.U. poz. 247).