Osoba z zakazem kierowania pojazdem bez większych problemów nowy dokument wyrobi w innym starostwie – wynika z ustaleń DGP. Łatwy dostęp do nowego prawa jazdy to efekt błędów i opóźnień w tworzonej od 2004 r. Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.
Każda osoba starająca się o prawo jazdy musi przebyć tę samą drogę – przejść kurs teoretyczny i praktyczny w ośrodku szkoleniowym, zdać egzamin w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD) i odebrać dokument w starostwie powiatowym.
Zdarza się jednak, że kierowca dostaje zakaz prowadzenia samochodów, a prawo jazdy zostaje mu odebrane – np. za jazdę po alkoholu. Nie oznacza to, że musi na dłuższy czas pożegnać się z dokumentem.
Jak działa ten mechanizm? – Załóżmy, że kierowca otrzymuje zakaz prowadzenia pojazdów w starostwie na Mazowszu. Wtedy wystarczy pojechać np. do cioci ze Szczecina i tam się zameldować.
W międzyczasie kierowca zdaje egzamin w jednym z WORD-ów, po czym z nowym dowodem w ręku udaje się do tamtejszego starostwa, które wydaje mu nowe prawo jazdy – tłumaczy nasz informator.
Informację tę potwierdzamy w kilku urzędach. – Nie jesteśmy w stanie zweryfikować w CEPiK, czy kierowca nie ma orzeczonego zakazu w innym starostwie – przyznaje Izabela Syroka, kierownik wydziału komunikacji Starostwa Powiatowego w Żarach. Dodaje, że obecnie nie ma też przepisów, które nakładałyby na urzędników taki obowiązek.
Zmienić to mają dopiero przepisy ustawy o kierujących pojazdami, które zaczną obowiązywać od stycznia 2013 r. O ile pojawi się taka techniczna możliwość, bo jak na razie nawet gdyby starostwa chciały weryfikować dane kierowcy w CEPiK, to i tak nie mogłyby tego zrobić.
Warunkiem sprawnego działania CEPiK jest połączenie Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) i Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK) z danymi urzędów obsługiwanych odpowiednio przez jednolite systemy informatyczne SI Pojazd i SI Kierowca. O ile z końcem 2009 r. Centralna Ewidencja Pojazdów zaczęła działać (dzięki integracji CEP z SI Pojazd), o tyle prace nad CEK utknęły w martwym punkcie w połowie 2011 r.
Weryfikacja zakazu prowadzenia auta w CEPiK jest niewykonalna
W efekcie starostwa mogą wychwycić niezgodność przy rejestracji pojazdu, sięgając do danych CEPiK, ale nie mogą już tego zrobić w przypadku weryfikacji danych kierowcy.
O wyjaśnienia prosimy MSW. – Wydawanie uprawnień odbywa się w trybie administracyjnym. Aktualnie trwają prace przygotowujące do integracji SI Kierowca z systemem informatycznym CEPiK wynikające z ustawy o kierujących, której przepisy wchodzą w życie 19 stycznia 2013 r.
W ramach tych prac będzie możliwy dostęp do bazy centralnej pozwalający w trybie online sprawdzić stan uprawnień kierowcy w skali całego kraju – mówi rzecznik resortu Małgorzata Woźniak.
Komentarze(11)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszew razie dalszych pytań proszę o kontakt (na adres podany w mailu z linkiem aktywacyjnym)
W zasadzie dla ulżenia doli petentów, a w trosce o nowe miejsca pracy dla swoich, może będzie to wykonywał specjalnie przeszkolony urzędnik? Acha czas oczekiwania na prawko no powiedzmy 6 miesięcy, będzie dobrze?
Komisja sprawniejsze Państwo zamieni z czasem zaświadczenia na jedno oświadczenie pod groźbą i wszyscy będą zadowoleni. Starosta bo udało się upchnąć nieślubne dziecko szwagra, politycy bo odnieśli sukces podczas prac komisji, informatycy bo mieli dodatkowy czas na połączenie tego i tamtego.
Według mnie zabieranie prawa jazdy nie ma zbytniego sensu. Gdy ktoś ma przesadzać i dalej jeździć brawurą to i tak po kilku latach się zbytnio nie zmieni. Lepiej dotkliwie karać finansowo, w taki sposób, aby osoba ponosiła pełnię konsekwencji swoich czynów.
Zasłyszałem też, że ciekawie bywało w prawach zwyczajowych wśród islamistów. Tam, jeśli ktoś kogoś zabił, to rodzina zmarłego miała prawo zemsty do czasu, gdy zmarły nie został jeszcze pogrzebany. Wtedy potencjalny sprawca wolał od razu się zgłosić na policję niż zginąć z rąk rodziny ofiary... Nie wiem, czy jeszcze takie zasady są stosowane powszechnie, ale motywacja do ostrożności wydaje się dość skuteczną. Na pewno skuteczniejszą od możliwości utracenia prawka...